WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Prestiżowa nagroda dla Krzysztofa Wielickiego

Krzysztof Wielicki oraz Reinhold Messner zostali wyróżnieni prestiżową Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. To piąty Polak, który został doceniony.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
WP SportoweFakty / Krzysztof Wielicki

Nagroda przyznawana przez księcia Asturii jest tradycją od 1981 roku. Otrzymują ją organizacje oraz jednostki z całego świata za swoje osiągnięcia w dziedzinach nauk ścisłych, humanistycznych oraz spraw publicznych.

Sport pojawił się na tapecie w 1987 roku. Od tej pory nagrodę w tej kategorii odbierali między innymi Rafael Nadal czy Iker Casilias. Nic dziwnego, nagroda ta jest nazywana hiszpańskim noblem.

Krzysztof Wielicki jest pierwszą osobą, której przyznano to wyróżnienie, zajmującą się alpinizmem. Przy okazji jest pierwszym Polakiem, którego doceniono w kategorii sportowej - poinformował o tym portal wspinanie.pl. 

Dotychczas nagrodę zdobywali Krzysztof Penderecki (sztuka), Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman (obaj w kategorii komunikacji i działań na rzecz ludzkości) oraz Adam Zagajewski (literatura).

Wyróżnieni otrzymują 50 tys. euro oraz statuetkę, dyplom i medal.
Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8000 metrów, członkiem prestiżowego The Explorers Club. Obok Reinholda Messnera, który również jest laureatem nagrody, a także Jerzego Kukuczki, jest uważany za najlepszego himalaistę na świecie.

ZOBACZ WIDEO Krzysztof Wielicki: Mam nadzieję, że chłopcy zrozumieli, jak wielkim osiągnięciem jest zdobycie K2 zimąRedakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
wspinanie.pl

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×