WTA Indian Wells: Heather Watson kolejną rywalką Radwańskiej, Halep wyszła z opresji

Kacper Kowalczyk

Heather Watson pokonała Camilę Giorgi i w III rundzie turnieju w Indian Wells zmierzy się z Agnieszką Radwańską. Problemy z pokonaniem Darii Gawriłowej miała rozstawiona z trójką Simona Halep.

Choć zwycięstwo przypadło Heather Watson, to Camila Giorgi dyktowała warunki na korcie nr 4. To Włoszka decydowała, czy akcja zakończy się jej błędem czy uderzeniem kończącym, a Brytyjka stanowiła tło i przy większości piłek w wykonaniu finalistki zeszłorocznego turnieju w Katowicach mogła je tylko odprowadzić wzrokiem. Na początku pojedynku 23-latka z Maceraty zdołała przełamać swoją przeciwniczkę i wyjść na dwugemowe prowadzenie, jednak wkrótce potem sama oddała swój serwis. To wyrównało przebieg otwierającej odsłony aż do 12. gema, kiedy Watson wykorzystała drugą piłkę setową.

W II partii zawodniczka rozstawiona z numerem 29. zdołała utrzymać koncentrację i piłkę w korcie na tyle długo, aby wyrównać stan rozgrywki z 0:5. Niestety, po raz kolejny w decydującym momencie seta objawiły się jej problemy z regularnością serwisu i dała się przełamać tenisistce z Guernsey do zera, przegrywając ostatecznie 5:7.

Ogółem w całym pojedynku Włoszka zaliczyła na swoim koncie pięć asów, ale także 18 podwójnych błędów serwisowych, co jest jej drugim osobistym rekordem w karierze - w meczu I rundy tegorocznego turnieju w Hobart (gdzie ostatecznie triumfowała Watson) przeciwko Storm Sanders popełniła ich aż 23. Brytyjka ostatecznie skończyła z bilansem 9 uderzeń kończących do 23 błędów własnych, kiedy Giorgi do nietrafionych drugich podań dodała jeszcze 36 pomyłek z gry.

W walce o awans do IV rundy Watson zmierzy się z Agnieszką Radwańską, która wcześniej pokonała na korcie centralnym Alison Riske. Będzie to piąty ich pojedynek w historii, wszystkie poprzednie kończyły się wygraną Polki w dwóch setach, w tym tegoroczny, w fazie grupowej Pucharu Hopmana.

Pomimo samobójczej śmierci jednego z członków rodziny, Simona Halep zdecydowała się na przystąpienie do obrony ubiegłorocznego półfinału w Indian Wells. Po wolnym losie w I rundzie, w drugiej spotkała się z kwalifikantką, Darią Gawriłową. Dyspozycja Rumunki w I secie przypominała tą z meczu ćwierćfinałowego Australian Open przeciwko Jekaterinie Makarowej. Dużo niewytłumaczalnych błędów, szczególnie z forhendu, niska skuteczność pierwszego serwisu, słabość drugiego podania. To znalazło odzwierciedlenie w wyniku 35-minutowej rozgrywki, w której to Australijka wygrała 6:2.

W kolejnych partiach wszystkie elementy gry Halep uległy zauważalnej poprawie i to finalistka Roland Garros sprzed roku zaczęła przeważać w wymianach, kontrolować ich tempo, skutecznie utrudniając grę 21-latce po drugiej stronie siatki. Pochodząca z Moskwy Gawriłowa, która dzięki rezultatowi w Indian Wells zadebiutuje w pierwszej "100" rankingu WTA, pomimo wielu szans na zdobycie gemów w drugiej i trzeciej odsłonie wygrała ich zaledwie trzy.

Spore problemy z pokonaniem swojej rywalki miała również turniejowa "23" Elina Switolina. Wyeliminowanie Alison van Uytvanck na korcie nr 7 zajęło jej ponad dwie godziny. Belgijka wygrała pierwszego seta, zdołała odrobić stratę przełamania w drugim, jednak od tamtego fragmentu na korcie przeważała Ukrainka, która zakończyła III partię wynikiem 6:1.

Dość ospale swój pojedynek z Donną Vekić rozpoczęła Zarina Diyas. Od kiedy Chorwatka prowadziła 3:0 w pierwszym secie, Kazaszka wygrała 12 z 15 kolejnych gemów i awansowała do III rundy, w której zmierzy się z wracającą do Indian Wells po 14 latach Serena Williams lub Monicą Niculescu.

Niewiele ponad godzinę zajęło uporanie się ze swoimi pierwszymi przeciwniczkami w turnieju Jekatierinie Makarowej i Karolínie Plíškovej. Rosjanka pokonała swoją partnerkę deblową Jelenę Wiesninę, a Czeszka wygrała z Larą Arruabarreną, hiszpańską kwalifikantką.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,381 mln dolarów
piątek, 13 marca

II runda gry pojedynczej:

Zarina Dijas (Kazachstan, 28) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:3, 6:3
Elina Switolina (Ukraina, 23) - Alison van Uytvanck (Belgia, Q) 4:6, 7:6(4), 6:1
Jekaterina Makarowa (Rosja, 8) - Jelena Wiesnina (Rosja) 6:4, 6:0
Simona Halep (Rumunia, 3) - Daria Gawriłowa (Rosja, Q) 2:6, 6:1, 6:2
Karolína Plíšková (Czechy, 14) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 6:3, 7:5
Heather Watson (Wielka Brytania) - Camila Giorgi (Włochy, 29) 7:5, 7:5