WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Artiom Łaguta

Żużel. Triumfator z Rosji pierwszy raz liderem Indywidualnych Mistrzostw Świata. Oto klasyfikacja Grand Prix

Tomasz Janiszewski

Kolejność pierwszej Grand Prix Polski we Wrocławiu to jednocześnie klasyfikacja przejściowa całego cyklu. Pierwszym liderem w drodze po medale Indywidualnych Mistrzostw Świata został więc najlepszy w piątek Rosjanin Artiom Łaguta.

Jak już wielokrotnie podkreślano, w obecnym sezonie nastąpiła zmiana zasad punktacji w cyklu Grand Prix. Od tej pory zawodnicy otrzymują punkty za zajęte miejsca na koniec danych zawodów. W kolejności w klasyfikacji otrzymują: 20 pkt, 18, 16, 14, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 17-18 pozostają bez punktów.

W piątek we Wrocławiu najlepszy okazał się Artiom Łaguta. Reprezentant Rosji zdobył tyle samo punktów biegowych co turniejowych, czyli 20. Przegrał tylko raz - z Maciejem Janowskim, który ukończył zawody jako drugi. Na trzecim miejscu największy beneficjent nowej punktacji, czyli Fredrik Lindgren. Na torze zebrał 10 "oczek", a do klasyfikacji dopisał ich sobie aż 16.

Dodajmy, że pierwszy lider po raz pierwszy w karierze wygrał pojedynczy turniej cyklu i tym samym po raz pierwszy w życiu zajmuje najwyższe miejsce w klasyfikacji punktowej GP.

Drugie zawody na Stadionie Olimpijskim odbędą się już w sobotę. Początek również o 19:00.