Paryż 2024: Dominacja w finałach singla. Duńczyk obronił tytuł

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Pantling  / Na zdjęciu: Viktor Axelsen
Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Viktor Axelsen

Viktor Axelsen i Se Young An zdobyli złote medale igrzysk olimpijskich Paryż 2024 w singlu. Tym samym Duńczyk obronił trofeum wywalczone trzy lata temu w Tokio.

Finały singla w Paryżu miały jednostronny przebieg. Duńczyk Viktor Axelsen z łatwością pokonał Taja Kunlavuta Vitidsarna w dwóch setach. W obu przeciwnik zdołał wywalczyć tylko 11 punktów. To w badmintonowym meczu przepaść. A zwycięstwo Axelsena mogło być jeszcze bardziej okazałe, lecz w drugim secie Taj zdobył w końcówce kilka punktów i uniknął blamażu.

Jednostronny był także finał singla pań. W nim Se Young An pokonała Bing Jiao He 2:0. W pierwszej partii Koreanka pokonała Chinkę do 13. W drugiej odsłonie reprezentantka Chin nieco wyżej zawiesiła poprzeczkę, ale zdołała ugrać jedynie 16 punktów. Tym samym Koreanka odniosła największy sukces w karierze.

Po brąz w rywalizacji kobiet sięgnęła Indonezyjka Gregoria Mariska Tunjung. Zdobyła go bez walki, bo z powodu kontuzji do meczu nie przystąpiła Hiszpanka Carolina Marin. Przypomnijmy, że zerwana ona więzadło w kolanie.

Z kolei brąz w rywalizacji mężczyzn zdobył Malezyjczyk Zii Jia Lee. W pierwszym secie musiał on uznać wyższość Hindusa Lakshya Sena (13:21), ale w dwóch kolejnych to Lee był stroną dominującą i wygrał do 16 oraz 11.