WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Sergi Mingote na szczycie Nanga Parbat. Zabójcza góra znowu zdobyta

Urządzenie śledzące wspinaczkę Sergiego Mingote'a na Nanga Parbat pokazało, że Hiszpan osiągnął szczyt ośmiotysięcznika w środę o godz. 14:04 czasu europejskiego.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Agencja Gazeta / Adam Golec / Na zdjęciu: widok na Nanga Parbat

Wspinacze wysokogórscy z Nanga Parbat (8 126 m. n.p.m.) nie dawali znaków życia od momentu, kiedy znaleźli się w obozie "4". Wcześniej Hiszpan Sergi Mingote poinformował, że jego ekipa zaatakuje dziewiąty co do wysokości szczyt świata w środę o godz. 1 rano czasu lokalnego.

"Teraz ich urządzenia śledzące pokazują, że Mignote i Włoszka Cala Cimenti znajdują się na głównym szczycie Nanga Parbat. Ośmiotysięcznik położony w północno-wschodnim Pakistanie znowu zdobyty!" - podał o godz. 14:04 czasu europejskiego serwis explorersweb.com.

48-letni Mingote jest doświadczonym wspinaczem. Pochodzi z Katalonii. Ma dyplom z zarządzania w administracji publicznej. W 1998 r. hiszpański alpinista zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik - Cho Oyu (8 201 m).

ZOBACZ: 45 ofiar śmiertelnych zimą. Przerażająca statystyka na ośmiotysięcznikach >>

W styczniu 2018 r. Nangę próbowali zdobyć Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. Według niektórych źródeł, 25 stycznia oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia z góry Mackiewicz nabawił się jednak ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń. Polak nie był w stanie pokonać drogi powrotnej.

ZOBACZ: Anna Solska-Mackiewicz: Spotkam się z Nangą >>

Akcja ratunkowa, którą prowadzili Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor, powiodła się połowicznie. Revol została odnaleziona, ale dotarcie ratowników do Mackiewicza z powodu fatalnych warunków pogodowych okazało się niemożliwe. Jako datę śmierci "Czapkinsa" przyjęto 30 stycznia.

ZOBACZ WIDEO: Sektor Gości 114. Cecylia Kukuczka pojedzie pod Lhotse. Chce upamiętnić 30. rocznicę śmierci męża [cały odcinek]

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Remo200 0
  Alleluja! Biegnę na ulicę opowiedzieć o tym każdemu! Radujmy się wszyscy, to wielki dzień, odtąd świat będzie piękniejszy, moje życie się odmieniło. Będę o tym układał piosenki i pisał wiersze!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×