PAP/EPA / URS FLUEELER / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Puchar Świata w Engelbergu. Bez przeliczników sensacyjny zwycięzca. Spadek Kamila Stocha

Szymon Łożyński

Bez przeliczników za wiatr i zmianę belki wyniki sobotniego konkursu w Engelbergu mocno różnią się od tych oficjalnych. Kamila Stocha nie byłoby na podium, a konkursu nie wygrałby Granerud. Kto zatem cieszyłby się z triumfu?

Trwa druga edycja "króla nart bez przeliczników". Tak nazywamy zestawienie WP SportoweFakty, w którym po każdym indywidualnym konkursie PŚ sprawdzamy wyniki najlepszej dziesiątki bez punktów za wiatr i zmianę belki startowej.

Pod uwagę bierzemy tylko dziesięciu najlepszych skoczków zawodów. Na podstawie wyników bez przeliczników, tworzymy nową dziesiątkę konkursu i przyznajemy zawodnikom punkty. Dla pierwszego 10 "oczek", dla drugiego 9, dla trzeciego 8 i tak do dziesiątego zawodnika, który otrzymuje 1 punkt.

Skoczek, który przez cały sezon zgromadzi największą liczbę punktów, zostaje "królem nart bez przeliczników". Na razie zdecydowanie w tej klasyfikacji, tak jak w Pucharze Świata, prowadzi Halvor Egner Granerud.

W sobotę w Engelbergu Norweg wygrał czwarty z rzędu konkurs. Gdyby jednak nie było przeliczników, to nie cieszyłby się ze zwycięstwa. Niespodziewanie najlepszy byłby Słoweniec Anze Lanisek, w oficjalnych rezultatach trzeci.

Bez przeliczników po raz pierwszy w sezonie na podium nie stanąłby Kamil Stoch. Polak zająłby najmniej lubiane przez sportowców 4. miejsce. Oprócz Laniska i Graneruda wyprzedziłby go także Niemiec Markus Eisenbichler.

W niedzielę w Engelbergu kolejny konkurs Pucharu Świata. Początek o 16:00. Transmisja w TVP 1, Eurosporcie 1 i na WP Pilot.