Getty Images / Alexis Boichard/Agence Zoom / Stringer / Na zdjęciu: Aksel Lund Svindal

Alpejski PŚ: niespodziewany triumf Niemca w supergigancie

Szymon Łożyński

W piątek w Val Gardenie rozegrano trzeci supergigant w bieżącym sezonie. W trudnych warunkach, przy padającym śniegu i mgle, pierwsze zwycięstwo w karierze - dość niespodziewane - odniósł Niemiec Josef Ferstl.

28-latek w piątek po raz pierwszy w karierze w ogóle stanął na pucharowym podium. We wcześniejszych startach w bieżącym sezonie najlepszy rezultat nasz zachodni sąsiad osiągnął w kanadyjskim Lake Louise, zajmując 10. miejsce w supergigancie.

W piątkowe popołudnie oprócz niemieckich kibiców powody do zadowolenia mieli także sympatycy narciarstwa alpejskiego z Austrii. Dwa kolejne miejsca za Josefem Ferstlem zajęli Max Franz i Matthias Mayer. Dla obu Austriaków było to drugie podium w bieżącym sezonie.

Jeden z głównych faworytów rywalizacji Kjetil Jansrud popełnił spory błąd na trasie i zajął miejsce poza czołową trzydziestką. Tym samym Norweg nie powtórzył świetnych startów w Kanadzie (Lake Louise) i USA (Beaver Creek), gdy w supergigantach zajął odpowiednio 1. oraz 2. miejsce.

Jansrud nie wyprzedził także swoich rodaków Henrika Kristoffersena (w piątek nie wystartował) i Aksela Lunda Svindala (9. pozycja) w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W rywalizacji miał wziąć udział Michał Kłusak, ale po 38 zawodnikach konkurencję - ze względu na pogarszającą się widoczność - zakończono. Wyniki zmagań zostały jednak zaliczone.

W sobotę w Val Gardenie zostanie rozegrany zjazd mężczyzn. Początek zawodów zaplanowano na 12:15. Podsumowanie zmagań na WP SportoweFakty.