MŚ: Grupa C - sylwetki, ciekawostki, przedstawienie zespołów

Paweł Nowakowski

Do MŚ w Szwecji pozostało już tylko parę dni. Portal SportoweFakty.pl zaprasza Państwa do zapoznania się z uczestnikami XXII Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych. W trzeciej odsłonie zostanie omówiona grupa C, w której znalazły się: Chorwacja, Dania, Serbia, Rumunia, Algieria i Australia.

Grupa C swoje mecze rozgrywać będzie w Malmö i Lund. Faworytami w tej grupie są Chorwaci oraz Duńczycy. Sporym błędem byłoby lekceważenie nieobliczalnych Serbów oraz Rumunów, którzy w latach 60-tych i 70-tych byli potęgą w światowej piłce ręcznej.

Chorwacja

To najbardziej utytułowany zespół XXI wieku. Pierwszy tytuł mistrzów świata zdobyli w Portugalii w 2003 roku, doznając tylko jednej porażki - w fazie grupowej z... Argentyną - 29:30! W finałowym pojedynku ograli Niemców - 34:31. Mistrzostwa Europy w Słowenii zakończyli na najgorszym możliwym dla sportowca miejscu - 4. Na otarcie łez, MVP turnieju został wybrany Ivano Balić, który także znalazł się w najlepszej "7" słoweńskiego czempionatu. Chorwaci klasę potwierdzili nieco ponad pół roku później, wtedy bowiem przyszła pora na IO w Atenach. W Grecji "Hrvatska" przeszła do historii - jako pierwszy zespół zakończył turniej bez porażki, w dodatku z kompletem zwycięstw! To dało im upragniony złoty medal igrzysko olimpijskich, wynieśli handball na niebotyczny poziom. Na mundialu w Tunezji (2005) także dotarli do finału. Nie udało im się jednak obronić mistrzowskiego tytułu (porażka 40:34) i musieli zadowolić się "jedynie" wicemistrzostwem świata. By móc powiedzieć, że są zespołem spełnionym, brakowało tylko zwycięstwa w mistrzostwach Starego Kontynentu...

Po raz kolejny musieli obejść się smakiem, a EURO 2006 ponownie ukończyli na 4. miejscu - porażka z Danią w meczu o brąz - 27:32, a wcześniej w półfinale z Francją - 23:29. Niemieckie mistrzostwa świata Chorwaci zakończyli na 5. miejscu. Podopieczni Lino Cervara nadal jednak obracali się w światowej czołówce. ME w Norwegii (2008) nadal nie pozwoliły Chorwatom zrealizować ich największego marzenia. Na tym turnieju doznali dwóch porażek, obie z Duńczykami. Pierw w drugiej rundzie - 20:30, oraz w wielkim finale - 24:20. Z IO w Pekinie (2008) wrócili bez medalu! (przegrana w meczu o brąz z Hiszpanią). XXI MŚ piłkarzy ręcznych odbyły się w Chorwacji. Gospodarze mundialu po półfinale z Polską, w którym nie zabrakło zawirowań (problemy z parkietem) dotarli do finału. Tam doznali jedynej, ale bardzo bolesnej w skutkach porażki z Francją (19:24), którą ograli w drugiej fazie mistrzostw (22:19). Okazja do rewanżu za finał MŚ nadarzyła się już na EURO 2010. Ponownie zwycięsko z tej konfrontacji wyszli "Trójkolorowi". Po tym turnieju z kadrą rozstał się Lino Cervar, którego zastąpił był znakomity szczypiornista, a wówczas drugi trener -Slavko Goluza. Chorwaci z pewnością chcieliby, aby sprawdziło się przysłowie: "do trzech razy sztuka". Być może na EURO 2012 w Serbii ich marzenie o mistrzostwie Europy się spełni...

- Reprezentacja Chorwacji jest moim faworytem, potem Francja, Hiszpania oraz Polska. Przewiduję, iż te zespoły znajdą się w półfinale - stwierdził opiekun Danii.

Droga do MŚ Szwecja 2011
Wicemistrzostwo Europy w 2010 roku zapewniło chorwackim szczypiornistom awans na szwedzkie MŚ.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* Mirko Alilović (Celje Pivovarna Laško)
* Ivano Balić (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
* Igor Vori (HSV Hamburg)
* Vedran Zrnić (VfL Gummersbach)
* Blażenko Lacković (HSV Hamburg)
* Ivan Cupić (Rhein-Neckar Löwen)

20100130LUK031.JPGIvano Balić - mózg reprezentacji Chorwacji

Dania

Duńczycy na salony wchodzili systematycznie, krok po kroku. Mistrzostwa Świata 2003 i 2005 ukończyli na 9. i 13. miejscu. Nie miało to jednak przełożenia na Mistrzostwa Europy, z których w 2004 i 2006 roku przywieźli brązowe medale. Powiedzenie do trzech razy sztuka idealnie pasuje do kadry Ulrika Wilbeka. Co nie udało mu się we wcześniejszych dwóch mundialach, w pełni odkuł to sobie na MŚ w Niemczech. Duńczycy po dwóch dogrywkach przegrali w półfinale z reprezentacją Polski - 36:33, by w "małym finale", lub jak kto woli "finale pocieszenia" pokonać Francuzów - 34:27. Medalowa seria trwała w dobre, a na tym nie koniec! EURO 2008, które rozegrano w Norwegii na długo zostanie w pamięci kibiców i zawodników. Duńczycy bowiem przegrali tylko jeden mecz, inauguracyjny z gospodarzem mistrzostw. W dalszej fazie turnieju szli jak burza, pokonując każdą napotkaną przeszkodę. W taki sposób wywalczyli historyczny tytuł Mistrzów Europy. Na MŚ w Chorwacji potwierdzili przynależność do światowej czołówki. W półfinale przegrali z późniejszymi mistrzami świata - Francuzami 22:27, a następnie w meczu o brąz z "Orłami Wenty" - 23:31. Wypadkiem przy pracy była "ledwie" piąta pozycja na EURO 2010. Do tej imprezy Duńczycy przez 4 lata znajdowali się przynajmniej w półfinale mistrzowskich turniejów, z wyjątkiem IO w Atenach (2004) i Pekinie (2008).

- Naszym celem jest miejsce w czołowej siódemce, które da nam kwalifikację do igrzysk. Jasne, że marzymy o medalu, lecz właśnie teraz jesteśmy na etapie wymiany dość dużej liczby zawodników w kadrze. Nie mamy więc wielu doświadczonych piłkarzy ręcznych - stwierdził duński szkoleniowiec.

Droga do MŚ Szwecja 2011
Duńczycy w europejskich eliminacjach bez problemu pokonali w dwumeczu reprezentację Szwajcarii, odpowiednio: 32:27 i 34:29.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* Lars Christiansen (KIF Kolding)
* Bo Spellerberg (KIF Kolding)
* Michael Knudsen (SG Flensburg-Handewitt)
* Lasse Boesen (SG Flensburg-Handewitt)
* Hans Lindberg (HSV Hamburg)

Serbia

Serbowie to bodajże najbardziej niespełniona ekipa ze wszystkich zespołów występujących na szwedzkim turnieju. Pod szyldem Jugosławii na MŚ w 2003 roku umiejscowili się na 8. pozycji. Ten wynik powtórzyli rok później, już jako Serbia i Czarnogóra na słoweńskich mistrzostwach Starego Kontynentu. Na mistrzostwach świata w Tunezji (2005) wystartowali jako Serbia, zajmując wysokie 5. miejsce (wygrana z Grecją 37:26). Perturbacje polityczne w tym kraju trwały dalej. ME w Szwajcarii (2006) Serbia i Czarnogóra ukończyła na 9. pozycji. Mimo, że Serbia to kuźnia talentów i rodzi się tam wiele wybitnych szczypiornistów, to jednak nie przekładało się to na wyniki reprezentacji. Serbów zabrakło na MŚ w Niemczech - 2007 i ME w Norwegii - 2008. Chorwacki mundial (8. miejsce) był iskierką nadziei na powrót Serbów do czołówki. Niestety ich plany szybko legły w gruzach, a dobitnym przykładem są na to ME w Austrii (2010), które Serbowie ukończyli dopiero na 13. miejscu!

Droga do MŚ Szwecja 2011
Serbowie po dramatycznym dwumeczu z reprezentacją Czech mogli się cieszyć z awansu. W pierwszym spotkaniu popularni "Plavi" pokonali Czechów - 27:23, lecz w rewanżu fenomenalną dyspozycję strzelecką zaprezentował Filip Jicha - 12 bramek, który dał poprowadził Czechów do zwycięstwa 25:22. Nie pomogło to jednak naszym południowym sąsiadom awansować do MŚ.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* Momir Ilić (THW Kiel)
* Marko Vujin (MKB Veszprém)
* Žarko Šešum (Rhein-Neckar Löwen)
* Rastko Stojković (Vive Targi Kielce)
* Ivan Nikcević (Fraikin BM Granollers)

Rumunia

Rumunii to czterokrotni mistrzowie świata. Ich lata świetności dawno jednak minęły, o czym świadczą daty, w których wiedli prym w światowym handballu. Kraj księcia Draculi złote medale zdobywał w 1961, 1964, 1970 i 1974 roku, a na najniższym stopniu podium stawał w roku 1967 i 1990. Ostatni występ Rumunów w MŚ miał miejsce w 2009 roku. Tam zajęli 15. miejsce, wygrywając w starciu z Rosją - 42:38. Gorzej rzecz miała się z ich występami na Starym Kontynencie. O Rumunach było głośno jeszcze na początku lat 90-tych. Na ME w Portugalii (1996) zajęli przedostatnie - 11. miejsce, z kolei dwa lata później (1998) byli już na 9. pozycji. Później słuch o nich zaginął...

Droga do MŚ Szwecja 2011
Rumunii są sprawcami największej niespodzianki w eliminacjach. Zdołali się podźwignąć po porażce w pierwszym meczu 28:32 i w rewanżu, rozegranym w podmoskiewskim Czechowie odrobili stratę z nawiązką, zwyciężając 37:32.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* Alexandru Csepreghi (HCM Constanta)
* Valentin Ghionea (HCM Constanta)
* Laurentiu Toma (HCM Constanta)
* Raraes Jurca (Kadetten Schaffhausen)
* Adrian Petrea (UCM Resita)

SF-7844.jpgRumunii po wielu latach nieobecności powracają na MŚ

Algieria

Choć nie jest to potęga światowej piłki ręcznej, to od czasu do czasu zdarzają im się dobre mecze z renomowanymi przeciwnikami. Dobrym przykładem są MŚ 2003. W nich Algierczycy nie musieli się wstydzić swojej postawy. Przegrane 22:19 (z Dania) i 32:28 (ze Szwecją) ujmy nie przynoszą. Na wspomnianym mundialu przedstawiciele Czarnego Lądu zajęli 18. miejsce. Dwa lata później w ogólnej klasyfikacji uplasowali się oczko wyżej - 17. lokata. Reprezentantów Algierii zabrakło na MŚ w Niemczech (2007), bowiem w Mistrzostwach Afryki w 2006 roku przegrali niespodziewanie mecz o brązowy medal z ekipą... Maroka! Po czteroletniej przerwie ponownie pojawili się na światowym czempionacie, zajmując w Chorwacji 19. pozycję. Ich największym sukcesem na MŚ jest 13. miejsce (1999) w Egipcie.

Droga do MŚ Szwecja 2011
Algieria zdobyła brązowy medal Mistrzostw Afryki w 2010 roku, który dał im przepustkę na MŚ.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* El Hadi Biloum (Cesson France)
* Omar Chehbour (GSP Alger)
* Abderrazak Hamad (AIX Provence)

Australia

Najsłabszy zespół z całej stawki, outsider - tak w skrócie można scharakteryzować reprezentację Australii. Ich najlepszym wynikiem na mistrzostwach świata jest... 21. miejsce na portugalskim mundialu, w 2003 roku. W kolejnych latach - 2005, 2007 i 2009 zajmowali ostatnie - 24. miejsce. W swojej strefie kontynentalnej nie mają zbyt trudnych przeciwników i głównie dzięki temu zawdzięczają regularne występy w światowym czempionacie.

Droga do MŚ Szwecja 2011
Australijczycy to aktualni Mistrzowie Oceanii. Jedynie zwycięzca tego turnieju ma zagwarantowany udział w mistrzostwach świata.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:
* Lee Schofield (H65 Höör)
* James Blondell (Stavstens IF)
* Kristian Groenintwoud (Sydney University HC)

Terminarz grupy C
14.01.2011 godz. 18:00 Chorwacja - Rumunia
14.01.2011 godz. 20:15 Dania - Australia
14.01.2011 godz. 20:45 Serbia - Algieria
16.01.2011 godz. 18:00 Australia - Serbia
16.01.2011 godz. 20:00 Algieria - Chorwacja
16.01.2011 godz. 20:15 Rumunia - Dania
17.01.2011 godz. 18:00 Chorwacja - Australia
17.01.2011 godz. 18:00 Rumunia - Algieria
17.01.2011 godz. 20:15 Dania - Serbia
19.01.2011 godz. 18:00 Serbia - Chorwacja
19.01.2011 godz. 20:15 Dania - Algieria
19.01.2011 godz. 20:30 Australia - Rumunia
20.01.2011 godz. 18:00 Algieria - Australia
20.01.2011 godz. 20:15 Chorwacja - Dania
20.01.2011 godz. 20:30 Serbia - Rumunia

< Przejdź na wp.pl