Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nepalczycy dokonali niemożliwego. Jest pierwszy filmik po zdobyciu K2 z samego szczytu!

16 stycznia około godz. 13.00 czasu polskiego grupa nepalskich himalaistów jako pierwsza w historii weszła na K2 zimą. W mediach społecznościowych ukazał się filmik prosto ze zdobytego szczytu najgroźniejszego ośmiotysięcznika na świecie.
Mateusz Byczkowski
Mateusz Byczkowski
Szerpowie na K2 Twitter / Trends in Pakistan / Na zdjęciu: Szerpowie na K2

Sobota była dniem historycznym. Grupa dziesięciu Nepalczyków zdobyła K2 zimą. Himalaiści z Azji z Mingmą Gyalje Sherpą na czele weszli na szczyt ośmiotysięcznika o godz. 17.00 (13.00 czasu polskiego).

Polacy próbowali tego dokonać trzykrotnie - w 1988, 2003 i 2018 roku. Najbliżej było 18 lat temu, kiedy ekipa Krzysztofa Wielickiego postawiła obóz na wysokości 7650 metrów. Do piątku (15 stycznia) był to zimowy rekord.

Kilka godzin po historycznym zdobyciu ośmiotysięcznika, w mediach społecznościowych ukazał się filmik nagrany na zdobytym szczycie K2. Słychać na nim przeszczęśliwych nepalskich himalaistów. 

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Paulina Piątek na rajskich wakacjach. Widoki zachwycają

- Relacja prosto ze szczytu K2, coś absolutnie fantastycznego. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że tu jesteśmy. Bawcie się dobrze - słyszymy na nagraniu.

Dla Nepalczyków sporym wyzwaniem było też zejście. Himalaiści na szczycie byli dość późno. Musieli schodzić w ciemności, przeraźliwym zimnie i przy mocnym wietrze. Po godzinie 17.00 czasu polskiego dotarli bezpiecznie do obozu C3 (więcej TUTAJ).

Zobacz też:
Adam Bielecki pogratulował Nepalczykom zdobycia K2 i zadał pytanie o doping

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • Art Zgłoś komentarz
  Nosił koń po błoniach, ponieśli i konia. Brawa dla Panów!!!
  • MarS_80 Zgłoś komentarz
   Królowa Himalajów o zdobyciu której marzył zimą nie jeden wybitny himalaista została zdobyta! Ta potworna góra jako jedyna i ostatnia nie zdobyta zimą spośród wszystkich
   Czytaj całość
   8-tysięczników została ujarzmiona! Wyczyn nieziemski. Gratuluję Nepalczykom! Zapisaliście się w historii.
   • Tomasz Wojtasik Zgłoś komentarz
    Coś wam WP się z godzinami pokiełbasiło, ktoś się pomylił?. Piszecie w innym artykule że K2 zostało zdobyte o godz. 17 czasu miejscowego. Potem piszecie że wejście z opóźnieniem na
    Czytaj całość
    K2 sprawiło, że wspinacze narazili się na duże niebezpieczeństwo. Będą schodzić w ciemnościach (w Karakorum słońce zajdzie w sobotę o godz. 17.06). Czyli że od 17:00 do 17:06 mija zaledwie 6 minut gdy słonce już zachodzi. Tylko że w tym poście piszecie i pokazujecie pierwszy filmik po zdobyciu K2 z samego szczytu! I co ja widzę? Ano na tym filmiku widzę że cienie są bardzo malutkie a słońce jest hen hen bardzo, bardzo wysoko. To z którego roku i z jakiej góry jest ten film? Lub inaczej, to o której godzinie byli na szczycie? Jedno z drugim kupy się nie trzyma.
    • Montana Zgłoś komentarz
     Bezcenna chwila. Pięknie.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×