WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski

Polki zagrały bez kompleksów. Brakowało im finiszu

Polska nie poszła za uderzeniem w drugim meczu w Lidze Narodów Kobiet. Przegrała 0:3 z Brazylią, choć miała na wyciągnięcie ręki zwycięstwo w przynajmniej jednym secie.

Na początek rywalizacji w Stanach Zjednoczonych podopieczne Stefano Lavariniego wygrały 3:1 z Kanadą, a Brazylia pokonała w identycznym wymiarze Niemki. Polki cieszyły się z pokonania pierwszego przeciwnika w kadencji włoskiego selekcjonera i marzyło im się pójście za uderzeniem w drugim meczu.

Zadanie stojące przed Polkami było trudniejsze niż to, które miały do wykonania 21 godzin wcześniej. Brazylia była w najlepszej czwórce wcześniejszych edycji Ligi Narodów. Dwa razy wystąpiła w finale i została w nich pokonana przez Amerykanki. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała tym razem w solidnie przebudowanym składzie, w którym ostało się sześć uczestniczek zeszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

W szóstce Polek doszło do dwóch zmian. Stefano Lavarini postanowił wystawić na rozegraniu Alicję Grabkę zamiast Katarzyny Wenerskiej, a na środku Aleksandrę Grykę zamiast Kamili Witkowskiej. Ponownie w kwadracie rezerwowych pozostała najbardziej doświadczona Joanna Wołosz.

Biało-Czerwone grały bez kompleksów w pierwszym secie i kilkakrotnie zatrzymały próbę ucieczki przeciwniczek. Zabrakło finiszu, ponieważ Polska znalazła się na prowadzeniu 22:20. Problem w tym, że od tego momentu przegrała cztery kolejne piłki, a Brazylia nie pozwoliła sobie na marnowanie setballi. Akcja przez środek dała faworytkom zwycięstwo 25:23 w zaciętej batalii.

Druga partia była podobna. Polki rozbudziły nadzieje na zwycięstwo, po czym zgasła ona w końcówce. Drużyna Lavariniego prowadziła na przykład 6:2, później 15:13 i po raz ostatni 20:19. Na finiszu ponownie drżały dłonie, a skuteczność w ataku i w polu serwisowym były atutami Brazylijek. Drużyna z Ameryki Południowej wygrała 25:21, a jej numerem dnia było wprowadzanie na zagrywkę Kariny.

W trzecim secie Brazylia postanowiła wcześniej zapewnić sobie zwycięstwo. W przeciwieństwie do Polek potrafiła ona zachować wcześnie zdobyte prowadzenie i zamknęła mecz punktem na 25:22. Nie było to proste dla niej zwycięstwo, ale mimo wszystko zasłużone.

Brazylia - Polska 3:0 (25:23, 25:21, 25:22)

Brazylia: Macris, Pri Daroit, Julia, Carol, Diana, Lorenne, Nyeme (libero) oraz Ratzke, Karina, Kisy

Polska: Grabka, Łukasik, Górecka, Kąkolewska, Gryka, Różański, Stenzel (libero) oraz Fedusio, Szlagowska