1 listopada: Dzień zadumy i wspomnień o tych, którzy opuścili siatkarskie środowisko

Jacek Pawłowski

1 listopada to dzień zadumy i refleksji. W minionych dwunastu miesiącach pożegnaliśmy kolejne wybitne osobistości, ludzi którzy część swojego życia poświęcili siatkówce.

Odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Rafał Rutkowski - 23 lata, zm. wrzesień 2015

Młody siatkarz trzecioligowego Spartakusa Adamówka zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku samochodowym, kiedy auto prowadzone przez jego młodszego brata uderzyło w stojącą na poboczu ciężarówkę.

Janusz Nowożeniuk - 80 lat, zm. 12.09.2015 r.

Znany dziennikarz i wielki przyjaciel siatkarskiego środowiska. W wieku 18 lat rozpoczął współpracę z "Przeglądem Sportowym", któremu pozostał wierny do końca życia. Od 1965 roku zajmował się tematem siatkówki. Uczestniczył między innymi w pięciu kolejnych mistrzostwach Europy na których Polacy zdobywali srebrne medale. Opisywał największe sukcesy polskiej siatkówki: mistrzostwo świata 1974 i mistrzostwo olimpijskie 1976 polskich siatkarzy. Zainicjował i prowadził przez 34 edycje plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego siatkarza sezonu. Przez siedem lat, do roku 1974, był aktywnym członkiem Zarządu PZPS. W ostatnich latach dzielił się z czytelnikami swą wiedzą na łamach portali Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej. W dziennikarskim i siatkarskim gronie cieszył się wielkim szacunkiem i estymą.

Henryk Lada - zm. sierpień 2015 r.

Wieloletni prezes Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej. Poza sprawowaniem funkcji prezesa był również trenerem w klubach Anilana Łódź i LKS Dobroń. W 1965 roku był jednym z organizatorów Pierwszego Pucharu Świata Mężczyzn w Piłce Siatkowej w Łodzi.

Jerzy Górecki - 58 lat, zm. 18 lipca 2015 r.

Jeden z budowniczych zespołu z Mazowsza, który po zaledwie dwóch sezonach w II lidze awansował do  ekstraklasy. Przez ostatnie kilka lat Jerzy Górecki aktywnie działał na rzecz siatkówki w Legionowie. Po spadku drużyny z I ligi stanął na czele klubu, odbudowując go. W czasach, kiedy Legionovia walczyła o awans do siatkarskiej ekstraklasy, był jednym ze sponsorów zespołu. Po awansie do Orlen Ligi i przekształceniu klubu w Sportową Spółkę Akcyjną zasiadał w radzie nadzorczej. W 2015 roku na skutek choroby zrezygnował z pełnionej funkcji.

Józef Bartkowiak - 74 lata, zm. 2 czerwca 2015 r.

Pełnił funkcję prezesa Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej. Był również członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, prezesem klubu Carina Gubin, wieloletnim działaczem i społecznikiem. Od końca lat osiemdziesiątych XX-wieku budował podwaliny pod bardzo silną młodzieżową siatkówkę w tym mieście. Bardzo sprawny organizator wszelkich imprez na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim. Potrafił przekonać władze PZPS do organizacji tak dużych imprez na terenie woj. lubuskiego jak Grad Prix kobiet, Memoriał Huberta Wagnera, Puchar Polski, Finały Ogólnopolskie Kinder + Sport czy Mistrzostwa Polski Oldboyów w piłce siatkowej. Był najdłużej urzędującym szefem Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej, członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Mirosław Ciołczyk - 52 lata, zm. 4 maja 2015 r.

Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Był bardzo lubiany i szanowany. Przez długie lata był inicjatorem życia kulturalnego i sportowego w Jaworznie. Pełnił również funkcję prezesa siatkarskiego klubu MCKiS Energetyk Jaworzno.

Stanisław Siennicki - 74 lata, 13 kwietnia 2015 r.

Wieloletni arbiter klasy państwowej i kwalifikator Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przez kilkanaście lat związany z klubem KS Polonez Warszawa. W trakcie swojej kariery Stanisław Siennicki sędziował mecze w siatkarskiej ekstraklasie mężczyzn. Sędzia Honorowy PZPS i MWZPS, Wieloletni Członek WS WZPS, Członek Zarządu WZPS, Przewodniczący Wydziału Sędziowskiego Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej.

Dennis Heffter - 21 lat, zm. 23 luty 2015 r.

Zginął tragicznie w wypadku z udziałem pociągu. W Niemczech uznawany za wielki talent na pozycji libero. W ubiegłym roku otrzymał powołanie od Vitala Heynena do szerokiego składu na LŚ. W 2011 wraz z kolegami z kadry młodzieżowej brał udział w ME kadetów. Karierę rozpoczął w TuS Worms-Hochheim. Grał również w Volleyball-Internat Frankfurt i VC Olympia Berlin. Od 2013 roku występował w Chemie Volley Mitteldeutschland. W sezonie 2014/2015 grał w jednej ekipie z polskimi zawodnikami: Arturem Augustynem, Janem Królem i Marcinem Brzezińskim.

Utalentowany niemiecki libero zginął tragicznie w wypadku z udziałem pociągu (fot. bild.de)
Dariusz Zborowski (20 lat) i Kamil Maj (21 lat) - zm. 6 luty 2015 r.

Młodzi zawodnicy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym. Korzystając z przerwy w rozgrywkach I i II ligi wraz z dwoma innymi siatkarzami i jedną siatkarką Karpat Krosno, po piątkowych treningach wracali w rodzinne strony. Zdarzenie miało miejsce na autostradzie A4 w okolicach Brzeska. W jego wyniku auto, którym podróżowali dachowało. Młodzi zawodnicy zginęli na miejscu. Pozostała trójka uczestnicząca w wypadku trafiła do szpitala.

Tragedia pogrążyła Krosno w bólu i smutku. Przed meczem miejscowych koszykarzy, pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy. W hołd włączyli się między innymi siatkarze Asseco Resovii. Przed rozpoczęciem spotkania z Lotosem Treflem Gdańsk, przypomniano o młodych zawodnikach Karpat.

Ryszard Tuszyński - 68 lat, 14 listopada 2014 r.

Wieloletni trener, nauczyciel, działacz, ojciec wrzesińskiej siatkówki. Przygodę z tą dyscypliną rozpoczynał w Aleksandrowie Kujawskim. Przez dwa lata grał w trzecioligowym Orliku Bugaj, jako szkoleniowiec prowadził Budowlanych Słupca. Z wrzesińską siatkówką był związany przez lata. Między innymi dzięki jego pracy, juniorskim drużyna z Wrześni osiągnęła liczne sukcesy. Jednym z większych było ósme miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii junior młodszy (1994 r.). Rok później Ryszard Tuszyński stanął na czele Tonsilu Września. W 2001 roku wprowadził seniorów do II ligi. Związany był także także: Progressem Września, Wilkami Wilczyn, Polaninem Strzałkowo oraz Alligatorem Nekla.

[nextpage]

Wielkie postacie polskiego środowiska siatkarskiego, które odeszły w minionych latach:

Aleksander Skiba 55 lat, zm. 07.09.2000 r.

Zmarł na początku września 2000 roku we Włoszech. Były siatkarz, w barwach reprezentacji Polski zagrał 210 spotkań. W 1974 roku w Meksyku wywalczył z drużyną narodową tytuł mistrza świata, a ponadto trzy medale mistrzostw Europy. Był także wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe medale) z AZS-em AWF Warszawa oraz Legią Warszawa. Po zakończeniu zawodniczej kariery pełnił funkcję trenera, prowadząc kluby włoskie oraz reprezentacje Włoch i Polski.

Wiesław Gawłowski 50 lat, zm. 14.10.2000 r.

Zginął w 2000 roku w wypadku samochodowym. Był bardzo utytułowanym siatkarzem, który w swoim dorobku miał złote medale mistrzostw globu z 1974 roku oraz igrzysk w Montrealu. Ponadto wywalczył trzy tytuły wicemistrza Europy. W barwach Płomienia Milowice sięgnął po dwa złote, dwa srebrne oraz dwa brązowe krążki mistrzostw Polski. Do tego dorobku dorzucił pierwsze oraz trzecie miejsce w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem.

Tadeusz Szlagor 73 lata, zm. 04.03.2002 r.

10-krotny mistrz Polski z AZS-em AW Warszawa w latach. Jako zawodnik występował z polską drużyną narodową na mistrzostwach świata oraz Europy. W 1966 roku został szkoleniowcem Biało-Czerwonych, pełniąc tą funkcję do 1973 roku. W tym okresie Polacy zdobyli brązowy medal ME 1967, 5. miejsce na IO 1968 oraz 9. pozycję na igrzyskach w 1972 roku.

Hubert Jerzy Wagner 61 lat, zm. 13.03.2002

Uważany za najwybitniejszego trenera w historii polskiej siatkówki Hubert Jerzy Wagner zmarł w tragicznych okolicznościach 13 marca 2002 r. Były rozgrywający reprezentacji Polski, występujący w drużynie narodowej w latach 1963-1971. Jako zawodnik zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy 1967 oraz wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1968 roku. Swoje największe sukcesy w życiu święcił jako szkoleniowiec, doprowadzając Polaków do złotego medalu MŚ 1974 oraz zwycięstwa na Igrzyskach Olimpijskich 1976 w Montrealu.

Wojciech Trawczyński 25 lat, zm. 17.10.2004 r.
Jakub Zagaja 22 lata, 17.10.2004 r.
Łukasz Jałoza 19 lat, 17.10.2004 r.

Śmierć tych zawodników była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiej siatkówki. 16 października 2004 roku siatkarze Avii Świdnik powracali z meczu ligowego z Orłem Międzyrzecz. Warunki na drodze były fatalne, padał ulewny deszcz, wiał mocny wiatr. Tragiczne zdarzenie miało miejsce na drodze Warszawa - Lublin. Kierowca busa, którym jechali zawodnicy, chcąc ominąć przeszkodę zderzył się z  nadjeżdżającym z naprzeciwka tirem.

Zdzisław Ambroziak 60 lat, zm. 23.01.2004

Były siatkarz, dziennikarz oraz komentatorem sportowy. Swoją siatkarską karierę związał głównie z warszawskimi klubami: Orłem, Spójnią, AZS-em i Skry. W latach 1972-1984 występował w lidze włoskiej, gdzie jak uważało wielu, przecierał szlaki polskim siatkarzom.

Arkadiusz Gołaś 24 lata, zm. 16 września 2005 r.

Był pewnym punktem zespołu Raula Lozano. Wraz z reprezentacją Polski wywalczył awans na mistrzostwa  świata. Kiedy podpisał kontrakt w lidze włoskiej wydawało się, że "złapał Pana Boga za nogi". Los bywa jednak okrutny... 16 września 2005 roku na austriackiej autostradzie A2 w Griffen koło Klagenfurtu, samochód którym Arkadiusz Gołaś wraz z żoną podróżowali do
Maceraty, zjechał na prawo i uderzył w betonową podstawę ściany dźwiękochłonnej. Reprezentant Polski zmarł kilka godzin później w szpitalu. Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich siatkarzy ostatnich lat odszedł z tego świata u progu swojej kariery.

Jan Strzelczyk 65 lat, zm. 31.08.2007 r.

Był jednym z najwybitniejszych trenerów w historii polskiej siatkówki. Twórca zagrania "podwójnej krótkiej", które dało rzeszowskiej Resovii cztery tytuły mistrza Polski i sukcesy w europejskich pucharach. - Człowiek całym sercem oddany tej dyscyplinie sportu. O siatkówce można z nim było rozmawiać przez 24 godziny na dobę. Był niezwykle szlachetny i uczciwy - mówił o nim jeden z wychowanków, Wiesław Radomski.

Paweł Dziekanowski 23 lata, 12.06.1985 - 21.03.2008 r.
Michał Pajor 21 lat, 04.10.1987 - 21.03.2008 r.

Dwaj gracze I-ligowego Orła Międzyrzecz stracili życie w wypadku samochodowym. Siatkarze po treningu jechali samochodem na dworzec kolejowy w Krzyżu, skąd pociągiem mieli udać się do swoich rodzin na Święta Wielkanocne.

Agata Mróz-Olszewska 07.04.1982 - 04.06.2008 r.

W czerwcu 2008 r. przegrała walkę z białaczką, z którą zmagała się od 17. roku życia. Była nie tylko wspaniałą siatkarkę, ale przede wszystkim - wielkim człowiekiem. Kiedy w wieku 17 lat wykryto u niej chorobę szpiku kostnego musiała na trzy lata przerwać karierę. Wróciła w wielkim stylu, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Europy i sięgając z BKS-em Bielsko-Biała po dwa mistrzostwa kraju. Z
powodzeniem występowała w lidze hiszpańskiej. Kiedy po kilku latach choroba ponownie zmusiła ją do rozbratu z siatkówką wydawało się, że i tym razem wyjdzie z niej zwycięsko. Los jednak zdecydował inaczej...

Krzysztof Kowalczyk 9.05.1968 - 10.01.2010 r.

Były polski siatkarz, a przede wszystkim trener drużyny siatkarzy AZS Politechniki Warszawskiej. Sprawował również funkcję menedżera i szefa banku informacji w reprezentacji Polski w siatkówce. Człowiek całkowicie poświęcony tej dyscyplinie sportu. U progu swojej trenerskiej zmarł na skutek choroby nowotworowej.

Janusz Soból 52 lata, 27.11.2011r.

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich arbitrów. Przez lata prowadził wiele bardzo ważnych spotkań. Sędziował mecze gwiazd, półfinały i finały mistrzostw Polski. Ostatnim spotkaniem w którym wystąpił w roli sędziego, był pojedynek Jastrzębskiego Węgla ze Skrą Bełchatów 5 listopada 2011 roku.

Mirosław Schlief 71 lat, zm. 10.12.2011 r.

Mirosław Schlief największe sukcesy jako siatkarz święcił z zespołem Legii Warszawa w latach 1955-1964 (dwa złote, pięć srebrnych i trzy brązowe medale mistrzostw Polski). Schlief reprezentował barwy polskiej reprezentacji 141 razy, między innymi podczas mistrzostw Europy oraz świata.

Romuald Mazurek 84 lata, zm. 20.02.2013 r.

Romuald Mazurek w swojej karierze był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski z CWKS Warszawa. W polskiej kadrze wystąpił w 36 spotkaniach, grając podczas MŚ 1956 oraz ME 1958.

Józef Wołyniec 72 lata, zm. 22.01.2013 r.

Autor kilkudziesięciu prac naukowych i metodycznych z zakresu teorii i praktyki gry w siatkówkę. Po raz pierwszy w Polsce - jako współautor - zastosował wspomaganą komputerowo metodę obserwacji gry w piłkę siatkową, a ponadto stworzył program informatyczny "Volleyball" do wieloaspektowej oceny gry. W 1971 roku był drugim trenerem reprezentacji siatkarek, a w latach 1965-80 prowadził AZS Wrocław. Laureat licznych nagród resortowych i państwowych, otrzymał między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej" oraz Złotą Honorową Odznakę PZPS.

Roman Fomin 72 lata, zm. 15 września 2013 r.

Był zawodnikiem, trenerem i arbitrem siatkarskim. Przez lata należał do najlepszych sędziów w Polsce. W 1990 roku uznany został za najlepszego sędziego. Prowadził nie tylko mecze międzypaństwowe i ligowe. Chętnie angażował się w organizację rozgrywek dla amatorów i dzieci. Przez lata odpowiadał za przebieg rozgrywek amatorskiej ligi siatkówki, turnieje siatkówki plażowej i rozgrywki szkolne.

Marek Kisiel 64 lata, zm. 30 marca 2014r.

Był wieloletnim prezesem Śląskiego Związku Piłki Siatkowej i osobą znaną ze swojej pracy trenerskiej z młodzieżą. W strukturach PZPS był przewodniczącym Wydziału ds. Młodzieży. Przez całe swoje życie związany był z rodzinnym Będzinem. Przez wiele lat prowadził drużyny młodzieżowe, między innymi reprezentację Polski kadetów, którzy później, już jako juniorzy, sięgnęli po złoty medal mistrzostw Europy (1996) i świata (2003).

< Przejdź na wp.pl