Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Prestiżowa nagroda dla polskich alpinistów za akcję na Nanga Parbat

Adam Bielecki i Denis Urubko otrzymali nagrodę "National Geographic" za akcję ratunkową na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Adam Bielecki Facebook / Na zdjęciu: Adam Bielecki

Przez kilkanaście dni stycznia ubiegłego roku cała Polska żyła wydarzeniami na Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol zostali uwięzieni pod szczytem, a bohaterską akcję ratunkową przeprowadzili polscy alpiniści i Denis Urubko.

Bielecki i Urubko dokonali rzeczy wyjątkowej. W zaledwie kilka godzin pokonali nocą ponad 1000 metrów przewyższenia, łącznie z najtrudniejszym fragmentem drogi na Nanga Parbat, czyli Ścianą Kinshofera.

Dzięki ich niezwykłej postawie udało się uratować Revol. Niestety, nie udało im się dotrzeć do Mackiewicza, jednak i tak otrzymali ogromne brawa i uznanie za swoją odwagę i poświęcenie.

Adam Bielecki wspomina Tomasza Mackiewicza

 - Trzeba to wyraźnie podkreślić: ta akcja była heroiczna, a himalaiści, którzy wyruszyli na pomoc, zasługują na medal - mówi dr Emmanuel Cauchy, który zajmował się ocaloną przez polskich himalaistów Revol.

Na początku tego roku, podczas gali Mistrzów Sportu Adam Bielecki, Denis Urubko oraz asekurujący ich Piotr Tomala i Jarosław Botor otrzymali specjalną nagrodę za Wyczyn Roku. Teraz w ich ręce wpadła kolejna nagroda.

Słynny "National Geographic" wyróżnił ich kolejną w kategorii "Adventurers of the Year 2019". Dziennikarze uznali ich wyczyn za heroiczny. "Dokonali niemożliwego" - uzasadniono. Wyróżniony został także Andrzej Bargiel.

Zobacz specjalny artykuł National Geographic o bohaterskim wyczynie Polaków

ZOBACZ WIDEO Kubacki o przepowiedni Żyły: Cały czas mi mówił, że zdobędę złoto, ale mu nie wierzyłem

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
nationalgeographic.com

Komentarze (1):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×