ATP Monte Carlo: Kubot, wygraj drugiego seta

Krzysztof Straszak

Łukasz Kubot (ATP 41) po raz szósty w karierze mierzy się z Viktorem Troickim (ATP 37). Najlepszy polski tenisista debiutuje w turnieju ATP World Tour rangi Masters 1000 w Monako, gdzie jego doradcą został Wojciech Fibak. Mecz I rundy na korcie książąt, jako trzeci od godz. 10:30.

Numer jeden wszech czasów i numer jeden dziś. Taka współpraca w okresie tragedii narodowej, która nie mogła nie wstrząsnąć niezwykle emocjonalnym człowiekiem jakim jest Kubot (zagra na czarno), ma lubinianinowi pomóc w taktycznym radzeniu sobie na korcie. Można oczekiwać, że jedną z pierwszych wskazówek Fibaka jest opanowanie przez jego nowego ucznia postawy zbyt ofensywnej.

Fibak mieszka w Monte Carlo, w 1976 roku grał tam w finale. Kubot po raz pierwszy występuje w Księstwie (piąty w karierze Masters 1000, drugi bez kwalifikacji) i chce tam rozpocząć nowy, lepszy okres sezonu. Wygrał bowiem trzy z ostatnich dziewięciu meczów (od połowy lutego). W marcu nie było jak w garncu, było nieciekawie: od przegranego meczu Pucharu Davisa w Sopocie do ledwie jednego ugranego gema w ćwierćfinale w Casablance.

Co z Troickim? Historia spotkań pokazuje, że zwrot akcji może nastąpić najwcześniej w drugim secie. Z 24-letnim Serbem (w tym roku na mączce tylko w hali, w Pucharze Davisa; w poniedziałek próbował z Đokoviciem sił w deblu) raz wygrał, raz skreczował i trzykrotnie przegrał mimo zwycięstw w pierwszym secie. Ostatni przypadek miał miejsce także w dwóch ostatnich potyczkach (w styczniu w Dausze i w ubiegłorocznym Roland Garros). To je trzeba brać pod uwagę, bo są wyznacznikiem nowych etapów ich karier. Obaj z poziomu challengerów wspięli się na poziom Top 50 rankingu.

W II rundzie (1/16 finału) mecz z Robredo lub Zeballosem, ulubionym w tym sezonie rywalem Kubota.

Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo (Monako)