PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

WGP 2017: dobry start Brazylijek, Amerykanki nowymi liderkami

Olga Krzysztofik

W Brazylii rozpoczął się turniej grupy I1 I Dywizji World Grand Prix 2017 siatkarek. W 1. kolejce meczów zwycięstwa odniosły reprezentacje Brazylii i USA.

Rywalizację w grupie I1 zainaugurowało starcie gospodyń z Belgijkami. Miano faworytek należało do Brazylijek, ich rywalki są bowiem najsłabszą drużyną w I Dywizji World Grand Prix, Belgia zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i jako jedyna nie wygrała jeszcze meczu.

Podopieczne Gerta Vande Broeka nie przerwały swojej złej passy. Choć w premierowym secie walczyły do samego końca (porażka po grze na przewagi), to w dwóch kolejnych stawiły rywalkom mniejszy opór.

Brazylijki wygrały 3:0, dzięki czemu zachowały szansę na awans do Final Six I Dywizji. Zwycięstwo zawdzięczają skutecznemu atakowi oraz blokowi (13 punktów tym elementem przy zaledwie 2 rywalek).

Całe spotkanie rozegrała atakująca Grot Budowlanych Łódź, Belgijka Kaja Grobelna, która zdobyła 16 punktów.

W drugim meczu Amerykanki zmierzyły się z Holenderkami. Ówczesny wicelider I Dywizji, Holandia, zaliczyła wyraźny falstart, przegrywając premierowego seta do 15. W kolejnych odsłonach siatkarki Jamiego Morrisona zagrały lepiej, ale 3:1 zwyciężyły Amerykanki.

Atutem kadry USA były trzy elementy - atak, blok i zagrywka. Dzięki tej wygranej Amerykanki zostały nowymi liderkami tabeli, gdyż kolejne turnieje I Dywizji wystartują w piątek.

W reprezentacji Holandii wystąpiła przyjmująca Chemika Police, Maret Balkestein-Grothues, zdobywając 9 punktów.