Puchar EHF: Poznaj rywali Orlen Wisły Płock

Maciej Wojs

Norweskie Elverum Handball, duński Team Tvis Holstebro i słoweński RK Maribor Branik będą rywalami Orlen Wisły Płock w fazie grupowej Pucharu EHF. Przedstawiamy sylwetki przeciwników Nafciarzy.

Elverum Handball Herrer (Norwegia)

Klub sportowy Elverum IL powstał w 1892 roku, a sekcja piłki ręcznej założona została w 1946 roku. Na przestrzeni lat zespół z niewielkiego, zaledwie 20-tysięcznego miasta, wypracował sobie solidną markę w norweskim szczypiorniaku.

Swe największe sukcesy Elverum święciło na przestrzeni ostatnich pięciu lat, dwukrotnie zdobywając wicemistrzostwo Nrowegii i tryumfując w rozgrywkach play-off. Na arenie międzynarodowej zespół radził sobie ze zmiennym szczęściem - w Pucharze EHF najdalej dochodząc do 3. rundy (2008/09), a w Pucharze Zdobywców Pucharów do ćwierćfinału (2010/11). Tegoroczny występ w fazie grupowej jest więc jednym z największych sukcesów klubu.

Droga do fazy grupowej:

Norwegowie udział w Pucharze EHF rozpoczęli od 1. rundy, w której spotkali się z belgijskim United HC Tongeren. Pomimo problemów w pierwszym ze spotkań, Elverum łatwo i bez większych problemów awansowało do kolejnego etapu zmagań.

Tam czekała na nich trzecia drużyna ligi węgierskiej, Grundfos Tatabanya KC. Norwegowie niespodziewanie wygrali na wyjeździe, a przed własną publicznością rozbili rywali różnicą dziewięciu bramek.

Jeszcze lepiej Elverum poradziło sobie w 3. rundzie, gdzie dwukrotnie rozbiło mistrza Bośni i Hercegowiny, RK Sloga różnicą dziesięciu bramek.

1. runda
United HC Tongeren - Elverum 25:26 (10:16)
Elverum - United HC Tongeren 40:29 (20:14)

2. runda
Grundfos Tatabanya KC - Elverum 23:27 (10:13)
Elverum - Grundfos Tatabanya KC 32:23 (17:9)

3. runda
Elverum - RK Sloga 34:24 (15:11)
RK Sloga - Elverum 27:37 (15:16)

Kadra:

Do fazy grupowej Pucharu EHF Elverum zgłosiło dwudziestu zawodników. Zespół oparty jest na norweskich szczypiornistach, a kadrę uzupełnia dwóch Finów, Chorwat, Macedończyk, Islandczyk i Szwed.

Bezsprzecznym liderem i najlepszym strzelcem Elverum jest praworęczny skrzydłowy Andre Lindboe. 24-letni zawodnik w sześciu pucharowych występach zdobył do tej pory 50 bramek. Siła drugiej linii oparta jest na trio Erik Thorsteinsen Toft - Steffen Stromo Stegavik - Lazo Majnov, którzy do spółki zdobyli 66 bramek. W bramce liderem jest 33-letni Goran Rajković, którego zmienia reprezentant Norwegii Morten Nergaard. Na kole pierwszym wyborem jest 21-letni Magnus Gullerud.

Tuż przed rozpoczęciem sezonu 2012/13 Elverum utraciło swojego najlepszego strzelca, wielokrotnego reprezentanta Norwegii, Christoffera Rambo. Lukę powstałą po jego odejściu stara się wypełnić 20-letni Thorsteinsen Toft.

Trenerem wicemistrza Norwegii jest były reprezentant i kapitan drużyny narodowej, Christian Berge. 39-latek przez sześć lat występował w SG Flensburg-Handewitt, a szkoleniowcem Elverum jest od 2008 roku.

Kadra Elverum Handball Herrer:

  • Bramkarze: Jorgen Andreas Bakke, Morten Nergaard, Vegard Bakken Oeyen, Goran Rajković.
  • Rozgrywający: Hakon Bratvold Ekren, Simen Kroken, Mishels Liaba, Lazo Majnov, Lars Nordberg, Andreas Rönnberg, Sigurdur Ari Sigurdsson, Steffen Stormo Stegavik, Erik Thorsteinsen Toft.
  • Skrzydłowi: Kjetil Aanestad, Karl Anders Björkman, Andre Lindboe, Michael Thon.
  • Obrotowi: Aleksander Borresen, Magnus Gullerud, Leonel Henrik Ojala.

Pierwszy skład: Rajković - Lindboe, Aanestad - Toft, Stegavik/Rönnberg, Majnov - Gullerud.

 Elverum Handball Herrer

Miasto: Elverum
Powstanie sekcji: 1946
Hala: Terningen Arena, Elverum
Pojemność: 2 200

Osiągnięcia:

- dwukrotny wicemistrz Norwegii,
- trzykrotny zwycięzca play-off Norwegii,
- trzykrotny finalista Pucharu Norwegii
Przeciwko polskim zespołom: nigdy nie grali

Stroje: biało-czarne (domowe) oraz całe czarne (wyjazdowe)
Stroje bramkarskie: żółte (domowe) oraz zielone (wyjazdowe)

[nextpage]

Team Tvis Holstebro (Dania)

Klub Team Tvis Holstebro powstał w 2000 roku z połączenia dwóch mniejszych zespołów funkcjonujących w rejonie Gminy Holstebro. W zaledwie dwanaście lat istnienia sekcji, Smoki trzykrotnie stawały na najniższym stopniu podium duńskiej Handboldligaen, raz tryumfując w rozgrywkach Pucharu Danii.

Tegoroczne występy w europejskich pucharach nie są dla ekipy z Holstebro debiutem na arenie międzynarodowej. W sezonie 2002/03 Team Tvis dotarło do 4. rundy Challenge Cup, a dwa sezony temu odpadło w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów z VfL Gummersbach.

Droga do fazy grupowej:

Duńczycy udział w Pucharze EHF rozpoczęli od 2 rundy, gdzie byli rywalem brązowego medalisty PGNiG Superligi, Tauron Stali Mielec. Po porażce na Podkarpaciu, Holstebro w rewanżowym meczu dość pewnie pokonało Czeczeńców 30:24 (16:11), dzięki czemu zameldowało się w kolejnej fazie rozgrywek.

Tam zmierzyło się z faworyzowaną ekipą St. Raphael Var HB, która była bliska awansu do rozgrywek Ligi Mistrzów. Duńczycy w pierwszym spotkaniu rozbili francuskiego przeciwnika, wygrywając różnicą aż szesnastu trafień (35:19). Drugi mecz był więc już tylko formalnością. Holstebro przegrało co prawda 32:35 (15:18), ale w pełni zasłużenie awansowało do fazy grupowej.

2. runda:
Tauron Stal Mielec - Team Tvis 29:26 (17:12)
Team Tvis - Tauron Stal Mielec 30:24 (16:11)

3. runda:
Team Tvis - St. Raphael Var HB 35:19 (17:7)
St. Raphael Var HB - Team Tvis 35:32 (18:15)

Kadra:

Kadra zespołu w całości oparta jest na zawodnikach pochodzących z Danii. Holstebro to połączenie doświadczenia z młodzieńczą fantazją utalentowanych graczy. Z pewnością zdecydowanymi liderami zespołu są 22-letni skrzydłowi Magnus Bramming i Patrick Wiesmach, którzy do spółki zdobyli 56 bramek w 4 meczach. Poczynania drugiej linii oparte są na braciach Allanie i Michaelu Damgaard, których wspiera reprezentant Danii Mads Christiansen

Najsłabszą pozycją Smoków wydaje się koło, gdzie o miejsce w pierwszym składzie rywalizują Sören Hansen oraz Sören Tau. Między słupkami występuje Rasmus Schmidt Lind lub Anders Petersen.

Szkoleniowcem Team Tvis jest 38-letni Klavs Jörgensen. Były prawy rozgrywający ma za sobą ponad 150 występów w barwach duńskiego zespołu narodowego, z którym dwukrotnie zdobywał brązowy medal mistrzostw Europy. Z GOG Svendborg występował ponadto w Lidze Mistrzów oraz dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Danii.

Kadra Team Tvis Holstebro:

  • Bramkarze: Michael Pedersen, Rasmus Schmidt Lind, Anders Petersen.
  • Rozgrywający: Christian Albertsen, Mads Christiansen, Matias Damgaard, Jakob Green Jensen, Anders Mose, Ronnie Nicolaisen, Allan Damgaard, Michael Damgaard, Klaus Thomsen, Jakob Thoustrup.
  • Skrzydłowi: Magnus Bramming, Dennis Jeppesen, Patrick Wiesmach, Johan Meklenborg, Bastian Straede.
  • Obrotowi: Sören Hansen, Sören Tau.

Pierwszy skład: Lind/Petersen - Bramming, Wiesmach - Mi. Damgaard, A. Damgaard, Christiansen - Hansen.

 Team Tvis Holstebro

Miasto: Holstebro
Powstanie sekcji: 2000
Hala: Grakjaer Arena, Holstebro
Pojemność: 3 250

Osiągnięcia:
- trzykrotny brązowy medalista mistrzostw Danii
- zdobywca Pucharu Danii
Przeciwko polskim zespołom: tegoroczny dwumecz z Tauron Stalą Mielec

Stroje: biało-granatowe (domowe) oraz granatowe (wyjazdowe)
Stroje bramkarskie:
 żółto-turkusowe (domowe) oraz czerwone (wyjazdowe)

[nextpage]

RK Maribor Branik (Słowenia)

Sekcja piłki ręcznej w Braniku powstała w 2003 roku. W ciągu dziewięciu lat zespół awansował do 1. ligi słoweńskiej, z czasem stając się jej czwartą siłą. Gra u boku tak zasłużonych firm jak RK Cimos Koper, Celje Pivovarna Lasko i RK Gorenje Velenje spowodowała, że Maribor swe największe sukcesy święcił w rozgrywkach Pucharu Słowenii (finalista).

Na arenie międzynarodowej Maribor zadebiutował w sezonie 2010/11, kiedy to dotarł do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Przed rokiem Słoweńcy wystartowali w Challenge Cup, w którym odpadli w ćwierćfinale uznając wyższość późniejszego finalisty, Maccabi "Tyrec" Tel Aviv.

Droga do fazy grupowej: 

Maribor udział w Pucharze EHF rozpoczął od 1. rundy, w której rozprawił się z luksemburskim HB Dudelange. W drugim etapie Słoweńcy nie dali najmniejszych szans islandzkiemu HK Kopavogur, wygrywając dwumecz różnicą dwudziestu siedem bramek.

W decydującej fazie rywalem szczypiornistów z Branika była chorwacka RK Sicisa. Po porażce w pierwszym meczu, Słoweńcy z nawiązką odrobili straty i zameldowali się w gronie szesnastu czołowych zespołów Pucharu EHF.

1. runda:
RK Maribor - HB Dudelange 39:24 (21:16)
HB Dudelange - RK Maribor 28:27 (10:17)

2. runda:
HK Kopavogur - RK Maribor 25:42 (11:20)
RK Maribor - HK Kopavogur 35:25 (19:11)

3. runda:
RK Sicisa - RK Maribor 30:29 (12:11)
RK Maribor - RK Sicisa 35:22 (19:13)

Kadra:

Skład Maribora to typowa bałkańska mieszanka zadziorności i temperamentu. Kadrę zespołu tworzą Słoweńcy oraz czterech Chorwatów i Serb. Pierwszoplanowymi postaciami są skrzydłowy Simon Razgor (28 bramek w 6 meczach) i środkowy rozgrywający Miha Zarabec (31 trafień w 6 meczach). 

Mocnym wsparciem dla drugiej linii są także chorwaccy rozgrywający Marko Tarabochia i Nikola Spelić. Po odejściu z klubu Renato Vugrineca, podstawowym prawym rozgrywającym został Serb Milan Mirković. Na kole występują byli reprezentanci Słowenii - Matjaz Mlakar oraz Marko Ostir. W bramce o miejsce rywalizują Gregor Cudić i 23-letni Ivan Pesić.

Szkoleniowcem Maribora jest Marko Sibila, były wieloletni asystent Zvonimira Serdarušicia podczas pracy z reprezentacją Słowenii. Ekipę z Branika 50-letni trener objął w 2010 roku.

Kadra RK Maribor Branik:

  • Bramkarze: Gregor Cudic, Klemen Krajnc, Ivan Pesić .
  • Rozgrywający: Milan Mirković, Nikola Spelić, Aleksander Spende, Aljosa Stefanic, Mate Svalina, Marko Tarabochia, Miha Zarabec.
  • Skrzydłowi: Miha Pucnik, Simon Razgor, Rok Simic, Tadej Sok, Mario Sostaric.
  • Obrotowi: Blaz Klec, Matjaz Mlakar, Marko Ostir.

Pierwszy skład: Cudic/Pesić - Razgor, Skok/Sostarić - Spelić, Zarabec/Tarabochia, Mirković - Mlakar.

 RK Maribor Branik

Miasto: Branik
Powstanie sekcji: 2003
Hala: Dvorana Tabor, Branik
Pojemność: 3 800

Osiągnięcia:
- finalista Pucharu Słowenii
- finalista Superpucharu Słowenii
Przeciwko polskim zespołom: nigdy nie grali

Stroje: białe (domowe) oraz fioletowo-czarne (wyjazdowe)
Stroje bramkarskie:
żółte (domowe) oraz niebieskie (wyjazdowe)

[nextpage]

Na tle przedstawionych rywali, ekipa Orlen Wisły Płock wygląda bardzo silnie. Płocczanie w przeciwieństwie do rywali mają w swych szeregach etatowych reprezentantów co najmniej pięciu państw. Potencjał płockiego klubu doceniają rywale, którzy zgodnie przyznają, że Wiślacy będą zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w grupie.

Ważną kwestią są także wyniki osiągane w rozgrywkach ligowych. Jak wiemy Nafciarze zakończyli pierwszą rundę PGNiG Superligi na fotelu lidera z kompletem punktów. Zdecydowanie słabiej radzą sobie ich rywale - Elverum Handball i Team Tvis Holstebro przegrały w tym sezonie już trzy spotkania, a RK Maribor Branik zanotował jedną porażkę więcej.

Drużyna M Z R P Punkty Miejsce
Orlen Wisła Płock 11 11 0 0 22 1
Elverum Handball 11 6 2 3 14 2
Team Tvis Holstebro 13 9 1 3 19 5
RK Maribor Branik 13 8 1 4 17 4


Zarówno dla zawodników Orlen Wisły, jak i dla płockich kibiców cenną informacją będą stosunkowo niedalekie odległości dzielące Płock i poszczególne miasta, z których pochodzą grupowi rywale.

Drużyna Miasto Lotnisko Odległość (autobus) Odległość (samolot)
Elverum Handball Elverum Oslo ok. 1500 km ok. 1320 km
Team Tvis Holstebro Holstebro Karup ok. 1140 km ok. 1050 km
RK Maribor Branik Branik Lublana ok. 1170 ok. 1050 km


Terminarz spotkań grupy C:

Runda 1: 09/10.02.2013
Elverum Handball - Orlen Wisła Płock
Team Tvis Holstebro - RK Maribor Branik

Runda 2: 16/17.02.2013

RK Maribor Branik - Elverum Handball
Orlen Wisła Płock - Team Tvis Holstebro

Runda 3: 23/24.02.2013

Team Tvis Holstebro - Elverum Handball
RK Maribor Branik - Orlen Wisła Płock

Runda 4: 09/10.03.2013

Elverum Handball - Team Tvis Holstebro
Orlen Wisła Płock - RK Maribor Branik

Rudna 5: 16/17.03.2013

Orlen Wisła Płock - Elverum Handball
RK Maribor Branik - Team Tvis Holstebro

Runda 6: 23/24.03.2013

Elverum Handball - RK Maribor Branik
Team Tvis Holstebro - Orlen Wisła Płock

Czytaj również:

< Przejdź na wp.pl