Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych. Smolinski wyżej od jedynego mistrza świata z Niemiec

Rywalizacja w dawnym NRD sięga już 1962 roku, z kolei w RFN pierwsza edycja indywidualnych mistrzostw (dziś już Niemiec) seniorów odbyła się dopiero 17 lat później. W czołówce tabeli medalowej znajdują się największe tuzy tamtejszego speedwaya.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Indywidualne Mistrzostwa Niemiec (w tym dawniej RFN)

Za naszą zachodnią granicą "czarny sport", mimo nieśmiałych prób, próbuje iść w górę, choć nadal daleko tej dyscyplinie do bycia popularną, medialną czy pozwalającą na godny zarobek. Dowodem jest organizacja w tym kraju międzynarodowych imprez wysokiej rangi i to zwykle z dużą frekwencją na nich oraz wciąż mała, ale mimo wszystko obecność w nich najlepszych niemieckich żużlowców. W tym kraju od zawsze wyznawano głównie ściganie na torze długim i trawie, z którymi klasyczny żużel przez lata konkurował. Był jednak czas, gdy speedway był mocno zauważalny i przykuwał dużą uwagę społeczeństwa.

Zbiegło się to z początkami Indywidualnych Mistrzostw Niemiec, które zostały zainaugurowane dopiero pod sam koniec lat 70. Niedługo potem reprezentacja RFN potrafiła zdobyć dwa brązowe krążki Drużynowych Mistrzostw Świata (1981-1982), a jeden z zawodników tytuł mistrza świata. Nie on jest jednak tym, który posiada najwięcej tytułów krajowego czempiona, na czym skupiamy się w naszym cyklu. Wpływ na to ma właśnie wspomniany wyżej fakt, że sama rywalizacja została zorganizowana późno, tj. gdy był on już po 30. urodzinach. A kto tak jak rzeczony właśnie mistrz znalazł się w najlepszej trójce?

CZYTAJ WIĘCEJ: Szok w Wielkiej Brytanii. Kolejny klub wycofał się z ligi

Czy pamiętasz triumf Martina Smolinskiego w GP Nowej Zelandii w 2014?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
 • ACEG Zgłoś komentarz
  Oczywiście, że pamiętam zwycięstwo Smolinskiego w Nowej Zelandii, ale jak często się zdarza, nie działa mi Wasza funkcja głosowania, bo ma konflikt z wyskakującymi nie wiadomo po co,
  Czytaj całość
  okienkami z filmikami!