Biathlon. Martin Fourcade mistrzem świata w biegu indywidualnym. Dwóch Polaków z punktami

Martin Fourcade zwyciężył w zaliczanym do mistrzostw świata biathlonowym biegu indywidualnym. Najlepiej z Polaków w Anterselwie zaprezentował się Łukasz Szczurek. Punkty Pucharu Świata zdobył tez Andrzej Nędza-Kubiniec.

Łukasz Witczyk
Martin Fourcade Getty Images / Alexander Hassenstein/Bongarts / Na zdjęciu: Martin Fourcade
Bieg indywidualny to najtrudniejsza biathlonowa konkurencja, ale i ta, w której najczęściej zapadają niespodziewane rozstrzygnięcia. Kluczem do odniesienia sukcesu jest w niej wysoka skuteczność na strzelnicy. Za każde pudło doliczana jest jedna karna minuta. Słabi strzelcy nie mają czego szukać w tej konkurencji. Choć zawodnicy mają do pokonania aż 20 kilometrów biegu, to jednak minutową stratę nadrobić jest niezwykle trudno.

Polscy kibice liczyli na kolejny dobry występ Grzegorza Guzika, który z dobrej strony pokazał się w sprincie i biegu pościgowym. Po pierwszym strzelaniu Guzik rozbudził nadzieję. Był bezbłędny, ale już podczas kolejnej wizyty na strzelnicy marzenia o dobrym występie prysły niczym bańka mydlana. Guzik pomylił się trzykrotnie, a w całych zawodach zaliczył cztery karne minuty. Bieg ukończył na 41. miejscu.

Najlepiej z Polaków spisał się Łukasz Szczurek, który trzykrotnie pomylił się na strzelnicy. Rywalizację zakończył na 37. Z kolei Andrzej Nędza-Kubiniec sklasyfikowany został na 39. pozycji. Reprezentant Polski zaliczył tylko dwie karne rundy, ale wiele stracił podczas biegu. To był najlepszy bieg Polaków od wielu lat.

Mistrzem świata został Martin Fourcade. Francuz tylko raz pomylił się na strzelnicy i to było kluczem do wygranej. Na mecie wyprzedził Johannesa Boe. Norweg dwa razy spudłował i do triumfatora stracił 57 sekund. Na ostatnim strzelaniu szansę na brązowy krążek stracił Andrejs Rastorgujevs. Łotysz spudłował trzykrotnie i spadł o kilkanaście pozycji. Skorzystał na tym Austriak Dominik Landertinger, który bieg zakończył na trzecim miejscu.

41. Grzegorz Guzik Polska +6:11,5 4

Czytaj także: Skoki narciarskie. Puchar Świata Rasnov 2020. Powrót po ponad rocznej przerwie. Severin Freund wystąpi w Rumunii Skoki narciarskie. Puchar Świata. Piotr Żyła motywacją dla walczącego z kryzysem formy Macieja Kota