Challenger Kazań: Trzysetowy bój Przysiężnego z Mecirem, ale tym razem górą Polak

Rafał Smoliński

W trzecim pojedynku Michała Przysiężnego z Miloslavem Mečířem Jr. trzysetowej tradycji stało się zadość, jednak tym razem to reprezentant Polski zdołał odnieść zwycięstwo.

Dotychczas Michał Przysiężny (ATP 149) nie miał miłych wspomnień ze starć z Miloslavem Mecirem Jr (ATP 217). Syn mistrza olimpijskiego z 1988 roku i dwukrotnego finalisty imprez wielkoszlemowych pokonał głogowianina w eliminacjach do zawodów głównego cyklu w Wiedniu (2014) oraz Brisbane (2015). Za każdym razem Słowak powracał ze stanu 0-1 w setach.

W środę to 31-letni Polak przegrywał 0-1, by wygrać dwie kolejne partie i w efekcie cały mecz. Pierwsze dwa sety były bardzo wyrównane, a obaj tenisiści byli niezwykle skuteczni po trafionym premierowym podaniu. W tie breaku Przysiężny popełnił w końcówce trzy z rzędu błędy z bekhendu i partia otwarcia powędrowała na konto Mečířa.

Na początku drugiego seta 27-letni Słowak miał przy podaniu popularnego Ołówka 30-15, ale wówczas głogowianin zdobył punkt kapitalnym lobem. Ostatecznie, podobnie jak w pierwszej odsłonie, żaden z panów nie wypracował nawet break pointa i o losach tej części meczu także zadecydował tie break. W rozgrywce tej tym razem lepszy był Przysiężny, który wygrał kilka ważnych wymian.

Losy pojedynku rozstrzygnęły się na początku trzeciego seta. W drugim gemie nasz reprezentant uzyskał dwa break pointy, a przełamanie przyniósł mu minimalnie wyrzucony przez mieszkańca Bratysławy forhend w aut. Mečíř miał po chwili okazję na powrót do gry, ale Polak obronił się świetnym winnerem z forhendu po krosie. W ósmym gemie Przysiężny zmarnował przy podaniu rywala trzy meczbole. Kilka minut później, przy własnym serwisie, zwieńczył jednak spotkanie, wykorzystując ku temu siódmą piłkę meczową.

Po dwóch godzinach i siedmiu minutach triumfator turnieju w Kazaniu z 2010 roku zwyciężył 6:7(3), 7:6(3), 6:3. W sumie Przysiężny zanotował 15 asów, sześć podwójnych błędów oraz wykorzystał jednego z pięciu break pointów. Tenisiści rozegrali między sobą 210 punktów, z których 108 wygrał Polak.

O miejsce w półfinale turnieju Kazan Kremlin Cup rozstawiony z numerem czwartym Przysiężny zagra w piątek albo z Adrianem Sikorą (ATP 374), albo z oznaczonym "szóstką" Jürgenem Zoppem (ATP 158). Pojedynek Słowaka z Estończykiem odbędzie się w czwartek.

Kazan Kremlin Cup, Kazań (Rosja)
ATP Challenger Tour, kort twardy w hali, pula nagród 40 tys. dolarów
środa, 18 marca

II runda gry pojedynczej:

Michał Przysiężny (Polska, 4) - Miloslav Mečíř Jr. (Słowacja) 6:7(3), 7:6(3), 6:3