Wisła podbiła Porto, zimny prysznic Vive, Veszprem i HSV nie do zdarcia - podsumowanie 5. kolejki Ligi Mistrzów

Paweł Nowakowski

Wicemistrz Danii, KIF Kolding przerwał zwycięski marsz Vive Targów Kielce w Lidze Mistrzów. Półwysep Iberyjski zdobyli natomiast szczypiorniści Orlen Wisły Płock, ogrywając FC Porto Vitalis 24:20.

Grupa A: Kolejny skalp Veszprem, Zaporoże zgodnie z planem

W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów nie ma mocnych na MKB Veszprém. Madziarzy odnieśli piąte z rzędu zwycięstwo i umocnili się na pozycji lidera w grupie A. Triumf mistrzom Węgier nie przyszedł jednak łatwo. - To był trudny mecz, przeciwnik grał bardzo zmotywowany. Trochę zaskoczyli nas w pierwszej połowie, ale po zmianie stron odpowiednio zareagowaliśmy i zagraliśmy dużo lepiej - przyznał po końcowym gwizdku opiekun madziarskiej ekipy, Carlos Ortega. - Popełniliśmy zbyt wiele błędów, straciliśmy aż 15 piłek. Nasz los nie mógł być inny - krótko, acz rzeczowo ocenił szkoleniowiec Celje Pivovarna Lasko, Vladan Matić.

Lekcję szczypiorniaka udzieli Croatii Osiguranje Zagrzeb zawodnicy Rhein-Neckar Löwen. Ekipa Gudmundura Gudmundssona po pół godzinie gry miała aż dziesięć bramek przewagi (21:11). Co ciekawe Lwy w pierwszej połowie aż 13 trafień zdobyły po kontratakach, w których prym wiedli Uwe Gensheimer i Rajko Prodanović. Mecz bez historii miał miejsce w ukraińskim Zaporożu, gdzie miejscowy Motor z łatwością
rozprawił się z Sankt Petersburgiem. Wicemistrzowie Rosji okupują ostatnie miejsce w tabeli, nie zdobywając dotychczas choćby "oczka".

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Grupa B: Wisła podbiła Porto, zimny prysznic Vive

Mocno widoczny w rywalizacji Nafciarzy z FC Porto Vitalis był brak Mariusza Jurkiewicza. Starcie ze Smokami nie było porywającym widowiskiem. Pierwszoplanowe role w szeregach Orlen Wisły Płock odegrali jednak bramkarze, Marin Sego i Marcin Wichary (zwłaszcza pierwszy z nich), dzięki czemu niezwykle istotne dwa punkty dopisali na swoje konto przedstawiciele PGNiG Superligi. - Wywozimy z trudnego terenu dwa punkty i czekamy teraz na Portugalczyków w Płocku - podsumował mecz II trener Wisły, Krzysztof Kisiel cytowany przez Polską Agencją Prasową. Jeżeli płocczanie w najbliższy czwartek po raz kolejny zastopują mistrzów Portugalii, fazę TOP 16 będą mieli na wyciągnięcie ręki.

Reprezentacyjna przerwa wybiła Vive Targi Kielce z uderzenia. Mistrzowie Polski w rywalizacji z Duńczykami zaprezentowali się bardzo słabo - popełnili aż 18 strat, jakby tego było mało wielokrotnie przegrywali pojedynki rzutowe z Kasperem Hvidtem. Skutecznie odcięty od podań był Julen Aguinagalde, poniżej swojego poziomu zagrali bramkarze, szwankowała skuteczność. - Mamy sporo do poprawy. Musimy odnaleźć nasz rytm - podkreśla Bogdan Wenta. Czasu na wyjście z dołka nie będzie jednak zbyt wiele, bowiem rewanżowe starcie z wicemistrzem Danii już za 6 dni.

Potknięcie kielczan wykorzystało THW Kiel, bezproblemowo rozprawiając się z Dunkerque HB 29:21. Zebry zrównał się punktami z KIF i Vive, lecz wskutek gorszej różnicy bramek w bezpośrednich starciach, mistrzowie Niemiec są aktualnie sklasyfikowani na trzeciej pozycji w grupie B.

Vive Targi Kielce doznały pierwszej w sezonie porażki w Lidze Mistrzów

[nextpage]

Grupa C: Derby Skopje dla Vardaru, triumf PSG po blisko 2 miesiącach

Wielki nieobecny ME w Danii, Timur Dibirov rozegrał koncertowe zawody w derbowym pojedynku z Metalurgiem Skopje. Rosyjski skrzydłowy starcie dwóch odwiecznych rywali okrasił 8 trafieniami, prezentując swoje nieprzeciętne wyszkolenie techniczne. - Vardar był od nas zdecydowanie lepszy, zasłużył na zwycięstwo - wyznał Lino Cervar. - Przeciwnik był lepiej przygotowany, skoncentrowany i bardziej zdeterminowany do walki o wygraną. W drugi meczu będziemy chcieli odegrać się rywalom - dorzucił Ace Jonoski.

Do przerwy w obecności ponad 15 tysięcy widzów pachniało sensacją w Mińsku, gdzie Dinamo przegrywało raptem jedną bramką z finalistą ubiegłej edycji Champions League, FC Barceloną. Po przerwie Duma Katalonii wrzuciła jednak wyższy bieg i błyskawicznie pozbawiła gospodarzy jakichkolwiek złudzeń, ostatecznie triumfując 35:25.

Niemal dwa miesiące na zwycięstwo w Lidze Mistrzów czekać musiało Paris Saint-Germain. Mistrzowie Francji ograli szwajcarskie Wacker Thun i przesunęli się na czwartą lokatę. Walka w grupie C o awans do TOP 16 zapowiada się pasjonująco do samego końca.

Grupa D: HSV wciąż niepokonane, historyczna wiktoria Naturhouse

Lepszego powrotu na fotel prezesa HSV Hamburg nie mógł sobie wyobrazić Matthias Rudolph. Obrońcy trofeum zrewanżowali się Flensburgowi za ligową porażkę i w świetnym stylu pokonał Wikingów 32:27, odnosząc siódmą z rzędu wygraną w LM. - W pierwszych dziesięciu minutach (HSv przegrywało wówczas 3 bramkami) pomyślałem sobie, dlaczego znowu to robię? Ale przeważyły emocje - powiedział Rudolph na łamach Hamburger Morgenpost. Na półmetku fazy grupowej komplet zwycięstw mają tylko HSV i MKB Veszprem.

Po pladze remisów historyczną wygraną odniosło Naturhouse La Rioja. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego po szalonym meczu okazała się lepsza od RK Gorenje Velenje. Cenne dwa punkty padły również łupem Aalborga. W szeregach mistrza Danii niepodzielnie rządził Havard Tvedten, który w Halmstad rzucił aż 11 bramek.