Instagram / Zenit Kazań

"Party Bus" Zenitu Kazań. Niecodzienna podróż mistrzów Rosji

Joanna Wyrostek

Jednym z najważniejszych wydarzeń 10. kolejki rosyjskiej Superligi była niecodzienna podróż Zenitu Kazań. Mistrzowie Rosji spędzili wiele godzin w autokarze, ale nie przeszkodziło im to, by kolejnego rywala roznieść w 3 setach.

Wyjazdy autobusowe na mecz zdarzają się Zenitowi Kazań równie często, co porażki. Czyli prawie wcale. Na spotkanie 10 kolejki Superligi mistrzowie Rosji udali się jednak nie, jak zwykle wynajętym czarterem, a autobusem. Do przejechania mieli ponad 400 kilometrów, a w samochodzie spędzili łącznie - licząc drogę w obie strony - 12 godzin. Tyle czasu "poświęcili", aby przyjechać do Samary i w niewiele ponad godzinę roznieść trzecią w tabeli Novą Nowokujbyszewsk.

Najwięcej punktów dla Zenitu - 19 - zdobył Maksim Michajłow, notując 69-procentową skuteczność w ataku. Wilfredo Leon dołożył 14 oczek. Władimir Alekno przez 3 sety wystawiał najsilniejszy skład, by zawodnicy osiągnęli optymalną formę meczową i poziom zgrania przed Klubowymi Mistrzostwami Świata siatkarzy. Może podczas tej imprezy jakiś zespół zdoła w końcu zatrzymać zwycięski marsz Zenitu.

Dużo większe emocje towarzyszyły spotkaniu Gazprom-Jugra Surgut - Fakieł Nowy Urengoj. Podczas meczu młodzi zawodnicy Fakieła dali na boisku w Surgucie nie tylko popis umiejętności siatkarskich, ale i bezczelności. Już na rozgrzewce wykonywali obraźliwe gesty pod adresem gospodarzy, a w trakcie meczu zaczepiali słownie i prowokowali. - Mistrzom Europy nie przystoi takie zachowanie - mówił trener Rafael Chabibulin. - U nas na Północy takie coś jest nie do przyjęcia.

Taka postawa nie przeszkodziła Fakiełowi w dobrej grze. Znakomicie zaprezentował się Jegor Kliuka, który zdobył 21 punktów przy 59 - procentowej skuteczności. Na środku siatki królował Wadim Lichoszerstow. Skończył 9 z 10 ataków, dołożył 5 bloków i 3 oczka z zagrywki. Najlepszy przyjmujący ostatnich mistrzostw Europy, Dmitrij Wołkow, dołożył 15 punktów.

Dobra passa nie opuszcza Biełogoria Biełgorod. Pod wodzą trenera Gheorghe Cretu zespół dał się pokonać jedynie Zenitowi Kazań, zaś kolejnym rywalom nie pozostawia większych szans. W 10. kolejce podejmował we własnej hali Kuzbass Kemerowo, który nie zdołał urwać gospodarzom nawet seta. Od początku sezonu świetne wrażenie robi gra Siergieja Grankina, który znakomicie rozgrywa piłki partnerom. W 2. secie z Kuzbassem doszło do niecodziennej sytuacji: siatkarze Biełogoria skończyli 14 z 15 piłek posłanych do nich przez Grankina.

W całym meczu najskuteczniejszym zawodnikiem był atakujący gości Wiktor Poletajew, ale jego 17 punktów nie wystarczyło do wygrania choćby seta. Po stronie gospodarzy najwięcej oczek - 16 - zdobył Konstantin Bakun.

Kolejnego meczu nie dokończył Antonin Rouzier. Niezadowolony z jego postawy trener Jurij Czerednik zdjął go z boiska w 3. secie i już nie desygnował więcej do gry. Jenisej Krasnojarsk uległ 1:3 Dynamu Moskwa i zajmuje dopiero 10. miejsce w tabeli. Rodak Rouziera, Kevin Le Roux, w tym samym meczu, ale w barwach Dynama zagrał wszystkie 4 sety spotkania. Był to jego pierwszy występ po kontuzji. Środkowy zdobył 6 punktów.

Wyniki 10. kolejki Superligi

Nova Nowokujbyszewsk - Zenit Kazań 0:3 (17:25, 23:25, 16:25)
Gazprom-Jugra Surgut - Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (22:25, 25:20, 24:26, 25:27)
Dynamo Moskwa - Jenisej Krasnojarsk 3:1 (25:21, 19:25, 25:15, 25:20)
Biełogorie Biełgorod - Kuzbass Kemerowo 3:0 (26:24, 25:13, 25:17)
Jarosławicz Jarosław - Dynamo LO 3:1 (25:27, 25:21, 25:20, 29:27)
Zenit Sankt Petersburg - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:0 (25:18, 25:18, 25:21)