WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie

Dokładnie 120 lat temu rozpoczęły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Trwały dziesięć dni, a sportowcy rywalizowali w dziewięciu dyscyplinach.
Kuba Kaczmarek
Kuba Kaczmarek

120 rocznica pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach, co miało symbolizować powrót do korzeni, od 6 do 15 kwietnia 1896 roku. Ceremonii otwarcia dokonał król Grecji Jerzy. Ich pomysłodawcą był francuski baron Pierre de Coubertin. To właśnie on zaprojektował logo Igrzysk Olimpijskich.

O 120 rocznicy przypomina Google Doodle, czyli przerobione logo na stronie głównej wyszukiwarki. 

Medaliści pierwszych Igrzysk Olimpijskich

Podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich rywalizowano w dziewięciu dyscyplinach sportowych: gimnastyce, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie, szermierce, tenisie i zapasach. Udział wzięło czternaście krajów, choć historycy nie są w stu procentach jakie były to państwa. Najwięcej medali zdobyła Grecja (46), Stany Zjednoczone (20) i Niemcy (13).

Z okazji 120-rocznicy pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich Google przygotowało specjalną grafikę (źródło: screen Google) Z okazji 120-rocznicy pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich Google przygotowało specjalną grafikę (źródło: screen Google)
Pierwszym nowożytnym mistrzem olimpijskim został amerykański trójskoczek James B. Colony. Najwięcej medali zdobył z kolei Niemiec Herman Weingartner.
W 1924 roku odbyła się pierwsza zimowa Olimpiada. Obecnie mamy możliwość emocjonowania się Igrzyskami Olimpijskimi co dwa lata - na przemian letnimi i zimowymi.

Igrzyska Olimpijskie Rio de Janeiro 2016

W tym roku w dniach 5 - 21 sierpnia w Rio de Janeiro odbędą się XXXI Igrzyska Olimpijskie. Wystąpi w nich ponad 10 tysięcy sportowców z 206 krajów, którzy rywalizować będą w 28 dyscyplinach.

Zobacz wideo: Michał Probierz o starciu z kibicami Jagiellonii

Źródło: WP SportoweFakty

Czy wiedziałeś kiedy odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.