Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Najnowsze informacje spod K2: Denis Urubko zrezygnował z ataku, wrócił do C2

Próba samodzielnego zdobycia K2 przez Denisa Urubkę nie powiodła się. Himalaista schodzi - poinformował rzecznik wyprawy Michał Leksiński.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Denis Urubko Facebook / Na zdjęciu: Denis Urubko

Jak informuje na twitterze Leksiński Denis Urubko schodzi z K2 i już jest w obozie C2, znajdującym się na wysokości 6900 metrów n.p.m. Kazach zrezygnował więc z samodzielnego zdobycia K2.

Dziś rano do obozu C3 wyruszyła dwójka: Marcin Kaczkan - Maciej Bedrejczuk, więc to prawdopodobnie od nich pochodzi informacja o powrocie Urubki. Można więc wywnioskować, że Urubko realnie ocenił szanse wejścia jako małe. Sam Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy, oceniał możliwość zdobycia K2 przez Urubkę jako spore, natomiast martwił się o zejście. Tym bardziej, że Kazach z polskim obywatelstwem nie wziął ze sobą telefonu i tzw. trackera, więc nie było z nim kontaktu.

Wielicki nie krył jednak rozczarowania decyzją Urubki. W rozmowie z TVN24 sugerował, że himalaista nie tylko zostawił grupę, ale też naraża na niebezpieczeństwo potencjalnych członków ekipy ratunkowej.

Swoje obawy o życie himalaisty wyraził też jego partner wspinaczkowy, Adam Bielecki.

- Denis prawdopodobnie idzie dzisiaj do C3. Martwię się o niego bardzo. Proponował wspólne wyjście ale sugerowałem by lepiej wypocząć i poczekać na sensowną pogodę. Poszedł sam - pisał Bielecki.

Przypomnijmy, że Urubko zdecydował się na samodzielne zdobycie szczytu, ponieważ uważa, że zima kończy się wraz z ostatnim dniem lutego. Ma więc odmienne zdanie od Wielickiego, który daje wyprawie czas do połowy marca. Na pytanie dziennikarza "Rzeczpospolitej", czy Urubko mówił o samodzielnej próbie, Wielicki odpowiadał: "Wprost tego nie zapowiadał, ale był rozczarowany, że Adam Bielecki odmówił mu wspólnego wyjścia. Adam stwierdził, że przy takiej pogodzie nie ma sensu ryzykować, skoro prognozy zapowiadają poprawę na początku marca. Powiedział, że woli poczekać. Denis widział, że nie ma partnera, a bardzo chce zdobyć K2 przed 1 marca, bo wymyślił sobie, że zima się kończy 28 lutego".

Wstępne spekulacje są takie, że Urubkę zatrzymał wiatr, który wg prognoz miał dochodzić do prędkości 70-80 km/h. Na potwierdzenie tych informacji trzeba zaczekać.

więcej wkrótce

ZOBACZ WIDEO Żona Tomasza Mackiewicza nie czuła się na siłach na spotkanie z Revol

Czy Deni Urubko ma rację, mówiąc, że zima w Karakorum kończy się 28 lutego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
RMF
Komentarze (34):
 • Ipoco Zgłoś komentarz
  Poloki nie irytujcie się tak na forach. Pół Szwecji już było w Himalajach. Jedna czwarta turystycznie zdobyła po kilka osmiotysiecznikow. Nie każdy miał okazję być w Himalajach. To co
  Czytaj całość
  tak strasznie wygląda nie jest takie straszne. Skoro szerpy dostarczają butle i wyznaczają szlaki znaczy, że też są alpinistami.
  • Przemek Sulewski Zgłoś komentarz
   za każdym innym artykułem idzie kolejne jego obywatelstwo, Polak, Rosjanin, Kazach
   • stock21 Zgłoś komentarz
    Czyli tak jak myślałem poszedł po te banany co zostały w c3. A na poważnie to nikt nie wie co nim kierowało. Teraz zapewne czeka Urubke i Wielickiego długa rozmowa. Ale powinien zostać i
    Czytaj całość
    pomóc. Jest silny i będzie potrzebny. A czas rozliczeń i żali będzie po powrocie do kraju.
    • Ipoco Zgłoś komentarz
     I po co. Zapraszam na Północ Europy. Góry o wiele mniejsze, ale żeby do niektórych dotrzeć potrzeba przeprawy przez nieznane i niezbadane tereny. Nie ma tragazy, szerpow i butli tlenowych.
     Czytaj całość
     Nikt w niczym nie pomoże i jak gdzieś wpadniesz lub się zapadniesz nikt Cię nie znajdzie. Czasami wystarczy płaski teren. To już wyczyn. Jak wybierasz się skuterem i coś się w górach stanie przejście do cywilizacji 25 km jest niemożliwe do pokonania w dwu metrowej warstwie śniegu, aby dotrzeć przed zamarznieciem do domu lub, żeby wilki Cię nie zjadły. Przez pół roku jest zima. Od wczoraj przez noc do rana jest - 40. Średnio codziennie do - 30. Każdy dzień to wyzwanie nowe przeżycia i doświadczenia. Poloki i po co?
     • Janusz Kuitkowski Zgłoś komentarz
      wszystkie swoje osiągnięcia zostały przez własne EGO zaprzepaszczone Ludzie nie idżcie tą drogą którą obrał ON pokazał czego nie wolno robić w górach czy gdziekolwiek jesteście
      Czytaj całość
      razem wychodzicie wyjeżdżacie razem tak razem wracajcie w zdrowiu
      • Tomasz Zielonka Zgłoś komentarz
       Postąpił co najmniej nieładnie. Wyprawa, dzięki której tam jest, nie jest finansowana z jego kieszeni, więc powinien sie podporządkować.
       • henryabor Zgłoś komentarz
        Urubko po prostu się wkurzył na niemrawych polskich himalaistów i poszedł sam. Nie udało mu się, ale przynajmniej pokazał charakter i ma zaliczona próbę. Skoro zawrócił, zdrowego
        Czytaj całość
        rozsądku też mu nie brakuje. Nie zabrał telefonu, żeby mu nie truli za uszami. Choć gdyby poszła cała grupa prawdopodobnie sukces był w zasięgu ... czekana. A tak jedynie czekan ...ie na słońce i pogodę.
        • gdrag Zgłoś komentarz
         teraz to Kazach :) wcześniej jak słuchał był polaczkiem :) żenada
         • Małgorzata J Zgłoś komentarz
          no i co panie Denisie, jednak w jedności siła .....dostał pan po nosie...nie lepiej było w zespole być jednym z tych , którzy zdobędą k2 zimą niż nie być żadnym? no , bo chyba jasną
          Czytaj całość
          jest rzeczą ,że po takim zachowaniu nie będzie pan brany pod uwagę przy ataku szczytowym... :( Trzymam kciuki za powodzenie wyprawy pod kierownictwem K. Wielickiego
          • Ania Kowalczyk Zgłoś komentarz
           Kierownik wyprawy powinien wyrzucić go z ekipy!
           • Emil Grzybowski Zgłoś komentarz
            Dajcie już spokój z tym himalaizmem bo się rzygać już chce jakby nie było ciekawszych tematów eh
            • Piotrek Reds Eł Zgłoś komentarz
             Jak widać: samo natchnienie i błogosławieństwo od Putina nie starcza :) Pora na Polaków !!!!
             • prawus Zgłoś komentarz
              A może tak , załóżmy fundacje , wyslijmy Kazachowi kilkanascie milionów , nowe tel sat , sprzęt przyszyjmy orzełka obok logo sponsora , wyznaczmy jeszcze mu kilka baniek nagrody i niech
              Czytaj całość
              chłopisko włazi tam gdzie chce ... PARANOJA
              Zobacz więcej komentarzy (21)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×