Wielka Wisła, Vive jako jedyne niepokonane - podsumowanie 8. kolejki Ligi Mistrzów

Paweł Nowakowski

Wymarzona była dla polskich kibiców 8. kolejka Ligi Mistrzów. [tag=2661]Orlen Wisła Płock[/tag] zatrzymała FC Barcelonę i zapewniła awans do TOP 16, a [tag=2665]Vive Tauron Kielce[/tag] dzięki ograniu Pick Szeged triumf w grupie D.

Orlen Wisła Płock, Rhein-Neckar Löwen, Vive Tauron Kielce

Wielkie zwycięstwo Wisły

Tego nikt się nie spodziewał. Orlen Wisła Płock zaszokowała całe środowisko piłki ręcznej w Europie, w wielkim stylu rozprawiając się z najbardziej utytułowaną drużyną globu, która wcześniej nie znalazła pogromcy. - Trzymaliśmy wysoki poziom przez całe sześćdziesiąt minut i prowadziliśmy od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego. Zasłużyliśmy na to zwycięstwo. Dzięki niemu zyskaliśmy pewność siebie - podsumował Rodrigo Corrales, którego podwójna interwencja przy rzucie karnym w 34. minucie spotkania uznana została za najbardziej widowiskową w ósmej kolejce. - Musimy jednak stąpać twardo po ziemi i stale pracować, tak jak do tej pory - podkreślił hiszpański bramkarz.

Lwy znów zmorą Veszprem

Historia lubi się powtarzać. W poprzednim sezonie MKB Veszprém przed przyjazdem do Mannheim także legitymowało się kompletem siedmiu zwycięstw, by po godzinie rywalizacji w SAP Arenie stracić pierwsze punkty w Lidze Mistrzów - wówczas padło remis 25:25. Nie inaczej było 6 grudnia. Gracze Rhein-Neckar Löwen sprawili sobie i kibicom miły prezent na Mikołajki, rozprawiając się z Madziarami w efektowny sposób (32:25). - Zaczęliśmy rewelacyjnie, wykorzystywaliśmy każdy błąd przeciwnika. W drugiej połowie udało nam się powtórzyć pierwszy kwadrans spotkania - ocenił trener Lwów, Nicolaj Jacobsen. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi z wygranej. To był ważny mecz dla realizacji naszego celu, jakim jest drugie miejsce w grupie - dorzucił autor 7 bramek, Patrick Groetzki, wybrany do siódemki kolejki ósmej serii gier.

Vive pieczętuje triumf w grupie

O włos od zakończenia zwycięskiego pochodu byli także mistrzowie Polski. Podopieczni Talanta Dujszebajewa w decydującej odsłonie batalii z Pick Szeged przez długi czas przeżywali ciężkie chwile, a ich zmorą był Piotr Wyszomirski. Kielczanie dzięki wydatnej pomocy Sławomira Szmala przetrwali jednak ten trudny okres i wrócili z dalekiej podróży, odrabiając straty. Bohaterem Vive Tauronu Kielce został Ivan Cupić, który w ostatniej akcji pojedynku zapewnił żółto-biało-niebieskim ósme z rzędu zwycięstwo w Lidze Mistrzów - co warte podkreślenia zwycięstwo na wagę pierwszego miejsca w grupie D. Tym samym Vive po raz drugi wygra swoją grupę w Champions League, podobnie jak to miało miejsce w sezonie 2012/13. Jeżeli w dwóch ostatnich meczach mistrzowie Polski rozprawią się z Dunkierką (d) i Motorem Zaporoże (w) - zapiszą się złotymi zgłoskami na kartach historii tych prestiżowych rozgrywek.

Weekend na parkietach Ligi Mistrzów należał do Orlen Wisły Płock

[nextpage]

FC Barcelona, MKB Veszprém, Celje Pivovarna Lasko

Barcelona i Veszprem zaznają goryczy porażki

Dobiegła końca seria meczów bez porażki odpowiednio trzeciej i czwartej drużyny Starego Kontynentu sezonu 2013/14. Siedmiokrotny zdobywca najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek w Europie - FC Barcelona wracała na tarczy z Płocka. - Mieliśmy problemy z szybką grą przeciwnika. W pierwszej połowie popełniliśmy za dużo błędów technicznych w obronie, co Wisła skrzętnie wykorzystała. Po zmianie stron chcieliśmy jak najszybciej wyrównać stan meczu, ale Wisła zagrała bardzo dobrze i nam się to nie udało - wyjawił opiekun Blaugrany, Xavier Pascual.

Znacznie gorsze wrażenie pozostawiło po sobie MKB Veszprém. Mistrzowie Węgier byli jedynie tłem dla Rhein-Neckar Löwen, już do przerwy przegrywając różnicą aż ośmiu trafień. - Naszą główną bolączką były liczne błędy, których popełniliśmy dziesięć tylko w pierwszej połowie. Rywal to bezwzględnie wykorzystał. To była dla nas ostra lekcja, jestem wściekły na siebie i mój zespół, tak nie można grać - nie krył złości po końcowym gwizdku Antonio Carlos Ortega.

Zmarnowana szansa Celje

Triumator Ligi Mistrzów z 2004 roku oblał egzamin dojrzałości. Słoweńcy mieli dogodną okazję by doścignąć Montpellier - nie sprostali jednak Francuzom przed własną publicznością, choć do przerwy mieli cztery bramki zaliczki, a świetne zawody rozgrywał Miha Zarabec. W drugiej partii na drodze stanął im jednak Venio Losert, a przegrana oznacza dla ekipy Branko Tamse definitywne pożegnanie się z rozgrywkami.

Kibiców szczypiorniaka w najlepszym klubowym wydaniu czeka teraz ponad dwumiesięczna przerwa, spowodowana MŚ w Katarze (15.01.-01.02). Rozgrywki Ligi Mistrzów wznowione zostaną 11 lutego meczem SG Flensburga-Handewitt z Besiktasem Stambuł.

Zawodnik kolejki: Mariusz Jurkiewicz (Orlen Wisła Płock)

Gdyby za główne kryterium brać jedynie liczbę zdobytych bramek - miejsce reprezentanta Polski powinien zając rozgrywający Czechowskich Niedźwiedzi, Alexander Dereven, który w przegranej 34:39 potyczce z Vardarem Skopje rzucił aż 13 trafień. W piłce ręcznej jednak nie tylko bramki są najważniejsze, co doskonale udowodnił Mariusz Jurkiewicz. "Kaczka" wyśmienicie dyrygował grą Nafciarzy w rywalizacji z FC Barceloną, samemu wielokrotnie siejąc spustoszenie w szeregach obronnych rywali. Reprezentant Polski starcie z hiszpańskim potentatem okrasił 6 trafieniami, prowadząc Wisłę do sensacyjnej wygranej.