WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / PGG ROW - Orzeł. Troy Batchelor na prowadzeniu.

Żużel. Ostatni dzień okienka transferowego. Sprawdziliśmy, kto jest jeszcze wolny!

Wojciech Ogonowski

14 listopada jest ostatnim dniem okienka transferowego, a na rynku wciąż jest wielu zawodników z oficjalnie niepotwierdzoną przynależnością klubową. Kto nie chce zostać na lodzie, musi się pośpieszyć z podpisaniem umowy.

Licząc tylko tych, którzy w tym roku pojechali przynajmniej w jednym wyścigu w lidze polskiej, wolnych jest ponad 40 żużlowców. Do tego jest spora grupa, która w Polsce nie pojechała ani razu, ale prezentuje poziom, pozwalający podjąć rywalizację przynajmniej na szczeblu 2. ligi.

Liczba wolnych żużlowców zmaleje, bo choćby Trans MF Landshut Devils (nowa drużyna w lidze polskiej) czy Metalika Recycling Kolejarz Rawicz nie ogłosiły składów. Nowych żużlowców nie przedstawił też Orzeł Łódź. Sobota jest ostatnim dniem okienka transferowego, ale nie oznacza to, że właśnie tego dnia poznamy ostatnie rozstrzygnięcia. Kluby lubią informować o kontraktach z opóźnieniem, więc nawet z początkiem przyszłego tygodnia możemy dowiedzieć się o niektórych ruchach.

Spośród zawodników, którzy w tym roku prezentowali się na torach PGE Ekstraligi przynajmniej w jednym wyścigu, oficjalnie wolni są Maksym Drabik (Sparta zapowiadała, że podpisze z nim kontrakt), Antonio Lindbaeck (zakończył karierę), Marcin TurowskiTroy Batchelor, Oskar Bober.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło
 

W eWinner 1. Lidze też jest niekrótka lista zawodników, którzy oficjalnie nie posiadają potwierdzonej przynależności klubowej. Są to: Grzegorz Walasek, , Pontus Aspgren, Dawid Lampart, , Rafał Okoniewski, Igor Kopeć-Sobczyński,  , , Mikkel Bech (zakończył karierę), , Matic Ivacic, Jurica Pavlic (zakończył karierę).

Najdłuższa jest natomiast lista wolnych zawodników z 2. Ligi Żużlowej: , , Rene Bach, Max Dilger, Filip Hjelmland, Marcin Jędrzejewski, , , Lukas Baumann, Marcin Kościelski, Zbigniew Suchecki, Anders Rowe, Mathias Thoernblom, Bjarne Pedersen, Kamil Wieczorek, Sebastian Niedźwiedź, Marcel Kajzer, Stanisław Burza, Andriej Rozaliuk, ,  i Arkadiusz Pawlak.

To nie wszystko. Przyjrzeliśmy się też zawodnikom, którzy mieli kontrakty w Polsce, ale nie pojechali ani razu, a także tym, którzy w zawodach w innych krajach sygnalizowali dyspozycję, pozwalającą im nawiązać walkę choćby w 2. lidze. W tej grupie znajdują się m.in.: , Jason Crump, , Nick Morris, Denis Gizatullin, Jewgienij Sajdullin, Josh Pickering, Renat Gafurow, Petr Chlupac, , Nicolas Covatti, Daniel Klima czy . Na kontrakt w Polsce bardzo liczy Chris Harris.

Wśród wyżej wymienionych zawodników nie ujęliśmy choćby Vaclava Milika (ważny kontrakt w ROW-ie) czy Brady'ego Kurtza (umowa z Fogo Unią). Żużlowcy z kontraktami, na zasadzie wypożyczenia mogą zmieniać drużynę w dowolnym terminie. Oni nie muszą się śpieszyć z podpisaniem umowy.

Części zawodników ciężko będzie znaleźć klub ze względu na nową regulację dotyczącą konieczności wystawienia w składzie zawodnika do 24. roku życia. Kilku młodszych żużlowców może jednak dzięki temu zapisowi rzutem na taśmę znaleźć zespół.

Problemem jest też funkcjonujący w 1. i 2. lidze przepis o umowach z maksymalnie dziesięcioma seniorami. Kluby nie chcą blokować sobie miejsca i odmawiają zawodnikom tzw. kontraktów "warszawskich". Przepis ten nie dotyczy PGE Ekstraligi, ale tam kluby ze względów wizerunkowych niechętnie podpisują takie kontrakty.

Przypomnijmy, że w trakcie sezonu czynne będą dodatkowe okienka transferowe - po 3., 6., 10. i 14. kolejce. Każde potrwa 5 dni.

Aktualizacja:

* przekreślani są zawodnicy, których przynależność klubowa została oficjalnie potwierdzona po publikacji artykułu.

Zobacz też:
Żużel. Transfery. Australijskie hity stały się faktem! ROW Rybnik w końcu ogłosił kadrę
Żużel. Transfery. Kenneth Hansen nadal w RzTŻ Rzeszów
KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl