Żużel. Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych. Starostin łączył pokolenia, Sajfutdinow tytułu nie zdobył

Najlepszy rosyjski żużlowiec XXI wieku, a najpewniej najlepszy w całej historii żużla w tym kraju, Emil Sajfutdinow tylko dwukrotnie w karierze wziął udział w krajowym finale. Żadnego z nich nie wygrał. Hegemonami IM Rosji są więc inne znane persony.

Tomasz Janiszewski

Indywidualne Mistrzostwa Rosji

Pierwsza edycja rywalizacji najlepszych rosyjskich żużlowców miała miejsce w 1960 roku. Sezon wcześniej zainaugurowano solowe mistrzostwa radzieckie, w których udział brali nie tylko zawodnicy narodowości rosyjskiej, ale też m.in. ukraińskiej czy łotewskiej. Do czasu rozpadu Związku Radzieckiego organizowano te czempionaty jednocześnie. Pod uwagę w naszym cyklu bierzemy więc tylko zmagania w IM Rosji, w których zawsze ścigali się i nadal ścigają wyłącznie zawodnicy posiadający licencję tamtejszej federacji żużlowej.

Indywidualnym mistrzem seniorów w swoim kraju nigdy nie został Emil Sajfutdinow. Dla wielu może być to duże zaskoczenie, wszak mowa o dwukrotnym brązowym medaliście cyklu Grand Prix, dwukrotnym mistrzu Europy i trzykrotnym zwycięzcy Speedway of Nations. Sajfutdinow jednak tylko dwa razy znalazł się w stawce (2005 i 2008), zdobywając srebro w drugim podejściu. Nigdy później nie przybył już do Rosji na finały. Próżno go więc szukać w ścisłym topie medalistów. Na kolejnych stronach prezentujemy najlepszą trójkę.