PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Therese Johaug

Biegi narciarskie. Zdecydowane zwycięstwo Therese Johaug. Norweżka liderką cyklu Ruka Triple. Polki poza "30"

Adrian Nuckowski

Therese Johaug odniosła przekonujące zwycięstwo w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną, rozgrywanym w fińskiej Ruce. Norweżka objęła także prowadzenie w mini cyklu Ruka Triple. Dalekie miejsca zajęły reprezentantki Polski.

Początek rywalizacji należał do Fridy Karlsson. Szwedka uzyskiwała najlepsze czasy na poszczególnych pomiarach do połowy dystansu. Od tego momentu wyższy bieg włączyła Therese Johaug. Norweżka wyprzedziła Karlsson w ostatecznym rozrachunku o 21,8 sekundy. Podium uzupełniła kolejna z reprezentantek Trzech Koron - Ebba Andersson (strata 26 sekund). Warto podkreślić, że zaledwie 0,1 s. do czołowej trójki straciła Rosjanka, Tatiana Sorina, dla której był to najlepszy start w dotychczasowej karierze.

W klasyfikacji cyklu Ruka Triple, którą zakończy niedzielny bieg na 10 kilometrów techniką dowolną, Johaug jest liderką i ma 16 sekund przewagi nad Karlsson oraz Natalia Nieprajewą, która zajęła w sobotę 5. miejsce. Różnice między zawodniczkami są bardzo małe, o czym świadczy fakt, że w jednej minucie mieści się aż 17 biegaczek.

Poza czołową "30" uplasowały się reprezentantki Polski. Najlepsza z nich, Monika Skinder zajęła 47. miejsce. 60. był Weronika Kaleta, a 68. Magdalena Kobielusz.