WP SportoweFakty / Tomasz Jocz

Siła rażenia klubów PGE Ekstraligi

Damian Gapiński

Do końca okresu transferowego pozostały cztery dni. Ocena aktualnego potencjału kadrowego poszczególnych zespołów pokazuje, że część z nich powinna jeszcze pokusić się o wzmocnienia.

Na ocenę potencjału poszczególnych zespołów przyjdzie czas po zakończeniu okresu przygotowawczego i pierwszych meczach sparingowych. One dadzą pierwszą odpowiedź na pytanie, jak zawodnicy przygotowali się do sezonu 2016. W tej chwili można ocenić jedynie siłę rażenia poszczególnych klubów opierając się na wynikach uzyskanych przez zawodników w minionym roku.

Przy kompletowaniu wyjściowego składu wzięliśmy pod uwagę zawodników, którzy osiągnęli najwyższą średnią meczową w sezonie 2015, jednak przy założeniu, że wśród seniorów jest minimum dwóch Polaków i dwóch młodzieżowców. W przypadku, gdy żaden z juniorów nie był sklasyfikowany, zespołowi zaliczyliśmy 1 punkt do zdobycia w biegu młodzieżowców.

W przypadku zawodników, którzy byli sklasyfikowani w niższej lidze, średnią meczową przeliczyliśmy według zasad określonych w postanowieniach na sezon 2015, w następujący sposób:
1) dla zawodników, którzy w sezonie 2014 startowali w DMP:
dla DMP - bez przeliczania
dla DM I Ligi - mnożąc przez 1,2
dla DM II Ligi - mnożąc przez 1,4
2) dla zawodników, którzy sezonie 2014 startowali w DM I Ligi:
dla DMP - dzieląc przez 1,3
dla DM I Ligi - bez przeliczania
dla DM II Ligi - mnożąc przez 1,2
3) dla zawodników, którzy sezonie 2014 startowali w DM II Ligi:
dla DMP - dzieląc przez 1,6
dla DM I Ligi - dzieląc przez 1,2
dla DM II Ligi - bez przeliczania"

Poniżej przedstawiamy naszą klasyfikację zespołów od najsłabszych, do najsilniejszych.


[nextpage]

8. miejsce Unia Tarnów

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Leon Madsen 8,31
Piotr Świderski 0,00
Kenneth Bjerre 8,44
Mikkel Michelsen 7,25
Janusz Kołodziej 10,17
Patryk Rolnicki 0,00
Krystian Rempała 3,29
Razem 37,46


Rezerwa: Damian Dąbrowski, Kacper Konieczny, Arkadiusz Madej, Dawid Matura, Michał Nowiński.

W składzie wyraźnie widać dwie luki. Pierwsza wśród seniorów. Piotr Świderski nie zaliczy poprzednich sezonów do udanych. Nie jest w stanie zagwarantować, że nadchodzący sezon będzie w jego wykonaniu przełomowy. Póki co w składzie Unii nie ma również rezerwowego seniora.

Przydałby się również drugi junior, który byłby w stanie wesprzeć Krystiana Rempałę. Patryk Rolnicki, Damian Dąbrowski czy Arkadiusz Madej mają małe doświadczenie, aby rywalizować z ekstraligowcami.

[nextpage]

7. miejsce MRGARDEN GKM Grudziądz

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Krzysztof Buczkowski 8,93
Tomasz Gollob 7,64
Antonio Lindbaeck 8,41
Rafał Okoniewski 6,00
Artiom Łaguta 9,79
Mateusz Rujner 0,00
Mike Trzensiok 1,00
Razem 41,77


Rezerwa: Peter Ljung, Mateusz Danielewicz, Karol Marszałek.

Skład GKM-u prezentuje się dużo lepiej, niż wskazuje na to wynik punktowy uzyskany przez zawodników w minionym sezonie. Zestawienie seniorskie jest przyzwoite i przynajmniej u siebie pozwala na walkę o wygrane. W rezerwie pozostaje jeszcze Peter Ljung.

Słabo wygląda formacja juniorska, która podobnie jak rok temu może być piętą achillesową, jeżeli grudziądzki klub nie dokona wzmocnień. Do jednak ponownie wypożyczony ma zostać Marcin Nowak z Unii Leszno.

[nextpage]

6. miejsce KS ROW Rybnik

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Grigorij Łaguta 8,35
Andreas Jonsson 5,67
Troy Batchelor 7,75
Damian Baliński 7,20
Rune Holta 8,61
Robert Chmiel 3,91
Kacper Woryna 4,45
Razem 45,94


Rezerwa: Roman Chromik, Max Fricke, Ilia Czałow, Dakota North, Rafał Szombierski, Kamil Wieczorek, Michał Schmidt.

Beniaminek PGE Ekstraligi ma szeroki skład seniorski i juniorski. Bardzo przyzwoicie wygląda zwłaszcza formacja młodzieżowa. Kacper Woryna już wcześniej pokonywał wyżej notowanych rywali. Na torach drugoligowych objeżdżał się Robert Chmiel, a w rezerwie pozostaje Kamil Wieczorek. Gorzej wygląda formacja seniorów. Wśród nich jedynie Max Fricke może okazać się czarnym koniem w talii. Być może własny tor pomoże Rafałowi Szombierskiemu przypomnieć sobie czasy, w których wygrywał z najlepszymi. Aktualne pozostaje pytanie, czy na odpowiednim poziomie będą w stanie punktować Andreas Jonsson i Rune Holta, którzy najlepsze lata mają już za sobą.

[nextpage]

5. miejsce Betard Sparta Wrocław

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Maciej Janowski 10,16
Vaclav Milik 3,69
Szymon Woźniak 7,87
Tomasz Jędrzejak 5,39
Tai Woffinden 12,22
Adrian Gała 1,86
Maksym Drabik 7,28
Razem 48,47


Rezerwa: Nick Morris, Damian Dróżdż, Jarosław Krzywosz, Przemysław Liszka.

Dobra para juniorów i seniorzy w kratkę - tak najkrócej można ocenić skład Sparty na przyszły sezon. Niewiadomą jest fakt, jak na torach Ekstraligi będzie sobie radził Szymon Woźniak. Wychowanek Polonii Bydgoszcz bardzo dobrze radził sobie na torach I-ligowych. Ze składu odszedł Michael Jepsen Jensen, który był trzecim prowadzącym parę. Vaclav Milik i Tomasz Jędrzejak lepsze starty przeplatali gorszymi.

Atutem srebrnego medalisty z minionego sezonu może być poznański tor, który będzie dla przeciwników dużą niewiadomą. Nie jest również wykluczone, że do składu dołączy jeszcze jeden senior. Władze klubu już wcześniej zapowiadały, że taka niespodzianka jest możliwa.

[nextpage]

4. miejsce Stal Gorzów

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Matej Zagar 8,86
Krzysztof Kasprzak 6,14
Michael Jepsen Jensen 6,78
Przemysław Pawlicki 6,61
Niels Kristian Iversen 8,43
Adrian Cyfer 3,07
Bartosz Zmarzlik 11,50
Razem 51,39


Rezerwa: Rafał Karczmarz, Łukasz Kaczmarek, Kamil Nowacki.

Jedynym minusem Stali jest wąski skład. Na papierze obie formacje wyglądają bardzo dobrze. Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Przemysław Pawlicki i Krzysztof Kasprzak sezon 2015 mieli słabszy od poprzednich, to daj Boże wszystkim klubom takich uzupełniających parę. W zasadzie trudno znaleźć słaby punkt tego zespołu. Być może przydałby się jeszcze jeden senior na wypadek, gdyby kontuzję odniósł jeden z zawodników podstawowego składu. Z pewnością gorzowski klub powinien ponownie włączyć się do walki o medale.

[nextpage]

3. miejsce Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Piotr Protasiewicz 11,83
Jason Doyle 7,78
Kenni Larsen 8,00
Aleksandr Łoktajew 7,29
Jarosław Hampel 12,12
Sebastian Niedźwiedź 0,85
Krystian Pieszczek 4,43
Razem 52,30


Rezerwa: Patryk Dudek, Andriej Karpow, Bartosz Kibała, Damian Pawliczak, Wojciech Pilarski, Arkadiusz Potoniec, Oskar Potoniec, Jakub Zubrzyński.

Wbrew temu co pokazują liczby, Falubaz to jeden z głównych kandydatów do złota. Jest jeden warunek - w decydującej fazie sezonu zawodnicy muszą być do dyspozycji trenera Marka Cieślaka. Warto zauważyć, że nie wszyscy będą startowali od początku sezonu. Niewiadomą jest forma Jarosława Hampela po kontuzji z minionego sezonu. Ale z drugiej strony nie ma w składzie Patryka Dudka, który w poprzednim sezonie był zawodnikiem niesklasyfikowanym choć każdy zdaje sobie sprawę, że może być jednym z liderów zespołu.

[nextpage]

2. miejsce Fogo Unia Leszno

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Peter Kildemand 9,67
Piotr Pawlicki 9,35
Nicki Pedersen 10,12
Grzegorz Zengota 8,12
Emil Sajfutdinow 9,63
Marcin Nowak 2,36
Daniel Kaczmarek 3,64
Razem 52,89


Rezerwa: Tobiasz Musielak, Wiktor Trofimow, Dominik Kubera, Bartosz Smektała, Marek Lutowicz.

Na pozycjach seniorskich same "rakiety". Praktycznie każdy z tych zawodników mógłby być jednym z liderów w pozostałych zespołach Ekstraligi. Wynik punktowy zaniżają młodzieżowcy. To rezultaty osiągnięte w poprzednim sezonie, ale wiemy, że równie dobrze parę mistrzów Polski mogą stanowić Dominik Kubera i Bartosz Smektała. Unia od lat słynie z pracy z młodzieżą. Mając do dyspozycji czwórkę wyrównanych juniorów, z pewnością będzie mogła liczyć na punkty tej formacji. Podobnie jak Falubaz, jeden z głównych kandydatów do złota.

[nextpage]

1. miejsce KS Get Well Toruń

Podstawowy skład:

Zawodnik Średnia meczowa
Martin Vaculik 11,33
Adrian Miedziński 5,53
Chris Holder 8,50
Grzegorz Walasek 7,09
Greg Hancock 12,36
Norbert Krakowiak 0,00
Paweł Przedpełski 9,00
Razem 53,81


Rezerwa: Kacper Gomólski, Adrian Bułanowski, Igor Kopeć - Sobczyński, Marcin Kościelski, Dawid Krzyżanowski, Tomasz Przywierczewski, Patryk Sikora, Marcin Turowski.

Sprowadzenie zimą dwóch liderów z prawdziwego zdarzenia, czyli Grega Hancocka i Martina Vaculika spowodowało, że przynajmniej "na papierze" skład KS Toruń wygląda najmocniej. Warto zauważyć, że obliczona wartość punktowa zakłada, że Norbert Krakowiak będzie punktował na poziomie 0 punktów w meczu, choć to utalentowany zawodnik i z pewnością stać go na punktowe wyniki. KS Toruń to jeden z czterech zespołów, który ma realne szanse na walkę o złoto DMP.

Wartość poszczególnych klubów obliczona na podstawie zeszłorocznych wyników wygląda zatem następująco:

Zespół Wartość
KS Toruń 53,81
Unia Leszno 52,89
Falubaz Zielona Góra 52,30
Stal Gorzów 51,39
Sparta Wrocław 48,47
ROW Rybnik 45,94
GKM Grudziądz 41,77
Unia Tarnów 37,46


Siłę poszczególnych klubów poznamy na torze. Analiza składów pokazuje jednak, że niektóre z nich nadal wymagają wzmocnień na poszczególnych pozycjach. Wśród zawodników, którzy mogą stanowić wartościowe uzupełnienie składu pozostali Artur Mroczka, Dawid Lampart, Tomasz Gapiński, Sebastian Ułamek czy Mirosław Jabłoński.
KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl