Liga Mistrzów: Awans Barcelony, Roma lepsza od Chelsea

Adam Kiołbasa

FC Barcelona jako pierwsza zapewniła sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów, pomimo iż tylko zremisowała z FC Basel. Chelsea Londyn przegrała w Rzymie z AS Romą, FC Liverpool podzielił się punktami z Atletico Madryt, a w Anorthosis niespodziewanie zremisował 3:3 z Interem. Na placu gry niestety zabrakło Łukasza Sosina, ale za to w barwach Szachtaru przez dziesięć minut zagrał Mariusz Lewandowski.

Grupa A:

Wszyscy spodziewali się, że awans do dalszych gier już teraz wywalczy londyńska Chelsea. Tymczasem angielska drużyna przegrała 1:3 ze znajdującą się w kryzysie AS Romą. Giallorossi objęli prowadzenie już w 34. minucie za sprawą Christiana Panucciego. W 48. minucie na 2:0 podwyższył Mirko Vucinić, a w 58. minucie reprezentant Czarnogóry zdobył kolejnego gola. The Blues odpowiedzieli tylko trafieniem Johna Terry'ego. W drugim starciu Girondins Bordeaux ograło 2:1 CFR Cluj dzięki trafieniom Joaana Gourcuffa i Wendela. Dla miejscowych trafił Dani.

Grupa B:

Do sporej niespodzianki doszło na Cyprze, a całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Łukasz Sosin. W 13. minucie Inter objął prowadzenie za sprawą Mario Balotelliego i był to zarazem setny gol Nerazzurrich w Lidze Mistrzów. W 31. minucie do wyrównania doprowadził Bardon, ale jeszcze przed przerwą padły kolejne dwie bramki. Najpierw trafił Marco Materazzi, a następnie Panagi. Po zmianie stron po raz pierwszy to gospodarze wyszli na prowadzenie dzięki Panadze, a w 80. minucie punkt dla podopiecznych Jose Mourinho uratował Julio Ricardo Cruz. Werder zaś niespodziewanie uległ u siebie aż 0:3 Panathinaikosowi. Gole dla ekipy z Aten strzelali Mantzios, Karagounis i Tziolis.

Anorthosis Famagusta - Inter Mediolan 3:3 (2:2)
0:1 - Balotelli 13'
1:1 - Bardon 31'
1:2 - Materazzi 44'
2:2 - Panagi 45'
3:2 - Frousos 50'
3:3 - Cruz 80'

Werder Brema - Panathinaikos Ateny 0:3 (0:0)
0:1 - Mantzios 58'
0:2 - Karagounis 70'
0:3 - Tziolis 83'

Grupa C:

Do sporej niespodzianki doszło w Barcelonie, gdzie Katalończycy najwyraźniej zlekceważyli FC Basel i musieli zadowolić się remisem. Pomimo to Barca jako pierwsza zakwalifikowała się do 1/8 finału. Bramkę dla Blaugrany zdobył w 62. minucie Lionel Messi, a w dwadzieścia minut później do wyrównania doprowadził Derdiyok. Ponadto Sporting Lizbona dzięki Derleiowi ograł 1:0 Szachtar Donieck. W 81. minucie na placu gry pojawił się Mariusz Lewandowski.

FC Barcelona - FC Basel 1:1 (0:0)
1:0 - Messi 62'
1:1 - Derdiyok 82'

Sporting Lizbona - Szachtar Donieck 1:0 (0:0)
1:0 - Derlei 73'

Grupa D:

FC Liverpool w dramatycznych okolicznościach zremisował z Atletico Madryt. Po trafieniu Rodrigueza goście bardzo długo prowadzili, ale w doliczonym czasie gry z rzutu karnego do wyrównania zdołał doprowadzić Steven Gerrard. Pomimo to oba kluby są już bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do 1/8 finału. Olympique Marsylia zaś w pełni zrewanżował się PSV Eindhoven za porażkę sprzed dwóch tygodni i wygrał 3:0. Bramki zdobywali Kone oraz dwie Niang.

FC Liverpool - Atletico Madryt 1:1 (0:1)
0:1 - Rodriguez 37'
1:1 - Gerrard (k.) 90'+3'

Olympique Marsylia - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)
1:0 - B. Kone 30'
2:0 - Niang 63'
3:0 - Niang 71'
Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)