ME 2014: Prezentacja grupy D

Łukasz Wojtczak

W niedzielę w Danii rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Poniżej prezentujemy zespoły, które będą rywalizowały w grupie D - Chorwacja, Szwecja, Białoruś i Czarnogóra.

Chorwacja

Reprezentacja Chorwacji to nie tylko główny faworyt do wygrania rywalizacji w grupie D, ale także jeden z pretendentów do sięgnięcia po złote medale mistrzostw Europy. Do tej pory Chorwatom ta sztuka jeszcze się nie udała, ale już dwukrotnie (w latach 2008 i 2010), doszli do samego finału. W Danii podopieczni Slavko Goluzy wystąpią jako brązowi medaliści poprzedniego turnieju, który rozgrywany był na parkietach w Serbii.

Oczekiwania chorwackich kibiców, mówiących wprost o złotych medalach, nie są bezpodstawne. Kadra Chorwacji może pochwalić się iście gwiazdorską obsadą. Takich graczy jak Domagoj Duvnjak, Blazenko Lacković , Mirko Alilović, Igor Vori, czy doskonale znany w Polsce skrzydłowy Vive Targów Kielce Ivan Cupić, nikomu przedstawiać nie trzeba. - Mamy znakomitą drużynę i wiemy, że każdy spodziewa się od nas gry w finale, czy w półfinale. Ważne jest zdrowie i jak ono dopisze, pokażemy w Danii na co nas stać. Na medal czekamy od Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku. Teraz czas na wygraną Chorwacji - zapowiada Cupić.

Z wielkich nieobecnych w Danii zabraknie Ivano Balicia (dwukrotnie wybieranego najlepszym piłkarzem ręcznym świata w 2003 i 2006 roku), który podjął decyzję o zakończeniu reprezentacyjnej kariery. Chorwatom nie pomoże także bramkarz Orlen Wisły Płock Marin Sego, który przegrał rywalizację z Aliloviciem oraz kolejnym graczem Vive Targów Kielce, Venio Losertem. Kolonia graczy występujących w ekipie mistrza Polski jest jednak większa, bo na duńskich parkietach zobaczymy również Zeljko Musę, Manuela Strleka i Denisa Bunticia.

Przez eliminacje do czempionatu Chorwaci przebrnęli dość gładko. Z sześciu spotkań przegrali tylko jeden raz na Węgrzech, ale nie przeszkodziło im to w zajęciu pierwszego miejsca w grupie. Poza Madziarami pozostali rywale nie byli zresztą najsilniejsi i ani Słowacja ani też Łotwa nie była wstanie sprawić większej niespodzianki.

Chorwację reprezentować będzie spora kolonia graczy mistrza Polski
Droga do ME 2014:

Chorwacja - Słowacja 25:21
Łotwa - Chorwacja 23:30
Węgry - Chorwacja 20:18
Chorwacja - Węgry 30:26
Słowacja - Chorwacja 21:32
Chorwacja - Łotwa 26:24

Kadra (szeroka kadra)

Bramkarze: Mirko Alilović (MKB Veszprem), Venio Losert (Vive Targi Kielce).

Rozgrywający: Marko Kopljar (Paris HB), Denis Buntić (Vive Targi Kielce), Blazenko Lacković (HSV Hamburg), Jakov Gojun (Paris HB), Damir Bicanić (Chamberry Savoie), Drago Vuković (Lubbecke), Domagoj Duvnjak (HSV Hamburg), Luka Stepancić (Croatia Zagrzeb), Stipe Mandalinić (Croatia Zagrzeb), Ivan Slisković (Cejle), Sime Ivić (Nexe), Josip Valcić (Croatia Zagrzeb), Sandro Obranović (Croatia zagrzeb), Igor Karacić (Vardar).

Skrzydłowi: Ivan Nincević (Dinamo Mińsk), Lovro Sprem (Croatia Zagrzeb), Manuel Strlek (Vive Targi Kielce), Zlatko Horwat (Croatia Zagrzeb), Jerko Matulić (Croatia Zagrzeb), Ivan Cupić (Vive Targi Kielce).

Obrotowi: Igor Vori (Paris HB), Zelijko Musa (Vive Targi Kielce), Teo Corić (Croatia zagrzeb), Leon Susnja (Croatia Zagrzeb).

[nextpage]

Szwecja 

Szwedzka siódemka jest doskonale znana polskim kibicom, bo to właśnie z tym zespołem podczas eliminacji do duńskiego turnieju, rywalizowali w jednej grupie biało-czerwoni. Reprezentacja Trzech Koron to od lat uznana w świecie "marka", choć trzeba przyznać, że poprzednie mistrzostwa Europy były w jej wykonaniu kompletnie nie udane. Szwedzi zajęli wówczas odległe dwunaste miejsce. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie wypadli już jednak znacznie lepiej, docierając aż do samego finału. Skandynawowie na pewno będą mierzyli w wygranie grupy, a w dalszej kolejności w dotarcie do strefy medalowej.

Trenerzy Staffan Olsson i Ola Lindgren mają do dyspozycji wielu znakomitych graczy. Wśród największych gwiazdy są m.in.: Marcus Ahlm, Oscar Carlen, Dalibor Doder, czy niesamowity bramkarz Johan Sjostrand. Większość zawodników reprezentuje barwy znakomitych europejskich zespołów. Ogromną stratą dla Szwedów będzie na pewno brak kontuzjowanego Kim Andersson. Rozgrywający KIF Kolding to kluczowa postać nie tylko w swoim klubie, ale także w reprezentacji. - Nie zagram od trzech miesięcy do pół roku. Jeśli powrócę na parkiet za trzy miesiące, to będę miał szczęście - mówi sam zawodnik, który przeszedł niedawno operacje ramienia.

Szwedzi, podobnie jak Chorwaci, doznali w trakcie eliminacji zaledwie jednej porażki z Polską (18:22). Dla podopiecznych Michaela Bieglera był to udany rewanż za wcześniejszą przegraną w Malmoe 21:28. Mimo to Trzy Korony zajęły pierwsze miejsce w grupie, a o kolejności zadecydował lepszy bilans bezpośredniego pojedynku. Zarówno Ukraińcy jak i Holendrzy nie znaleźli sposobu na Skandynawów.

Bramkarz Szwedów nie raz udowodnił, że potrafi odwrócić losy meczu.
Droga do ME 2014:

Szwecja – Ukraina 27:23
Holandia – Szwecja 31:33
Szwecja - Polska 28:21
Polska – Szwecja 22:18
Ukraina - Szwecja 21:34
Szwecja - Holandia 34:23

Kadra (szeroka kadra)

Bramkarze: Mikael Aggefors (Alingsas HK), Mattias Andersson (Flensburg-Handewitt), Mikael Appelgrean (Melsungen), Johan Sjostrand (THW Kiel).

Rozgrywający: Marcus Dahlin (Ringstred), Dalibor Doder (GWD Minden), Kim Ekdahl Du Rietz (Rhein-Neckar Loewen), Patrik Fahlgren (Melsungen), Jim Gottfridsson (Flensburg-Handewitt), Johan Jakobsson (Aalborg), Lukas Karlssson (KIF Kolding), Jonas Larholm (Pick Szeged), Richard Lonn (TBV Lemgo), Markus Olsson (Kristianstad), Magnus Persson (HK Drott Halmstad), Albin Tingsvall (Lugi HF).

Skrzydłowi: Niclas Ekberg (THW Kiel), Anton Halen (HK Drott Halmstad), Jonas Kallman (IFK Skovde), Fredrik Petersen (Fuechse Berlin), Daniel Tellander (Alingsas), Mattias Zachrisson (Fuechse Berlin).

Obrotowi: Niclas Barud (Aalborg), Magnus Jernemyr (Lugi HF), Tobias Karlsson (Flensburg-Handewitt), Jesper Nielsen (Fuechse Berlin), Andreas Nilsson (HSV Hamburg).

[nextpage]

Białoruś 

Nasi wschodni sąsiedzi z pewnością nie zaliczają się do ścisłej europejskiej czołówki. Mimo to podczas eliminacji do duńskiego czempionatu udało im się wyprzedzić reprezentacje Słowenii i Rumunii. Od pierwszej w grupie Islandii, Białorusinów dzielił zaledwie punkt różnicy, a przed własną publicznością podopieczni Iouri Chevtsova wygrali z wyspiarzami bardzo zdecydowanie (29:23). Ich celem na mistrzostwach jest przede wszystkim wyjście z grupy.

Białoruś nie ma na swoim koncie żadnych spektakularnych osiągnięć jak Chorwacja, czy Szwecja. Zabrakło tej reprezentacji również podczas dwóch ostatnich turniejów o mistrzostwo Europy. Po raz ostatni Białorusini uczestniczyli w Euro w 2008 roku w Norwegii, gdzie uplasowali się dopiero na piętnastym miejscu. Turniej w Danii będzie ich trzecim występem w podobnej imprezie. W 2013 roku Białoruś brała udział w mistrzostwach świata w Hiszpanii, ale i tam uplasowała się na piętnastej pozycji.

Udane eliminacje nie są jednak dziełem przypadku. Trener Iouri Chevtsov zdołał zbudować na prawdę solidny zespół, który potrafi nawiązać walkę z bardziej doświadczonymi drużynami. Wśród najbardziej znanych w Polsce graczy białoruskich na pierwsze miejsce wysuwa się były bramkarz Vive Targów Kielce, doświadczony Kazimierz Kotliński. W stolicy świętokrzyskiego występował też inny Białorusin, Dzmitry Nikulenkow.

Prawdziwą gwiazdą reprezentacji jest jednak rozgrywający FC Barcelony Siarhei Rutenka, który w latach 2008-2010, dzięki hiszpańskiemu obywatelstwu, występował w barwach tego właśnie kraju. Wcześniej przez kilka lat reprezentował także Słowenię. Wówczas, w 2006 roku, został nawet królem strzelców mistrzostw Europy w Szwajcarii. Obecnie Rutenka jest jednym z filarów kadry Białorusi.

Kazimierza Kotlińskiego polskim kibicom przedstawiać nie trzeba.
Droga do ME 2014:

Islandia - Białoruś 36:28
Białoruś - Słowenia 32:32
Rumunia - Białoruś 31:34
Białoruś - Rumunia 31:25
Białoruś - Islandia 29:23
Słowenia - Białoruś 33:35

Kadra (szeroka kadra)

Bramkarze: Kazimierz Kotliński (Victoria Regia), Aliaksei Kishou (St. Petersburg HC), Vitali Charapenka (BHK Meshkov), Artsem Padasinau (SKA), Mikolai Zianko (Victoria Regia).

Rozgrywający: Vitali Kazhaneuski (Victoria Regia), Anton Prakapenia (Chrobry Głogów), Aleh Astrashapkin (BHK Meshkov), Dzmitry Kamyshyk (SKA), Barys Pukhouski (Csurgo), Viktar Zaitsau (SKA), Kiryl Kniazeu (SKA), Siarhei Rutenka (FC Barcelona), Dzmitry Nikulenkau (Dinamo), Siarhei Shylovich (Pogoń Szczecin), Dzmitry Chystabayeu (Permskie Medvedi), Evgeny Semenov (Permskie Medvedi), Aliaksandr Bushkou (Górnik Zabrze).

Skrzydłowi: Ivan Brouka (Dinamo), Dzianis Rutenka (Dinamo), Maksim Baranau (BHK Meshkov), Dzianis Valyntsau (BHK Meshkov), Aliaksei Trukhanovich (Victoria Regia).

Obrotowi: Maxim Babichev (Dinamo), Yuri Gromyko (Chrobry Głogów), Mikhail Niazhura (Victoria Regia), Viachaslau Shumak (BHK Meshkov), Aliaksandr Tsitou (Motor).

[nextpage]

Czarnogóra 

Dla reprezentacji Czarnogóry będzie to dopiero drugi występ na mistrzostwach Starego Kontynentu. Po raz pierwszy ekipa z Bałkanów brała udział w tych rozgrywkach w 2008 roku w Norwegii. Czarnogórcy zajęli wówczas dwunaste miejsce. W 2013 roku zespół ten uczestniczył również w mistrzostwach świata w Hiszpanii, ale poszło mu jeszcze gorzej, bo zajął dopiero 22 miejsce.

Ekipy trenera Zorana Kastratovicia nie można jednak lekceważyć. Już eliminacje pokazały, że jest to drużyna bardzo silna. Boleśnie przekonali się o tym Niemcy, którzy dwukrotnie musieli uznać wyższość Czarnogórców. Zespół ten wygrał również u siebie z mocną reprezentacją Czech i ostatecznie zajął pierwsze miejsce w grupie. Kibice Czarnogóry otwarcie oczekują, że ich ulubieńcy będą w stanie nawiązać równą walkę z Chorwatami i Szwedami. Taki też jest cel samej reprezentacji.

W składzie Czarnogóry próżno szukać wielkich gwiazd, ale nie brakuje tam kilku bardzo solidnych zawodników, którzy wspólnie tworzą zgrany kolektyw. Mocnym punktem zespołu jest m.in. 32-letni bramkarz Rade Mijatović występujący na co dzień Dynamie Mińsk. Znanym zawodnikiem jest też obrotowy Mladen Rakcević z Metalurga Skopje oraz Drasko Mrvaljević, rozgrywający niemieckiego Frisch Auf! Göppingen.

Mladen Rakcević z powodzeniem radzi sobie w Lidze Mistrzów i jest jednym z najlepszych graczy Czarnogóry.
Droga do ME 2014:

Niemcy - Czarnogóra 27:31
Czarnogóra - Czechy 23:22
Czarnogóra - Izrael 29:28
Izrael - Czarnogóra 28:25
Czarnogóra - Niemcy 27:25
Czechy - Czarnogóra 30:25

Kadra (szeroka kadra)

Bramkarze: Rade Mijatović (Metalurg), Marko Rajković (Valence), Nebosja Simić (Malmo).

Rozgrywający: Vladimir Osmajić (Toulouse), Vasko Seveljević (Hanover), Drasko Mrvaljević (Minden), Zarko Pejović (Tatran), Mirko Milasević (Billere), Stevan Vujović (Selestat), Ivan Perisić (Cegledi), Vladan Lipovina (Ciudad Encantada), Igor Radojević (Macabi), Vuko Borozan (Karlovac), Filip Jocić (Hoj Handbold), Marko Drasković (Lovcen), Bogdan Petricević (Valence), Zarko Marković (HSV Hamburg), Marko Simović (Ankara).

Skrzydłowi: Igor Marković (Lovcen), Milos Vujović (Lovcen), Marko Lasica (Pick Szeged), Mirko Radović (Lovcen), Fahrudin Melić (Paris HB), Milan Popović (Lovcen), Nemanja Malović (Amicitia).

Obrotowi: Mladen Rakcević (AEK), Nemanja Grbović (Crvene Zvezda), Marko Pejović (Oci Lions).

[nextpage]

Plan gier w grupie D:

13.01.2014
18.00 Chorwacja - Białoruś
20.15 Szwecja - Czarnogóra

15.01.2014
18.00 Czarnogóra - Chorwacja
20.15 Białoruś - Szwecja

17.01.2014
18.00 Chorwacja - Szwecja
20.15 Białoruś - Czarnogóra

ME 2014: Grupa D

M Drużyna M Z P R Bramki Pkt
1 Chorwacja 3 3 0 0 85:68 6
2 Szwecja 3 2 0 1 82:68 4
3 Białoruś 3 1 0 2 73:86 2
4 Czarnogóra 3 0 0 3 66:84 0


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

< Przejdź na wp.pl