/ Robert Kubica

Autosport: Robert Kubica jednym z najlepszych w WRC

Rafał Lichowicz

Robert Kubica zajął wysokie szóste miejsce w klasyfikacji najlepszych kierowców minionego sezonu WRC według branżowego magazynu "Autosport". Zwyciężył mistrz świata Sebastien Ogier.

Zestawienie 10 najlepszych kierowców poprzedniego sezonu WRC zostało przygotowane przez Davida Evansa, dziennikarza od lat specjalizującego się w tematyce rajdów samochodowych. Zdaniem Brytyjczyka Robert Kubica mimo odległej pozycji w klasyfikacji generalnej WRC (12.) zasługuje na to, aby być traktowanym jako jeden z czołowych zawodników serii.

Krakowianin w zestawieniu "Autosportu" został sklasyfikowany na wysokim 6. miejscu. Według Evansa Kubica był w minionym sezonie najlepszym kierowcą dysponującym podwoziem Fiesty WRC. Ponadto wyprzedził w zestawieniu fabrycznych kierowców Citroena (Mads Ostberg) i Hyundaia (Thierry Neuville).

- Co zdumiewające, są osoby, które wciąż kwestionują jego umiejętności - stwierdził Evans w uzasadnieniu 6. miejsca dla Kubicy.

- Mam pomysł: kiedy spadnie śnieg, weźcie swoje auto, wyłączcie wszystkie elektroniczne systemy wspomagające i spróbujcie na ręcznym wejść w zakręt i opanować auto. Och.... i zróbcie to trzymając w jednej ręce kubek z kawą. Biorąc pod uwagę jego ograniczenia, to właśnie robi Kubica - dodał.

Kubica w sezonie 2015 występował w WRC z prywatnym zespołem. Mimo silnej konkurencji przede wszystkim ze strony fabrycznych ekip, zdołał wygrać osiem odcinków specjalnych. Na drodze do kolejnych zatrzymywały go często problemy z samochodem.

- W tym roku, gdy wszystko było u niego w porządku, pokazywał czemu uważano, że byłby mistrzem świata F1. Jeśli byłaby jakaś sprawiedliwość na świecie, to zostałby rajdowym mistrzem świata - uznał Evans.

W tegorocznym zestawieniu 10 najlepszych kierowców WRC zwyciężył Sebastien Ogier z ekipy Volskwagena. Mistrz świata wyprzedził Krisa Meeke z Citroena oraz Jariego-Mattiego Latvalę (VW). Kolejne miejsca zajęli Hayden Paddon oraz Andreas Mikkelsen.

#dziejesiewsporcie: nowa dyscyplina robi furorę w Japonii