WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Ośmiu himalaistów zaginionych na Nanda Devi. Polacy mogą pomóc w poszukiwaniach

Nie odnaleziono na razie ósemki himalaistów, z którymi nie ma kontaktu na Nanda Devi. Według m.in. zagranicznych mediów do akcji poszukiwawczej mogą włączyć się polscy alpiniści, którzy są w drodze pod Nanda Devi.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Getty Images / Vishal Bhatnagar/NurPhoto / Na zdjęciu: Nanda Devi

O całej sprawie poinformowały portale dreamwanderlust.com oraz wspinanie.pl. W drodze pod Nanda Devi jest 9 polskich alpinistów, którymi dowodzi Jarosław Gawrysiak. To właśnie ta grupa miałaby pomóc w poszukiwaniach zaginionych w momencie gdy dotrą do obozów.

Międzynarodowa wyprawa, złożona z 12 wspinaczy, chciała zdobyć Nanda Devi (7816 m. n.p.m., drugi co do wysokości szczyt w Indiach). Wspinaczkę rozpoczęli 13 maja. Po pogorszeniu się warunków atmosferycznych 4 osoby z wyprawy zeszły do obozu bazowego i zostały już bezpiecznie sprowadzone. Natomiast ósemka pozostałych uczestników wyprawy udała się do kolejnego obozu. Stracono z nimi kontakt po zejściu lawiny. 

Czytaj także: wariactwo pod Mount Everest

W niedzielę 2 czerwca dwa śmigłowce zrobiły rekonesans góry. Według "Times of India" nie natrafiono na ślady wspinaczy. Zauważono tylko puste namioty, które mogą sugerować, że zaginieni opuścili kolejną bazę i lawina zeszła na nich w trakcie wspinaczki. 

Na razie poszukiwania nie mogą być kontynuowane ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Wśród zaginionych jest czterech Brytyjczyków, dwóch Amerykanów, Australijczyk i Hindus. Z kolei uratowaną czwórkę tworzyli alpiniści z Wielkiej Brytanii. 

Czytaj także: Urubko z nagrodą fair play za uratowanie Revol

ZOBACZ WIDEO Czy Witold Bańka podałby rękę dopingowiczom? "Sportowiec złapany na dopingu to oszust"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×