Getty Images / Richard Heathcote / Na zdjęciu: biegacze narciarscy

Biegi narciarskie. Jonna Sundling wygrała sprint w Planicy, Lucas Chanavat 1. wśród mężczyzn

Piotr Ziemka

Jonna Sundling zwyciężyła w finale sprintu stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Planicy. Wśród mężczyzn triumfował Lucas Chanavat.

Jonna Sundling w kwalifikacjach miała drugi wynik. Później zwyciężyła w pierwszym ćwierćfinale, półfinale oraz finale. Urodzona 28 grudnia 1994 roku Szwedka po raz drugi stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata. 30 listopada 2018 roku wygrała w Lillehammer.

Drugie miejsce zajęła inna Szwedka - Stina Nilsson, która triumfowała w sprincie w Planicy w latach 2016 oraz 2018. Jako trzecia minęła metę Julia Kern. Dotychczasowym najlepszym osiągnięciem tej 22-letniej Amerykanki w zawodach Pucharu Świata było jedenaste miejsce. Czwarta była kolejna zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych - Sophie Caldwell. Natomiast jako piąta ukończyła rywalizację reprezentantka gospodarzy, Słowenka - Anamarija Lampic. W końcówce finału upadła najlepsza zawodniczka sprintu w Davos - Linn Svahn.

W kwalifikacjach najlepiej spisała się Laurien Van Der Graaff. Szwajcarka była jednak piąta w czwartym ćwierćfinale i nie awansowała do półfinału.

6. Linn Svahn Szwecja 3:21.11

W eliminacjach sprintu mężczyzn najlepszy rezultat osiągnął Lucas Chanavat, a drugie miejsce zajął Federico Pellegrino. Taka sama kolejność była w finale. Francuz triumfował z przewagą 40 setnych sekundy nad Włochem, który zwyciężył w Planicy w styczniu 2016 roku. Chanavat po raz ósmy znalazł się w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata, wygrał po raz pierwszy w tym cyklu. Dwaj najlepsi zawodnicy dnia zmierzyli się również w pierwszym półfinale. W nim triumfował Pellegrino.

Na trzecim miejscu został sklasyfikowany jeden z trzech Norwegów w finale - Erik Valnes. W eliminacjach rywalizowało 76 zawodników. 53. był Maciej Staręga, a 54. - Kamil Bury.