Korfball to gra, która ma w sobie elementy różnych dyscyplin, m.in. koszykówki. Gracze mają za cel trafić do koszy piłką wielkości tej do footballu. Różnica polega jednak m.in. na tym, że w korfballu drużyny złożone są z 4 kobiet i 4 mężczyzn.

Andżelika Kolebuk
Newspixpl/Michal Kosc / Newspix.pl/Michal Kosc

Korfball - czym jest?

Korfball to jedyny na świecie koedukacyjny sport drużynowy. Na boisku spotykają się dwie drużyny, z których każda złożona jest z czterech mężczyzn i czterech kobiet. Rzucają oni piłkę, wielkości tej do footballu, do koszy pozbawionych tablic. Cel znajduje się na słupach o wysokości 3,5 m.

Co ciekawe korfball został zaprezentowany w 1920 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii. Obecnie nie jest jednak dyscypliną olimpijską. Rozgrywki korfballowe uwzględniono natomiast w harmonogramie turnieju The World Games 2017 organizowanym we Wrocławiu.

Korfball to jedyny na świecie koedukacyjny sport drużynowy, autor: Peter Saxon, źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0 Korfball to jedyny na świecie koedukacyjny sport drużynowy, autor: Peter Saxon, źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0

Korfball - zasady

W momencie rozpoczęcia meczu korfballowego po jednej parze z każdej drużyny musi się znaleźć w strefach obrony i ataku. Celem zawodników jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika. Punkty zdobywa się za każdy trafiony rzut. Co dwa punkty drużyny zmieniają się strefami: obrońcy stają się atakującymi, atakujący - obrońcami. W korfballu niedozwolone jest swobodne zmienianie stref. Jedyna możliwość zmiany pozycji to zmiana stref (obrońcy stają się atakującymi, atakujący - obrońcami), która następuje po każdych dwóch zdobytych punktach.

Korfball jest sportem bezkontaktowym. To znaczy, że nie można przepychać się z zawodnikiem przeciwnej drużyny, wyrywać piłki z jego rąk. Ważne jest też, że zawodnik-mężczyzna nie może bronić (próbować udaremnić atak) zawodnika-kobiety i odwrotnie. W korfballu niedozwolone jest także przemieszczanie się z piłką i jej kozłowanie. Zawodnik, który wszedł w posiadanie piłki może ją tylko podać graczowi ze swojej drużyny albo rzucić do kosza. Trzeba też pamiętać, że zasady korfballu pozwalają na oddawanie rzutu wyłącznie, jeśli zawodnik jest w strefie ataku.

Korfball - boisko

Bardzo ważne jest boisko do korfballu. Miejsce do gry musi mieć wymiary 20x40 m, czyli odpowiadające boisku do piłki ręcznej. Jest ono przedzielone na dwie połowy, z których każda ma 20 m długości. Są to tzw. strefy obrony i ataku. Słupy, na których umieszczone są kosze znajdują się w odległości 6,66 m od linii końcowych boiska.

Korfball - historia

Korfball uprawia się od 1903 roku. W Polsce pierwszy, pokazowy mecz korfballowy rozegrano w 1987 roku w Olsztynie. W 1994 roku powołano Polską Federację Korfballu, która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Korfballu. Do światowego stowarzyszenia należy 59 federacji z aż pięciu kontynentów. Do najlepszych w światowej klasyfikacji korfballowej należą takie kraje, jak: Holandia, Czechy, Anglia, Portugalia, Niemcy czy Tajwan. Od 1978 roku regularnie co cztery lata rozgrywa się mistrzostwa świata w korfballu.

Szybko dyscyplina została dostrzeżona przez nauczycieli wychowania fizycznego, ponieważ stanowi idealne uzupełnienie zajęć, a przy tym angażuje zarówno żeńską, jak i męską część zespołu.

Korfball - sprzęt

Sprzęt potrzebny do uprawiania korfballu to w zasadzie piłka i kosz. Piłka do korfballu wyglądem przypomina tę do piłki nożnej, ale różni się ona w znaczących szczegółach. Przede wszystkim wierzchnia warstwa piłki do korfballu ma chropowatą strukturę, co pozwala na łatwiejszy i pewniejszy chwyt. Piłka korfballowa jest również nieznacznie cięższa od tej do piłki nożnej. W dotyku przypomina natomiast piłkę do koszykówki.

Kosz korfballowy składa się z obręczy wykonanej z plastiku, słupa o wysokości 3,5 m oraz podstawy, na której jest on umocowany. Dla najmłodszych zawodników korfballu kosz zawieszany jest niżej, na wysokości 2,5 m i 3 m.

Korfball - mecze

Mecz korfballowy składa się z dwóch połów (każda po 25 minut) oraz piętnastominutowej przerwy. Mecze młodzików mogą być krótsze. Czas gry jest zatrzymywany zawsze, ilekroć sędzia przerwie rozgrywkę. Zasady korbfallu określają, że jeśli po dwóch połowach wynik wskazuje remis, rozpoczyna się rozgrywka, w której rządzi zasada "złotego kosza", tzn. wygrywa zespół, który jako pierwszy odda celny rzut.