Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Szczepan Kupczak

Szczepan Kupczak dziewiąty w klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix 2019

Piotr Ziemka

Jarl Magnus Riiber wygrał w Planicy ostatni konkurs Letniej Grand Prix 2019. 23. był Szczepan Kupczak. W klasyfikacji końcowej cyklu Polak zajął dziewiątą lokatę. Najwięcej punktów w sezonie zdobył Franz-Josef Rehrl.

Po serii skoków narciarskich prowadził Espen Bjoernstad. 25-letni zawodnik wylądował na 135. metrze Bloudkovej Velikanki i zdobył 139,1 punktu. Jako drugi do liczącego 10 kilometrów i 300 metrów biegu przystąpił inny Norweg - Jens Luraas Oftebro, który osiągnął 135,5 metra, ale ruszał z siedemnastej belki (Bjoernstad z szesnastej), uzyskał 131,7 pkt i rozpoczął drugą część kombinacji pół minuty po liderze konkursu. Dziewiętnasty rezultat na skoczni miał Szczepan Kupczak.

Na czwartym kilometrze biegu, Bjoernstada doścignęli: Lukas Greiderer (trzeci w skokach), Jarl Magnus Riiber (ósmy numer), Espen Andersen (czwarty), Oftebro oraz Antoine Gerard (dziewiąty). Z tego grona wyłoniono kombinatorów, którzy stanęli na podium. Najlepsza szóstka, w której znajdowało się aż czterech Norwegów, po 4,7 km miała 30 sekund przewagi nad następną grupą, na czele której znajdował się kolejny z norweskich zawodników - Joergen Graabak

Najlepszy ponownie okazał się Riiber. Zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2018/2019 triumfował też w Planicy dzień wcześniej. 2.4 sekundy po zwycięzcy minął metę Gerard. Na trzecim stopniu podium stanął Oftebro. Kupczaka sklasyfikowano na 23. miejscu.

W klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix Kupczak zajął dziewiątą lokatę. Polak dwukrotnie stanął na podium zawodów tego cyklu. 28 sierpnia w Klingenthal oraz 1 września w Oberhofie był trzeci.