Bundesliga: Koniec rekordowej serii Borussii! Polacy bezradni z beniaminkiem

Konrad Kostorz

Nie było 9. z rzędu zwycięstwa Borussii Dortmund w Bundeslidze. Liderzy rozgrywek słabo zaprezentowali się w Augsburgu i tylko podzielili się punktami z 15. zespołem tabeli. Polski tercet tym razem niczym się nie wyróżnił.

O pierwszej połowie Borussia Dortmund powinna jak najszybciej zapomnieć. Zespołowi Juergena Kloppa gra kompletnie się nie kleiła, a biorąc pod uwagę fakt, że Augsburg nie forsował tempa spotkanie było zwyczajnie nudne. Aktywnością na prawej flance wyróżniał się Jakub Błaszczykowski, jednak ani razu nie zdołał stworzyć zagrożenia pod bramką Simona Jentzscha. Dopiero w 39. minucie Robert Lewandowski wyskoczył ponad Gibrilem Sankohem i popisał się odważnym strzałem głową tak, że piłkę sprzed linii bramkowej musiał wybijać Sebastian Langkamp.

Po zmianie stron nieoczekiwanie do ataków przystąpili piłkarze Josa Luhukaya i już w 47. minucie mogli prowadzić. Po szybkiej kontrze oko w oko z Romanem Weidenfellerem znalazł się Axel Bellinghausen, ale golkiper BVB zdołał zbić jego strzał na korner. Chwilę później uaktywniło się polskie trio, jednak "Lewy" nie zdołał dojść do pozycji strzeleckiej. Po godzinie gry po precyzyjnej wrzutce "Kuby" celnie główkował Kevin Grosskreutz, ale 35-letni Jentzsch popisał się kapitalną robinsonadą i uchronił FC przed pewną, wydawałoby się, stratą gola.

Gospodarze wcale nie ustępowali liderowi i nie dali się zepchnąć do głębokiej obrony. W 69. minucie Stephan Hain urwał się obrońcom i trafił do bramki, ale jak pokazały powtórki znajdował się na minimalnym spalonym. Klopp dokonał dwóch zmian, ściągając m.in. bezbarwnego na SGL-Arena Shinji Kagawe, ale zmiennicy nie polepszyli gry mistrza Niemiec. Dortmundczycy niemiłosiernie męczyli się w środku pola. Wreszcie w 81. minucie na strzał zdecydował się Lewandowski, ale piłka przeszła wyraźnie obok bramki.

Ostatecznie gole w Augsburgu nie padły, wskutek czego czarno-żółci nie odnieśli 9. kolejnego zwycięstwa (wyrównali za to klubowy rekord w liczbie meczów bez porażki - 19). Borussia na triumf nie zasłużyła, prezentując się zdecydowanie mniej efektownie niż Bayern, który rozbił Hoffenheim 7:1 i zbliżył się do BVB na dystans 5 punktów. Za tydzień liderzy zmierzą się u siebie z Werderem.

Tabela Bundesligi ->>>

Koncertowa gra Bayernu i triumf 7:1! Zwycięstwa Peszki i Polanskiego (wideo) ->>>

FC Augsburg - Borussia Dortmund 0:0

Augsburg: Jentzsch - Verhaegh, Sankoh, Langkamp, Ostrzolek - Hosogai, Baier - Koo (79' Ndjeng), Oehrl, Bellinghausen (89' Sinkala) - Hain (75' Moelders).

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer - Bender (70' Perisić), Kehl - Błaszczykowski (86' Gundogan), Kagawa (70' Leitner), Grosskreutz - Lewandowski.

Żółte kartki: Sankoh, Koo - Subotić, Kehl.