WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Andrzej Bargiel po historyczny wyczyn. Polak chce zjechać z K2

Andrzej Bargiel wraca do Karakorum. Polak chce zjechać na nartach z K2, drugiego najwyższego szczytu na ziemi (8611 m n.p.m.). Nie zrobił tego jeszcze nikt.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Andrzej Bargiel

30-latek na wyprawę ruszy 15 czerwca. Do K2 Ski Challenge podejdzie po raz drugi, rok temu w realizacji marzeń przeszkodziła pogoda. Lipiec w Karakorum był zbyt ciepły na jazdę na nartach.

Teraz Bargiel, bogatszy w doświadczenie, zmieni taktykę. Najpierw planuje zdobyć i zjechać na nartach z Gaszerbrum II, najniższego ośmiotysięcznika Karakorum. To góra bardziej dostępna i łatwiejsza technicznie. Dla Polaka oraz jego ekipy ma być przetarciem i drogą do odpowiedniej aklimatyzacji przed atakiem na K2.

- Plan trochę się zmienił, bo chcę zoptymalizować nasze szanse - wyjaśnia Bargiel. - Ocieplenie klimatu sprawia, że każdy lodowiec się zmienia. Wystarczy kilka lat, by układ szczelin był zupełnie inny. To jeden z głównych powodów, dlaczego postanowiłem na K2 wrócić tak szybko. Rok temu wykonałem bardzo dużą pracę. Teraz ruszamy w Karakorum tydzień wcześniej, a plan aklimatyzacji pozwoli mi na szybsze działanie. Będę potrzebował mniej czasu i mniej okien pogodowych. Wierzę więc, że tym razem się uda.

W wyprawie towarzyszyć będzie mu czterech rodaków: Janusz Gołąb, Marek Ogień, Piotr Pawlus oraz brat Bartosz. Głównymi partnerami akcji są Red Bull, Bank Pekao oraz Enel-Sport. Atak na Gaszerbaum II Bargiel planuje najpóźniej 15 lipca, K2 chce zdobyć przed końcem miesiąca. Także po to, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Linię zjazdu Polak już ma, opracował ją w ubiegłym roku. Teraz potrzebuje jeszcze dwóch wyjść, aby ją precyzyjnie określić i sprawdzić kilka kluczowych miejsc. Zjedzie ze szczytu do bazy ulokowanej na wysokości 5 tysięcy metrów. Pokona więc ponad 3,5 kilometra przewyższenia. W kilka minut.

Bargiel w 2015 roku jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z Broad Peak. Rok później Polak pobił rekord świata w szybkości zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery. Szczyty Lenina, Korżeniewskiej, Ismaila Samaniego, Zwycięstwa i Chan Tengri osiągnął w 29 dni, 17 godzin i 5 minut.

ZOBACZ WIDEO Joanna Jóźwik w siódmym niebie. "To jakby dziecku dać cukierek"

Czy Andrzej Bargiel zjedzie w tym roku na nartach z K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • miloBed2052 0
  Szukaj śmiałka, który wszedł na szczyt wrocławskiej iglicy:

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×