Kolejna federacja mówi "nie" Rosjanom i Białorusinom

Światowa Federacja Badmintona (BWF) podjęła decyzję ws. udziału rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy w międzynarodowych turniejach. Stanowisko jest jasne.


Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Rosyjscy badmintoniści Władimir Iwanow i Iwan Sozonow Getty Images / Shi Tang / Rosyjscy badmintoniści Władimir Iwanow i Iwan Sozonow
We wtorek (18 kwietnia) odbyło się posiedzenie Rady Światowej Federacji Badmintona. W trakcie podjęta została decyzja ws. Rosjan i Białorusinów.

BWF utrzymała zawieszenie sportowców i działaczy z tych dwóch państw. Nie będą mogli brać udziału w jakichkolwiek międzynarodowych turniejach sankcjonowanych przez federację.

W oświadczeniu wyjaśniono, że stanowisko jest odzwierciedleniem głównego zamiaru BWF. To zachowanie integralności zawodów oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim sportowcom.

"BWF uznaje, że sport powinien sprzyjać pokojowi i solidarności między wszystkimi ludźmi i że sport nie powinien stać się politycznym narzędziem wpływania na geopolitykę" - czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: podnosiła sztangę i nagle upadła. Przerażające wideo

Jednocześnie BWF poinformowało, że zgadza się z propozycją MKOl, w myśl której sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby wrócić do rywalizacji, jeśli federacje międzynarodowe tak zadecydują.

Federacja nie jest jednak przekonana, czy istnieje zadowalające uzasadnienie zniesienia zawieszeń dla rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy w najbliższym czasie.

"BWF nadal wyraża wsparcie dla narodu ukraińskiego i tamtejszej społeczności badmintona i zdecydowanie potępiamy inwazję na Ukrainę, która jest sprzeczna z naszymi wartościami" - dodano.

Czytaj także:
Szokujący krok byłego zawodnika Manchesteru City. Zabiega o rosyjski paszport
Rosjanie złożyli rezygnację. "Jesteśmy zmuszeni"

Czy zgadzasz się z decyzją BWF?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×