W tym artykule dowiesz się o:
Historia na naszych oczach
Drużynowy Puchar Świata jest rozgrywany od 2001 roku jako kontynuacja drużynowych mistrzostw świata. Przez ten czas Polska wywalczyła siedem złotych medali. Wszyscy kibice liczą na kolejny triumf w Lesznie.
Nasi żużlowcy mogą stać się najmłodszą kadrą, która sięgnęła po najcenniejszy krążek. Średnia wieku pięciu aktualnych reprezentantów Polski wynosi 23 lata. Najmłodszy jest Bartosz Smektała, który w sierpniu skończy 19 lat, a najstarszy kapitan - Maciej Janowski. On za miesiąc skończy 26 lat.
Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, zespół prowadzony przez Marka Cieślaka przejdzie do historii. Zanim to się stanie, chcemy przypomnieć siedem najmłodszych drużyn, które do tej pory mogły cieszyć się ze złotego medalu DPŚ.
Wiek żużlowców liczyliśmy według roczników, bez uwzględniania miesięcy urodzenia. Na przykład Maciej Janowski, który obchodzi urodziny 6 sierpnia, w finale w lipcu 2013 roku nie miał jeszcze ukończonych 22 lat. Dla ujednolicenia jednak w naszym zestawieniu policzyliśmy mu właśnie taki wiek.
Jeśli średnia wieku była taka sama dla kilku reprezentacji, wyższą pozycję zajmuje ta kadra, w której znalazł się najmłodszy zawodnik. Widać to na drugiej i trzeciej pozycji naszego rankingu.
7. Szwecja 2004 (Mikael Max, Tony Rickardsson, Antonio Lindbaeck, Andreas Jonsson, Peter Karlsson) - średnia wieku 28,6
Liderami mistrzów świata z 2004 roku byli najstarsi żużlowcy, czyli Karlsson (35 lat) i Rickardsson (34 lata). Obaj w finale w Poole zdobyli po 12 punktów. Najmłodszym zawodnikiem szwedzkiej kadry był Lindbaeck, który miał zaledwie 19 lat. Po zdobyciu złota z reprezentacją jego kariera nabrała tempa.
Sam przebieg bezpośredniej walki o mistrzostwo był niezwykle emocjonujący. Polacy zupełnie się nie liczyli w finale. Szwedzi musieli mocno walczyć o zwycięstwo z Brytyjczykami. W składzie gospodarzy szalał Mark Loram. Ostatecznie o jeden punkt lepsi okazali się reprezentanci Szwecji.
6. Dania 2008 (Nicki Pedersen, Bjarne Pedersen, Kenneth Bjerre, Niels K. Iversen, Hans Andersen) - średnia wieku 27,8
Reprezentacja Danii w 2008 roku była dość jednolita pod względem wieku. Najstarszym żużlowcem był Nicki Pedersen (31 lat), a najmłodszym - Kenneth Bjerre (24 lata). Brak wielkich różnic w wieku przełożył się na podobną jazdę w drużynie.
Duńczycy nie mieli jednego wyraźnego lidera. Wszyscy pojechali bardzo równo - Pedersenowie i Andersen zdobyli po 11 punktów. To za sprawą ich dyspozycji Polacy w Vojens musieli zadowolić się drugim miejscem mimo świetnej formy Tomasza Golloba, który wywalczył 14 punktów.
5. Dania 2006 (Niels K. Iversen, Nicki Pedersen, Bjarne Pedersen, Hans Andersen, Charlie Gjedde) - średnia wieku 26,8
W angielskim Reading Duńczyków do zwycięstwa prowadził Nicki Pedersen (29 lat), a najmłodszy był Iversen (24 lata). I to właśnie on okazał się najsłabszym ogniwem mistrzów - zdobył jedynie 5 punktów. Najlepiej pojechał obecny żużlowiec Fogo Unii, który przywiózł 13 "oczek".
Duńczycy w zasadzie nie mieli sobie równych. Zakończyli zawody z bezpieczną ośmiopunktową przewagą nad drugimi Szwedami. Polacy w 2006 roku odpadli z Drużynowego Pucharu Świata w barażu.
ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody. Dużo będzie zależeć od DPŚ
[b]
4. Szwecja 2003 (Andreas Jonsson, Mikael Max, Peter Ljung, Peter Karlsson, David Ruud) - średnia wieku 26,2[/b]
W 2003 roku Szwedzi sięgnęli po swoje pierwsze złoto w historii DPŚ. Najstarszym żużlowcem w tej kadrze był Karlsson (34 lata), a najmłodszym dopiero zaczynający swoją poważną karierę Peter Ljung (21 lat). Spisał się on całkiem nieźle - zdobył 10 "oczek".
Najpewniejszym ogniwem reprezentacji Szwecji był Mikael Max, który zdobył aż 25 punktów. To między innymi dzięki jego świetnej dyspozycji końcówka spotkania nie była bardzo nerwowa i Australijczycy trzymali się na dystans. Polacy zajęli czwarte miejsce.
3. Polska 2013 (Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek, Maciej Janowski) - średnia 25,75
Liderem naszej reprezentacji w Pradze był najstarszy zawodnik, czyli Jarosław Hampel (31 lat). Zdobył 15 punktów. W zasadzie żaden z kadrowiczów nie spisał się fatalnie. Nawet najmłodszy Patryk Dudek (21 lat) przywiózł siedem punktów i tylko jedno zero.
Polacy stoczyli w stolicy Czech bardzo emocjonujący pojedynek z Duńczykami i o zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig. Wygrał go Jarosław Hampel i Polska mogła cieszyć się z kolejnego złotego medalu.
2. Dania 2012 (Niels K. Iversen, Mikkel Bech, Nicki Pedersen, Michael Jepsen Jensen) - średnia wieku 25,75
Duńczycy pojechali w finale w Malilli bez zdecydowanego lidera. Nie był nim ani najstarszy Nicki Pedersen (35 lat), ani najmłodszy Mikkel Bech (18 lat). Najlepiej zaprezentowali się Iversen i Jepsen Jensen - obaj wywalczyli po 11 punktów.
Rywalizacja nie była jednostronna. Zespół ze Skandynawii stoczył zacięty bój z Australią prowadzoną do zwycięstwa przez dobrze dysponowanego Chrisa Holdera. Końcówka finału okazała się jednak lepsza dla Duńczyków, którzy zdobyli swój trzeci złoty medal w historii.
1. Polska 2016 (Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Krzysztof Kasprzak, Krystian Pieszczek) - średnia wieku 24
Reprezentacja Polski wróciła na szczyt po dwóch latach poza najwyższym stopniem podium. Choć najsłabiej pojechał najstarszy Kasprzak (32 lata), który zdobył osiem punktów, to również w dużym stopniu przyczynił się do triumfu. Najmłodszy Pieszczek (21 lat) nie startował.
Żużlowcy prowadzeni przez Marka Cieślaka pokazali, że w żużlu nadchodzi nowa epoka. Stali się najmłodszą kadrą w historii Drużynowego Pucharu Świata, która sięgnęła po złoty medal. Liderem został Bartosz Zmarzlik, który przywiózł 11 punktów. Liczymy, że w Lesznie będzie podobnie.