Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Złote Czekany: na szerokiej liście Tomek Mackiewicz i Adam Bielecki

W zestawieniu przejść spełniających wstępne kryteria Złotych Czekanów znalazły się dwa nazwiska wspinaczy z Polski - Tomasza Mackiewicza i Adama Bieleckiego.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Szczyt Nanga Parbat był od wielu lat głównym celem Tomasza Mackiewicza Facebook / Tomasz Mackiewicz/Facebook / Szczyt Nanga Parbat był od wielu lat głównym celem Tomasza Mackiewicza.
Złoty Czekan (Piolet d'Or) jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w alpinizmie. W tym roku nagrodę za całokształt dokonań otrzymał już Krzysztof Wielicki.

Szansę na Złotego Czekana 2019 (nagroda przyznawana jest za dokonania w roku poprzedzającym) mają też: Tomasz Mackiewicz i Adam Bielecki. Polskie przejścia znalazły się bowiem na szerokiej liście dokonań spełniających kryteria Piolets d'Or.

"Podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju będziemy mieli okazję powspominać i uczcić osiągnięcia niektórych z tych, którzy odeszli" - to fragment komunikatu ws. Złotych Czekanów. Wśród autorów wyróżnionych przejść - Lama, Auer, Tomek Mackiewicz, Głazunow, Lecler - napisał na Twitterze dziennikarz RMF FM, Michał Rodak.


Wstępna propozycja zawiera kilkadziesiąt nazwisk. Laureatów wyłoni Jury Złotych Czekanów, w skład którego w tym roku weszli m.in. Sandy Allan, Walery Babanow, Jordi Corominas i Fred Degoulet.

ZOBACZ: Nanga Parbat - zabójcza góra. Nardi czekał na Mackiewicza. Teraz sam zaginął >>

Mackiewicz znalazł się wśród kandydatów do Piolets d'Or za zimowe wejście na Nanga Parbat (z Elisabeth Revol), które zakończyło się dla Polaka tragicznie. Bielecki natomiast został doceniony za przejście z Felixem Bergiem na wierzchołek Gasherbruma II (8035 m).

ZOBACZ: Stanisław Berbeka wspomina ojca. "Nie mnie oceniać, czy dobrze zrobił jadąc na Broad Peak" >>

ZOBACZ WIDEO Ekstremalny wysiłek i niepowtarzalne wrażenia. Niecodzienne zawody w Zakopanem


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×