Polski himalaizm pogrążony w żałobie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook / KW Katowice / Na zdjęciu: Ignacy Nendza
Facebook / KW Katowice / Na zdjęciu: Ignacy Nendza
zdjęcie autora artykułu

Smutne wieści napłynęły z Katowic. Nie żyje Ignacy Nendza, wybitny polski alpinista i himalaista, który wyszkolił wiele pokoleń wspinaczy. Miał 80 lat.

W tym artykule dowiesz się o:

O śmierci Ignacego Nendzy poinformował Klub Wysokogórski w Katowicach. "Już nie zdążyliśmy odprawić Ci urodzin w klubie. Odpoczywaj w spokoju przyjacielu" - napisano w krótkim komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Nendza to wybitny polski alpinista i himalaista. W latach 70. i 80. XX wieku uczestniczył w szeregu wypraw himalajskich (Lhotse 1979, Makalu 1982, Annapurna) i speleologicznych. Wspinał się w Karakorum, Atlasie, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi.

Był wieloletnim przyjacielem Jerzego Kukuczki. Obaj pracowali w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach. Nendza był świadkiem na ślubie Kukuczki, a gdy ten w 1989 roku zginął na Lhotse, to właśnie on poinformował rodzinę o tragicznej śmierci.

Nendzę dobrze wspomina wielu wspinaczy i alpinistów. "Całe nasze środowisko straciło wspaniałego człowieka. Wyrazy współczucia dla najbliższych" - napisał po postem Janusz Gołąb.

Za działalność wychowawczą i społeczną Nendza odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”. Wychował i wyszkolił wiele pokoleń śląskich i katowickich wspinaczy.

Czytaj także: Zaskakująca decyzja polskiego olimpijczyka. 25-latek kończy karierę Doleżal zmienia pracę. "Na własne życzenie"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
token
12.04.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Ignacy Nendza to WIELKA KARTA polskiego Himalaizmu, znali Go wszyscy...  
avatar
Maxi5
12.04.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Szkoda szkoda szkoda Czytaj całość