WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Po raz piąty zdobył Nangę Parbat! Muhammad Ali Sadpara przeszedł do historii

Znany pakistański wspinacz - Muhammad Ali Sadpara - przeszedł do historii himalaizmu. Został pierwszym człowiekiem na świecie, który pięć razy wspiął się na Nanga Parbat. Niesamowity wyczyn.
Dawid Borek
Dawid Borek
Instagram / Widok na Nanga Parbat

- Mogę potwierdzić, że Muhammad Ali Sadpara został pierwszym alpinistą w historii, który pięciokrotnie zdobył zabójczą górę - przekazał agencji AFP Karrar Haidri, sekretarz Klubu Alpejskiego w Pakistanie.

To kolejne duże osiągnięcie Muhammada Aliego Sadpary w ostatnim czasie. W maju został pierwszym Pakistańczykiem, który zameldował się na wierzchołku Makalu (8463 m n.p.m).

Jest też pierwszym Pakistańczykiem, który zimą wszedł na Nanga Parbat (8126 m n.p.m). Dokonał tego w 2016 roku. Wcześniej dwukrotnie zdobywał ten szczyt latem. Teraz po raz piąty jego noga stanęła na zabójczej górze.

Kilkadziesiąt godzin wcześniej Nangę Parbat zdobyli Włoszka Cala Cimenti i Hiszpan Sergi Mingote (więcej TUTAJ).

Pod koniec stycznia ubiegłego roku, tuż po ataku szczytowym na Nanga Parbat, rozegrał się dramat Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol. Polak, który zmagał się ze ślepotą śnieżną i chorobą wysokościową, został na wysokości 7200 metrów. Francuzka zaś zeszła niżej, dzięki czemu uratowali ją Denis Urubko i Adam Bielecki. W akcji ratowniczej brali też udział Piotr Tomala i Jarosław Botor.

Zobacz także: Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli Nanda Devi East

ZOBACZ WIDEO: Sektor Gości 114. Cecylia Kukuczka pojedzie pod Lhotse. Chce upamiętnić 30. rocznicę śmierci męża [cały odcinek]

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×