AFP / LUK BENIES / ANP / Na zdjęciu: Primoz Roglic

Michał Kwiatkowski 4. na 4. etapie wyścigu dookoła Kraju Basków. Wygrał były skoczek narciarski Primoz Roglic

Piotr Ziemka

Primoz Roglic wygrał czwarty etap wyścigu Vuelta al Pais Vasco 2017. Na czwartym miejscu uplasował się Michał Kwiatkowski. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował David de la Cruz.

W czwartym dniu 57. edycji wyścigu dookoła Kraju Basków do pokonania było 174,1 kilometra na trasie San Sebastian - Bilbao. Cztery czołowe pozycje na pierwszej czwartkowej górskiej premii drugiej kategorii zajęli uciekinierzy: Francuz Amael Moinard (BMC), Łotysz Toms Skujins (Cannondale), Rosjanin Maksym Biełkow (Katiusza) oraz Hiszpan Jonathan Lastra (Caja Rural).

Na trzech lotnych finiszach triumfował Lastra, który z dorobkiem dziewięciu punktów objął przodownictwo w klasyfikacji aktywnych. Z powodu upadku, jazdy nie mógł kontynuować Daniel Navarro. Kilka minut później, 33 kilometry przed metą w kraksie uczestniczyli między innymi Stephen Cummings i Darvin Atapuma, którzy też musieli wycofać się z wyścigu.

18,3 km przed metą doścignięty przez peleton został ostatni z czterech uciekinierów - Skujins. Po dojechaniu do szczytu drugiej górskiej premii (jako pierwszy zameldował się tam Simon Yates) pozostawało jeszcze 14 kilometrów do końca rywalizacji.

Zwycięzcą został Primoz Roglic, który atakował na ostatnim podjeździe, a także podczas końcówki etapu. Były skoczek narciarski triumfował z przewagą trzech sekund nad 37-osobową grupą. Drugie miejsce zajął Michael Matthews. Jako trzeci linię mety minął Giovanni Visconti. Czwarty był Michał Kwiatkowski.

Jedenasty finiszował David de la Cruz. Hiszpan z drużyny Quick-Step Floors utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Z czwartej pozycji na trzecią awansował Kwiatkowski. Awans uzyskał również Roglic, który zajmuje drugą lokatę.