Newspix / ARTUR PODLEWSKI / 400mm.pl / Cel poprowadził Twarde Pierniki do wygranej

Amerykański tercet zawiódł. GTK bez szans z wicemistrzem Polski

Jacek Konsek

W ostatnim niedzielnym meczu 10. kolejki Polskiej Ligi Koszykówki, Polski Cukier Toruń pewnie pokonał w Gliwicach miejscowy GTK 97:83. Wicemistrzowie Polski z bilansem 8-3 zrównali się punktami ze Stelmetem Zielona Góra.

Amerykański tercet w Gliwicach dostarcza GTK średnio ponad 43 punkty w tym sezonie. W niedzielę zdobył tylko 23, dlatego też beniaminka ciągnąć musieli Polacy. Choć się starali i zagrali bardzo poprawnie, to ostatecznie okazało się to za mało, na dużo bardziej doświadczony i ograny zespół z Torunia. Wicemistrzowie Polski kontrolowali wydarzenia od pierwszej do ostatniej minuty i zasłużenie sięgnęli po dwa punkty.

Maverick Morgan w zaledwie 13 minut miał pięć fauli i 0/5 z gry, Jonathan Williams dołożył siedem oczek, z kolei Quinton Hooker 12, choć większość w końcówce czwartej kwarty, kiedy losy spotkania były już przesądzone. Tym samym, niespodziewanymi liderami GTK byli w niedzielny wieczór zmiennicy - Łukasz Ratajczak, Kacper Radwański i Marcin Salamonik - dwóch pierwszych zanotowało najlepsze występy pod względem zdobytych punktów, z kolei ostatni wyrównał najlepszy mecz.

Taki obrót sprawy oczywiście nie mógł dać powodzenia beniaminkowi, który pozwolił sobie rzucić we własnej hali aż 97 punktów. Co ciekawe, torunianie mieli nieco gorszą skuteczność niż GTK, ale trafili 11 trójek - pięć więcej niż ich rywal. Co więcej - tego dnia nie mieli słabych punktów, a najsilniejszym był z kolei Aaron Cel. Reprezentant Polski zgromadził 22 punkty i zebrał trzy piłki. Wszechstronny był Cosey - 11 pkt, 6 zb, 5 as, a także Sulima - 14 pkt, 9 zb, 3 as.

Twarde Pierniki odskakiwały regularnie - pięć oczek po pierwszej kwarcie, już dziesięć do przerwy. W drugiej połowie przewaga wyniosła nawet 20 oczek. GTK tylko chwilowo potrafiło zniwelować 4-5 oczek straty. Gliwiczanie tym samym w drugim meczu przed własną publicznością ponieśli drugą porażkę.

GTK Gliwice - Polski Cukier Toruń 83:97 (21:26, 20:25, 18:21, 24:25)

GTK: Łukasz Ratajczak 15, Kacper Radwański 13, Marcin Salamonik 12, Quinton Hooker 12, Robert Skibniewski 7, Damian Pieloch 7, Jonathan Williams 7, Marek Piechowicz 6, Maverick Morgan 4.

Polski Cukier: Aaron Cel 22, Krzysztof Sulima 14, Bartosz Diduszko 13, Karol Gruszecki 13, Glenn Cosey 11, Cheikh Mbodj 8, Paweł Krefft 6, Tomasz Śnieg 4, Aleksander Perka 3, Łukasz Wiśniewski 3.