PAP/EPA / Mario Cruz / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo

Portugalia była na mundialu do 90. minuty! Co za DRAMAT!

Portugalia strzeliła Serbii gola po nieco ponad minucie. Po uderzeniu Renato Sanchesa trudno było przypuszczać, że kibice w Lizbonie nie będą świętować awansu. Bawi się jednak Serbia dzięki zwycięstwu 2:1 w dramatycznych okolicznościach.

Reprezentacje Portugalii i Serbii były jak "papużki nierozłączki" przez całe eliminacje. Do bezpośredniego meczu przystąpiły z identyczną liczbą 17 punktów, takim samym bilansem oraz 16 strzelonymi golami. Mniejsza liczba straconych bramek, przez podopiecznych Fernando Santosa, sprawiała, że w starciu o awans na mundial wystarczył im remis na doskonale znanym stadionie w Lizbonie.

Mecz rozpoczął się od piłkarskiego trzęsienia ziemi. Minęła nieco ponad minuta i Renato Sanches strzelił gola na 1:0 dla Portugalii. Serbowie gorąco protestowali, ponieważ domagali się odgwizdania faulu Bernardo Silvy, który odzyskał piłkę w zwarciu z przeciwnikiem. Zdaniem Daniele Orsato, a także sędziów zasiadających przed monitorami, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Głośno protestujący selekcjoner gości zobaczył żółtą kartkę i rozsierdzony pozbył się marynarki.

Renato Sanches cieszył się z najważniejszego gola w karierze reprezentacyjnej od czasu ćwierćfinału Euro w 2016 roku przeciwko Polsce. Z kolei Serbowie dali się wyprowadzić z równowagi i wywoływali coraz to nowe awanturki. Musiał powściągnąć emocje między innymi napomniany żółtą kartką Nemanja Gudelj.

Drużyna z Bałkanów nieco uspokoiła się po kilkunastu minutach i próbowała zagrozić Portugalii. W obronie gospodarzy nie było zawieszonego Pepego, dlatego szefem formacji został Ruben Dias. Towarzyszył mu Jose Fonte, a obu wspierał defensywny pomocnik Danilo. Serbia próbowała atakować z wykorzystaniem skrzydeł i ustawionego na desancie Dusana Vlahovicia. W tych okolicznościach Rui Patricio miał dużo do powiedzenia swoim obrońcom.

Być może Patricio powinien bardziej skoncentrować się na obowiązkach zamiast na dyskusjach i pretensjach. W 33. minucie Dusan Tadić strzelił gola na 1:1 z pomocą bramkarza. Gracz AS Roma powinien poradzić sobie z uderzeniem zza pola karnego, tymczasem niezdarnie łapał piłkę i wpadł z nią za linię. Serbia powróciła do gry o mundial, ponownie potrzebowała do awansu jednej bramki.

Goście przeszli w przerwie na ustawienie z dwoma napastnikami. Aleksandar Mitrović dołączył w przodzie do Dusana Vlahovicia kosztem defensywnego pomocnika, obciążonego kartką, Nemanji Gudelja. Jak się później okazało, został on bohaterem wieczoru w Serbii.

Portugalia, wzmocniona w przerwie wskazówkami selekcjonera Fernando Santosa, ograniczyła rozmach Serbii. Festiwal zmian oraz żółtych kartek odpowiadał gospodarzom, ponieważ przybliżali się z korzystnym rezultatem do ostatniego gwizdka Daniele Orsato. W końcówce rozpaczliwy szturm Serbii i dał on efekt. W 90. minucie zmiennik Aleksandar Mitrović swoim strzałem wprowadził gości do mistrzostw świata!