22. kolejka ACB: Sensacja w Madrycie - Bizkaia lepsza od Realu, wygrana Ignerskiego

Michał Fałkowski

Do największej niespodzianki 22. kolejki hiszpańskiej ACB doszło w Madrycie, gdzie miejscowy Real nieoczekiwanie przegrał z niedawnym outsiderem i kandydatem do spadku, ekipą Bizkaii Basket Bilbao. Fatalną serię siedmiu kolejnych porażek przerwał natomiast zespół Michała Ignerskiego, Lagun Aro Gipuzkoa. Baskowie pewnie pokonali CB Murcję, a Polak zdobył dziewięć oczek.

Do przerwy Real Madryt nie grał koncertowo przeciwko Bizkaii Basket Bilbao, lecz prowadził 45:41, głównie dzięki skutecznej grze Sergi Llulla (21 oczek w całym meczu). Po zmianie stron kibice zgromadzeni w Palacio Vistalegre przecierali jednak oczy ze zdumienia. Oto ich ulubieńcy, gwiazdy europejskiej koszykówki okazały się być tylko tłem dla takich "tuzów" basketu jak Javier Salgado czy Chris Warren.

Ambitnie grająca drużyna przyjezdnych wykorzystała chwilę dekoncentracji gospodarzy i po trzech kwartach wyszła na prowadzenie 67:58. Dobrze dysponowany tego dnia Llull starał się jeszcze dwiema trójkami z rzędu doprowadzić do remisu, lecz goście byli tego dnia bardziej zdeterminowani i po prostu skuteczniejsi. Warto dodać, że to spotkanie miało wyjątkowe znaczenie dla Axela Hervelle i Alexa Mumbru, byłych graczy Realu, których w swoim składzie nie widział trener Ettore Messina. Po 40 minutach włoski szkoleniowiec szczerze pogratulował jednak duetowi świetnego występu. Kapitalny mecz rozegrał zwłaszcza Belg, który zdobył 16 punktów, 11 zbiórek i osiem asyst, co złożyło się na 36 oczek evaluation.

Zwycięstwo nad Realem to wielki triumf niedawno zatrudnionego na stanowisku pierwszego trenera Greka Fotisa Katsirakisa, który niegdyś dość nieudolnie starał się budować wielką Pamesy Walencja. Pod jego wodzą Bizkaia wygrała drugi mecz z rzędu i po raz pierwszy od kilku tygodni opuściła strefę spadkowej.

Bardzo blisko potencjalnej relegacji byli jeszcze przed tygodniem koszykarze Lagun Aro Gipuzkoa, którzy przegrali siedem poprzednich spotkań. 22. kolejka okazała się jednak dla nich szczęśliwa, bowiem przerwali fatalną serię i odprawiając z kwitkiem CB Murcję różnicą szesnastu oczek, oddali widmo spadku. Najskuteczniejszym graczem spotkania został Andy Panko, autor 20 punktów, zaś swój udział w wygranej miał także Michał Ignerski. Polak przebywał na parkiecie przez 23 minuty i w tym czasie uzbierał dziewięć oczek (2/3 za dwa, 1/4 za trzy i 2/2 za jeden), pięć zbiórek, asystę i blok.

Co ciekawe, na ósme miejsce (ostatnie gwarantujące udział w pla-off) w tabeli ACB nieoczekiwanie przesunęła się drużyna beniaminka ligi Blancos de Rueda Valladolid. Prowadzeni na parkiecie prze niesamowity duet Stephane Dumas (17 oczek, sześć asyst i pięć zbiórek) - Lamont Barnes (10 punktów, 12 zbiórek), gospodarze sobotniego meczu okazali się lepsi od DKV Joventutu Badalona. Podopieczni Sito Alonso mają za to spory problem: po raz ostatni wygrali mecz na początku stycznia, a porażka z Blancos była ich piątą z rzędu.

Wyniki 22. kolejki ACB:

Regal FC Barcelona - Asefa Estudiantes Madryt 79:70 (24:13, 18:23, 17:15, 20:19)
(Basile 19 (4x3), Mickeal 13, Lorbek 12 (1x3), Laković 10 (3x3) - Lofton 20 (4x3), Suarez 13 (1x3, 7 zb.), Gabriel 10 (1x3))

CB Granada - Gran 2014 Canaria 83:80 (24:25, 19:25, 14:13, 26:17)
(Hunter 25 (3x3), Ingles 15 (1x3), Hendrix 14 (10 zb.) - Norris 13 (2x3, 6 as.), Augustine 13, Carroll 13 (2x3))

Blancos de Rueda Valladolid - DKV Joventut Badalona 71:67 (13:25, 22:15, 20:8, 16:19)
(Dumas 17 (3x3, 6 as., 5 zb.), Battle 14, Barnes 10 (12 zb.) - Bogdanović 17 (3x3, 12 zb.), Tucker 15 (2x3), Tomas 13 (3x3, 6 zb.))

Ayuda de Accion Fuenlabrada - Xacobeo Blu:sens Obradoiro 80:64 (25:12, 17:22, 23:13, 15:17)
(Burstein 18 (5x3), Thomas 11 (2x3), Batista 10 (11 zb.) - Vasileiadis 21 (5x3, 7 zb.), Terry 12 (2x3, 9 zb.), Jackson 10)

Unicaja Malaga - Cajasol Sewilla 86:77 (24:20, 28:21, 13:13, 21:13)
(Cook 19 (3x3, 8 as.), Printezis 16, Dowdell 12 (1x3) - Savanović 15 (1x3), Calloway 12 (1x3), Kirksay 11 (1x3, 6 zb.), Miso 11 (1x3))

Lagun Aro Gipuzkoa - CB Murcja 84:68 (22:16, 20:18, 22:12, 20:22)
(Panko 20 (3x3, 6 zb., 6 as.), Barbour 16 (2x3), Sanchez 11 (2x3), Miralles 10 - Delinikaitis 16 (4x3), Vujanić 16 (2x3), Prestes 13, Sy 11 (1x3, 10 zb.))

Real Madryt - Bizkaia Basket Bilbao 80:87 (18:16, 27:25, 13:26, 22:20)
(Llull 21 (4x3), Garbajosa 10 - Salgado 19 (3x3), Hervelle 16 (11 zb.), Warren 13 (1x3), Banić 10)

Caja Laboral Baskonia - Power Electronics Walencja 69:67 (16:16, 14:16, 20:14, 19:21)
(Splitter 19 (6 zb.), San Emeterio 11 (1x3), Teletović 11 (3x3) - Claver 14 (2x3, 8 zb.), Lishchuk 11 (3x3), Kelati 10, Marinović 10 (2x3))

Suzuki Manresa - Meridiano Alicante 78:74 (19:23, 20:15, 15:21, 24:15)
(Montantez 22 (4x3), Cusworth 13 (1x3, 8 zb.), San Miguel 12 (2x3, 5 as.) - Avdalović 13, Sow 13, Katelynas 11 (2x3, 11 zb.), Urtasun 11 (3x3))

6. Unicaja Malaga 11-11 0.500 1732-1664 +68
7. DKV Joventut Badalona 11-11 0.500 1667-1704 -37
8. Blancos de Rueda Valladolid 11-11 0.500 1644-1693 -49
9. Asefa Estudiantes Madryt 10-12 0.454 1679-1687 -8
10. Gran Canaria 2014 10-12 0.454 1630-1653 -23
11. Suzuki Manresa 10-12 0.454 1541-1616 -75
12. CB Granada 9-13 0.410 1692-1780 -88
13. Ayuda de Accion Fuenlabrada 9-13 0.410 1671-1762 -91
14. Lagun Aro Gipuzkoa 8-14 0.367 1657-1749 -92
15. Meridiano Alicante 8-14 0.367 1674-1775 -101