WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W uratowaniu Gukowa może pomóc dron

Grzegorz Bargiel ujawnił, że w uratowaniu Aleksandera Gukowa na Latok I może pomóc dron. Sprzęt mógłby przetransportować leki i jedzenie, a pilotażem zająć się jego brat, Andrzej.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Newspix / SWNS / NEWSPIX.PL / Widok na łańcuch górski Karakorum

Warunki atmosferyczne wciąż nie pozwoliły na rozpoczęcie akcji ratunkowej Aleksandera Gukowa, który utknął na Latok I w Karakorum. Rosjanin miał ukryć się na jednej z półek skalnych i tam rozbić namiot.

Wszyscy czekają na lepszą pogodę, ponieważ tylko wtedy może wystartować helikopter. W rozmowie z Polską Agencją Prasową Grzegorz Bargiel, alpinista i ratownik TOPR ujawnił, że możliwa jest także inna pomoc Gukowowi.

Jego zdaniem istnieje możliwość zorganizowania pomocy dla Gukowa za pomocą drona, które może transportować leki i jedzenie na wysokości nieosiągalne w tych warunkach pogodowych dla helikopterów. Ponadto dodał, że akcją pilotażową mógłby zająć się przebywający w Karakorum jego brat, Andrzej.

Koordynująca całą akcję Anna Piunowa ujawniła w sobotę, że Gukowowi pozostała połowa batonu, a bateria w jego telefonie satelitarnym jest na wyczerpaniu.

 ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 84. Rafał Fronia przeżył zejście dwóch lawin na K2. "Lina ocaliła nam życie"

Gukow i jego towarzysz Sergiej Głazunow chcieli wejść na Latok I przez północny filar szczytu. Podczas wspinaczki Głazunow spadł w przepaść i zginął. Z kolei Gukow został uwięziony w jednej ze szczelin i wysłał - za pomoc GPS-a - smsa z prośbą o pomoc.

Rosjanin w górach przebywa od 20 dni. Wyruszył na atak szczytowy z wysokości 5 512 metrów, gdzie wraz ze swoim towarzyszem założyli ostatni obóz. Wtedy wziął zapas jedzenia na 5 dni. Gukow nie ma potrzebnego do zejścia sprzętu. Wcześniej informował, że ma problemy ze stopieniem śniegu.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Polska Agencja Prasowa

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Jerzy Potocki 0
  Więc w czym problem ?
  Zaproponować pomoc Piunovej.
  I to najszybciej ..
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jerzy Potocki 0
  Więc w czym problem ?
  Zaproponować pomoc Piunovej.
  I to najszybciej ..
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Trzygrosz54 0
  Ciekawe,czy Rosjanie wyrażą zgodę na pomoc ze strony polskiego konstruktora. To powinno być błyskawicznie uzgodnione i natychmiast wprowadzone w życie.
  Prawdę mówiąc jestem zafascynowany możliwościami,jakie stoją przed współczesną techniką - m.in. POKOJOWYM wykorzystaniem dronów.....
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×