PAP/EPA / JUANJO MARTIN

Euroliga: pewna wygrana Realu i niespodzianka Brose Baskets w Stambule

Krzysztof Kaczmarczyk

Real Madryt bardzo mocno odpowiedział CSKA Moskwa. Królewscy w piątek rozgromili Crveną Zvezdę Belgrad 98:68, mając już do przerwy 63 punkty na swoim koncie. W Stambule niespodziankę sprawił za to zespół Borse Baskets Bamberg.

Efes porażką skomplikował sobie nieco życie w walce o ósemkę i grę w fazie play-off. Turecki zespół balansuje bowiem na granicy, a kontrkandydatem jest inny zespół ze Stambułu - Darussafaka Dogus. Ci drudzy jednak w piątek również przegrali - w Pireusie z tamtejszym Olympiakosem.

Efes przegrał jednak niespodziewanie, bowiem we własnej hali ze zdecydowanie niżej notowanym zespołem Brose Baskets Bamberg. Niemiecki team zagrał jednak dużo lepiej i cieszyć się z wygranej różnicą aż 19 oczek.

Kluczem do sukcesu okazała się skuteczność rzutów zza linii 6,75. Zawodnicy z Bambergu zanotowali aż 70-procentową skuteczność, wykorzystując 9 z 13 prób.

Darussafaka z kolei przespała pierwszą część meczu w Pireusie i mimo fantastycznego zrywu w czwartej kwarcie nie zdołała odmienić losów meczu. Bradley Wanamaker i Will Clyburn zdobyli odpowiednio 23 i 20 punktów, ale to grecki potentat mógł cieszyć się z wygranej 81:73.

Ostatni piątkowy mecz to popis Realu Madryt. Królewscy rozegrali iście... królewską pierwszą połowę. Zaliczyli w niej aż 63 punkty! Rywale z Crvenej Zvezdy Belgrad nie byli w stanie zatrzymać rywali ze stolicy Hiszpanii.

Ostatecznie Real wygrał 98:68 i wskoczył na fotel lidera. 11 punktów i 10 asyst zaliczył Sergio Llull, stuprocentową skuteczność zaliczył Gustavo Ayon (12 punktów i 6/6 z gry). Królewscy zaliczyli 80 procent skuteczności rzutów za 2 punkty i rozdali łącznie aż 30 asyst. Rywale z Serbii naprawdę nie byli w stanie zrobić nic przeciwko tak dysponowanym rywalom.

Przy okazji meczu w Madrycie Felipe Reyes wskoczył na drugie miejsce pod względem występów w Eurolidze. Dla doświadczonego Hiszpana mecz z Crveną Zvezdą był 279 występem w tych rozgrywkach.