Piłka ręczna plażowa - zasady, historia, boisko

Gra w piłkę ręczną plażową jest niezwykle przyjemna. Zresztą początkowo nawet nie miała charakteru sportowej rywalizacji. Mecze rozgrywane są na piaszczystych boiskach, a udział w nich bierze po 4 zawodników z każdej drużyny.

Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk

Piłka ręczna plażowa - historia

Początkowo piłka ręczna plażowa miała być połączeniem sportu i zabawy. Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego na wyspie Ponza we Włoszech. Datę tę uznaje się oficjalnie za narodziny piłki ręcznej plażowej jako dyscypliny sportowej.

Wraz z upływem czasu piłka ręczna plażowa została dostrzeżona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku (czyli dwa lata po rozegraniu pierwszego turnieju) przygotowała pierwszą, uznaną za oficjalną i obowiązującą wersję przepisów piłki ręcznej plażowej.

Od tamtej pory obserwujemy dynamiczny rozwój piłki ręcznej plażowej, która zyskuje nowych entuzjastów. Obecnie uważana jest za oficjalną dyscyplinę sportową, z własnymi zasadami i turniejami. Organizowane są nawet mistrzostwa w piłce ręcznej plażowej.
W piłkę ręczną plażową mogą grać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Reprezentacje obu płci startują w mistrzostwach, autor: viledevil, źródło: istock.com W piłkę ręczną plażową mogą grać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Reprezentacje obu płci startują w mistrzostwach, autor: viledevil, źródło: istock.com
Piłka ręczna plażowa - zasady

W meczu piłki ręcznej plażowej może uczestniczyć 4 zawodników z każdej drużyny, przy czym jeden z nich pełni funkcję bramkarza. Wszyscy grają boso, ale dopuszczalne jest zakładanie skarpetek albo bandaży sportowych. Rozgrywka składa się z dziesięciominutowych połów i pięciominutowej przerwy między nimi.

O wygranej w piłce ręcznej plażowej decyduje liczba punktów meczowych. Punkt meczowy otrzymuje się za wygraną połowę. Zwycięstwo należy się temu, kto ma tych punktów dwa. Jeśli po rozegraniu obu połów nie można rozstrzygnąć o wygranej, to dochodzi do rzutów sam na sam z bramkarzem. Każda zdobyta bramka to jeden punkt. Zawodnicy piłki ręcznej plażowej mogą jednak dokonywać też tzw. rzutów spektakularnych, które są punktowane podwójne. Rzutem spektakularnym jest na przykład trafienie do bramki z wyskoku.

Piłka ręczna plażowa - boisko

Boiskiem do gry w piłkę ręczna plażową jest oczywiście piaszczysta plaża. Plac musi mieć wymiary: 27x12 m, ale rzeczywista przestrzeń do gry jest nieco mniejsza i wynosi 15x12 m.

Linie boiska do piłka ręcznej plażowej wyznaczane są za pomocą kolorowych taśm. Bezpośrednio do boiska przylega strefa zmian, a za nią powinno się znajdować trzymetrowa strefa bezpieczeństwa. Bramki w piłce ręcznej plażowej znajdują się w pośrodku dwóch węższych boków. Światło bramki powinno mieć wymiary 3x2 m.

Warto też podkreślić, że kluczowe znaczenie dla zawodników piłki ręcznej plażowej ma nawierzchnia boiska. Powinna być w całości złożona z piasku (a nie na przykład z mieszaniny piasku i ziemi). Ponadto piaszczysta warstwa musi mieć co najmniej 40 cm grubości.

ZOBACZ WIDEO Adam Malcher: Chcę dalej być w czołówce (WIDEO)


Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy piłka ręczna plażowa powinna wejść na stałe do harmonogramu The World Games?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×