Niepokojące informacje z Nepalu. Polscy himalaiści musieli zawrócić przed szczytem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Frank Bienewald / Na zdjęciu: widok na Mount Everest i Makalu / małe zdjęcia: Oswald Rodrigo Pereira i Bartosz Ziemski
Getty Images / Frank Bienewald / Na zdjęciu: widok na Mount Everest i Makalu / małe zdjęcia: Oswald Rodrigo Pereira i Bartosz Ziemski
zdjęcie autora artykułu

Bartosz Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira biorą udział w wyprawie MAD Ski Projekt. Portal wspinanie.pl informuje, że obaj musieli zawrócić przed zdobyciem szczytu Makalu. Powodem były problemy ze zdrowiem Ziemskiego.

W tym artykule dowiesz się o:

Celem wyprawy MAD Ski Project jest próba pierwszego w historii zjazdu narciarskiego z Kanczendzongi. To trzeci najwyższy szczyt ziemi, którego wysokość to 8586 m n.p.m. Bartosz Ziemski oraz Oswald Rodrigo Pereira chcą także zdobyć inny ośmiotysięcznik, Makalu (8481 m n.p.m.)

I właśnie od Makalu zaczęła się wyprawa polskich wspinaczy, którzy nie ukrywają, że działają sami, bez personalnego wsparcia Szerpów i bez wspomagania tlenem z butli. To właśnie na Makalu mają przejść aklimatyzację, która pozwoli później na zdobycie Kanczendzongi i zjazd z niej na nartach.

Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Ziemski i Pereira przeprowadzili atak szczytowy na Makalu, ale musieli zawrócić na wysokości 7950 m n.p.m.

"Niestety towarzyszące Bartkowi od dłuższego czasu problemy górnych dróg oddechowych spowodowały decyzję o odwrocie. Zespół wycofał się na wysokości 7950 metrów chwilę po 2:00. Wspinacze zeszli do obozu 3, zabezpieczyli swój namiot i sprzęt i 6 maja w porze obiadu dotarli bezpiecznie do bazy" - przekazuje portal wspinanie.pl.

Ziemski w najbliższych dniach będzie walczył o powrót do pełni zdrowia. Obaj himalaiści chcą wykorzystać kolejne okno pogodowe do wyjścia na atak szczytowy. Następnie udadzą się na Kanczendzongę.

Czytaj także: Wysoka porażka Polaków. Fatalna pierwsza tercja Rewelacje ws. Marit Bjoergen znalazły potwierdzenie

ZOBACZ WIDEO: Poważnie zachorowała. Pojawiły się obrzydliwe komentarze

Źródło artykułu: WP SportoweFakty