PAP/EPA / Toni Albir

FC Barcelona w półfinale Pucharu Króla! Rywale postraszyli w pierwszej połowie

Igor Kubiak

FC Barcelona po raz drugi pokonała Athletic Bilbao i awansowała do półfinału Pucharu Króla! Na Camp Nou gospodarze wygrali 3:1.

Aby myśleć o awansie do kolejnej rundy, Athletic Bilbao musiał zwyciężyć na Camp Nou, co w tym sezonie nie udało się żadnej ekipie poza gospodarzami. FC Barcelona we wszystkich rozgrywkach wygrywała u siebie 15 razy i tylko 2-krotnie remisowała. Baskowie chcieli przełamać tę passę i od pierwszych minut siali zagrożenie pod bramką rywala.

Luis Enrique dał szansę kilku zmiennikom, a na stoperze wystąpił Thomas Vermaelen, który w środowy wieczór spisywał się poniżej oczekiwań. To po błędzie Belga już w 12. minucie wynik meczu otworzył Inaki Williams, który wykorzystał prostopadłe podanie będącego w świetnej formie Aritza Aduriza. Bramka jeszcze dodała skrzydeł Baskom, którzy potrzebowali kolejnego gola do awansu. Goście oddali sporo strzałów, jednak większość z nich była zablokowana albo przelatywała obok bramki.

Po zmianie stron wydarzenia boiskowe kontrolowali już triumfatorzy poprzedniej edycji, a w 53. minucie do wyrównania doprowadził piłkarz, który wcześniej był zupełnie niewidoczny - Luis Suarez.

Barca do napiętego terminarza i meczów co 3 dni nie chciała dokładać dogrywki w Pucharze Króla i znów przyspieszyła tempo, ale jak natchniony bronił jednak bramkarz Iago Herrerin. Bask nie miał jednak nic do powiedzenia przy kolejnych strzałach rywali. Najpierw z główki do siatki trafił Gerard Pique, a już w doliczonym czasie gry potężnie pod poprzeczkę huknął najaktywniejszy na boisku Neymar.

W środę grę w półfinale Pucharu Króla zapewniły sobie ekipy Celty Vigo i Barcelony. Pozostałe drużyny poznamy w czwartek.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 3:1 (0:1)
0:1 - Inaki Williams 12'
1:1 - Luis Suarez 53'
2:1 - Gerard Pique 81'
3:1 - Neymar 90+1'

Pierwszy mecz: 2:1

Awans: FC Barcelona.

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Dani Alves, Gerard Pique, Thomas Vermaelen (69' Sergio Busquets), Jeremy Mathieu - Ivan Rakitić, Javier Mascherano, Sergi Roberto - Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar.

Athletic Bilbao: Iago Herrerin - Eneko Boveda, Inigo Lekue, Aymeric Laporte, Mikel Balenziaga - Mikel San Jose, Mikel Rico (57' Benat Etxebarria), Inaki Williams, Javi Eraso (73' Iker Muniain), Markel Susaeta (57' Sabin Merino) - Aritz Aduriz.

Żółte kartki: Luis Suarez (Barcelona) oraz Rico, Balenziaga, Lekue (Athletic).